YALOVA Festival ve Etkinlik Takvimi

77-YALOVA

YALOVA ULUSAL VE ULUSLARARASI FESTİVALLER ( YERİ VE TARİHİ: Merkez  –  Haziran-Temmuz-Ağustos )

 

Şenliğe her yıl yurt dışından 10 -12 ülke ekibi katılmakta olup, 550-600 yabancı misafir ilimizde ağırlanmaktadır.  Yalova halkına ve komşu ilçelerimize farklı ulusal kültürleri ve danslarını tanıma olanağı sunmak, bu değerleri Yalova’nın geleneksel kültür potası içerisinde kaynaştırmak, kentimizi dünyanın folklorik merkezlerinden biri olarak lanse etmektir. Festivalin asıl amacı arklı uluslar ve ulusal kavramları tatlı bir rekabet havası içerisinde kaynaştırabilmek, dünya insanlarının kardeşliğini evrensel barış ülküsü çerçevesinde ortaya koymak,  bu yolla dünya barışına katkıda bulunmaktır.Ülkemizin turistik, kültürel zenginliklerini ve insanlarımızın konukseverliğini uluslararası alanda tanıtımını sağlamak ve uluslararası tanıtımda aktif bir misyon üstlenmek.

 

Geleneksel Delmece Yaylası Şenlikleri ( YERİ VE TARİHİ: Delmece, Temmuz Ayı Başları )

 

Delmece Yayla Şenliklerinde Cumartesi günü saat 13.00 de halk oyunları gösterileriyle başlıyor. Tarihte yaylacılık faaliyetlerini yapılma sebeplerinden biri olan üretilen ürünlerin takas yolu ile paylaşılması geleneği her yıl Delmece Yaylası’nda yerini alıyor. Yörede yetişen organik birçok ürün ilk elden satışa sunuluyor.  Gümüş-bakır oksit ve boynuz işlemesinde yapılan geleneksel el sanatları takıları, yöresel işleme ve örgüler ayrıca yerel lezzetlerden birçok örneği aynı anda bulabiliyorsunuz.

 

Delmece yaylası adeta bir çiçek tarlasıdır. Nesli tehlike altındaki Anadolu orkidelerine yaylanın geniş düzlüklerinde rastlamanız mümkündür.  Dört mevsim farklı kır çiçekleri bu geniş yaylada yerlerini almaktadır. Bölgenin flora zenginliği Delmece Yaylasında görmek mümkündür. Sanatçı katılımlarıyla da coşkunun iyice arttığı şenlikte, taze ve serin yayla havası ziyaretçilere hafızalarda kalan deneyimler yaşatacaktır.

 

 

 

KÜLTÜRLER BULUŞMASI ( YERİ VE TARİHİ : Altınova , 6-8 Temmuz )

 

Altınova Belediyesi tarafından bu yıl 7. düzenlenen Kültürler Buluşması, ilçe halkının katılımıyla gerçekleşti. Etkinliklerde çeşitli yöresel stantlar açılırken, geleneksel ev ve el sanatları sergileri ile yöresel yemeklerin yer aldığı stantlarda yoğun ilgi görüyor.

Festivalin asıl amacı ise; Kardeşçe yaşayan topluluk olarak, bu kardeş toplumun birbirini daha iyi tanımasını, unutulan kültürlerin tekrar hatırlanmasını, gençlerimizin gelecek nesillerimizin bunları görmesini ve devam ettirmesinisağlamak.

 

 

16.TÜRK BOYLARI KÜLTÜR ŞÖLENİ ( YERİ VE TARİHİ:  Merkez –  18-23 Temmuz )

 

Kosova, Makedonya, Acara-Gürcistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Kırım Cumhuriyeti, Saha-Yakut Cumhuriyeti ve Sırbistan-Sancak’tan halk oyunu ekiplerinin katıldığı 16’ncı Türk Boyları Kültür Şöleni renkli görüntülere sahne oluyor. Yaklaşık 150 dansçının katılmasıyla şölenin ilk günlerinde halk dansları ekipleri Spor Caddesi ve Gazipaşa Caddesi güzergahında kortej yapıyor. Grupların kortej sırasında gerçekleştirdiği gösterilere vatandaşlar da eşlik edip destek oluyorlar.

Kortejin kısa gösterilerinin ardından Cumhuriyet Meydanı’nda sona eriyor.

Şölen, 16-17 Temmuz’da Yalova’daki Barış Manço Açık Hava Tiyatrosu’nda, 18 Temmuz’da Orhangazi, 19 Temmuz’da Gemlik şehir meydanlarındaki gösterilerin ardından 20 Temmuz’da Barış Manço Açık Hava Tiyatrosu’ndaki kapanış töreniyle son buluyor.

 

 

27.ULUSLARARASI HALK DANSLARI FESTİVALİ VE ULUSLARARAI ALTIN KARANFİL HALK DANSLARI YARIŞMASI ( YERİ VE TARİHİ: Ağustos Sonu, Merkez )

 

Bulgaristan, Gürcistan, Polonya, Ukrayna, Slovokya, Sırbistan, Azerbaycan , KKTC ve Çin olmak üzere farklı ülkelerden gelen insanlar ile kutlanır . 27 yıldır devam eden festival 9 ülke ve 270 dansçı katılımı ile gerçekleştiriliyor.

Barış Manço Amfi Tiyatro’da düzenlenen Uluslararası Altın Karanfil Halk Dansları Yarışması ve Otantik Kostüm Yarışmasına Yalovalıların yoğun ilgisi haline geldi ve halka zevkli anlar yaşatıyor.

 

 

ALTINOVA BELEDİYESİ KÜLTÜRLER BULUŞMASI FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Altınova –  20-22 Haziran  2015

 

TÜRK BOYLARI KÜLTÜR ŞÖLENİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez –  18-24 Temmuz  2015

 

YALOVA ULUSLAR ARASI KAFKAS HALK DANSLARI VE MÜZİK FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez –  03-09 Ağustos  2015

 

  1. ULUSLAR ARASI HALK DANSLARI FESTİVALİ VE 17. ALTIN KARANFİL HALK DANSLARI YARIŞMASI

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez –  14-21 Ağustos  2015

 

KADIRGA YAYLA ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Çınarcık –  21-23 Ağustos  2015