VAN Festival ve Etkinlik Takvimi

65-VAN

 

Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür Ve Sanat Festivali (YERİ VE TARİHİ: Erciş – 31 Mayıs-02 Haziran)

 

Van Gölü’nde yaşayan ve üreme döneminde suyun akışının tersine yüzerek tatlı sulara göç eden inci kefali balığının tanıtılması için düzenlenen bir festivaldir . Festivalin amacı inci kefali balığını daha iyi anlamak, daha iyi korumak ve gelecek nesillere daha iyi aktarılmasını sağlamaktır .

 

 

21.ULUSLARARASI ERCİŞLİ EMRAH İLE SELVİ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ ( YERİ VE TARİHİ : Erciş – Haziran Ayının 2.Haftası)

 

Doğal güzellikleriyle, tarihi ve kültürel varlıklarıyla Van Gölü havzasında ayrı bir yeri bulunan Erciş’te bu değerinin korunması, tanıtılması, sahip çıkılması ve gelecek nesillere aktarılmasının herkesin görevi olması gerektiğini hatırlatan geleneksel olarak her yıl düzenlenen bir festivaldir. Kendisine has bir kültürü bulunan ilçenin yetiştirdiği önemli değerlerinden biri olan Aşık Emrah ile Selvi, ilçede yaşamış bir aşk hikayesinin iki kahramanıdır. O Selvi’nin aşkına yollara düşmüş, ayrılıklara ve acılara katlanmış bir aşıktır. Barışın, kardeşliğin ve dostluğun kenti olan Erciş bugün hak ettiği yere kavuşma yolunda emin adımlarla ilerlemekte tüm zorlukların üstesinden gelmektedir.  Kendi değerlerimize sahip çıkmadan, onları yüceltmeden hiç kimsenin bizi yüceltme sansı yoktur. Bu festivalin gerek Van’ımıza, gerek Van’ın en büyük ilçesi olan yeşiliyle, kültürü ile verimli ovalarıyla en önemli ilçesi Erciş’in tanıtımına büyük katkı sağlıyor .

 

FEKIYE TEYRAN KÜLTÜR FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ : Bahçesaray – 14-15 Haziran)

 

Festivalin amacı hem ilçeyi tanıtmak hem de bir doğa güzelliğini halk ile  paylaşmak. Festival 2 gün sürüp birinci gününde burada açılış konuşmaları, FEKIYE TEYRAN’IN  evi ve mezarı ziyareti, Müküs çayı kaynağımızı ziyaretleri ve Rafting yarışması yapılıyor .  Ayrıca Festivalimizin birinci günü Miraç kandiline denk geldiği için ilk gün bir Miraç Kandili etkinliği düzenleyip mevlit okutulup . İkinci günü ise FEKIYE TEYRAN’IN  hayatını ve şiirlerini anlamaya çalışılıyor .

 

ÇATAK KANİSPİ CEVİZ,BAL,ALABALIK VE DOĞA FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ : Çatak – Haziranın Son Haftası ile Temmuzun İlk Haftası)

 

Festivalin amacı  Çatakın değerleri tanıtmak ve bu değerlerin üzerinden hem Çatak’ın marka değerinin arttırılması , hem de Çatak’taki vatandaşlarımızın gelirlerinin artmasını sağlamak . Çatak’ın balını, alabalığını, cevizini ve doğa güzelliklerine bu yıl bunlara otlu peynirini de ilave ederek insanlığın nazarına yeniden yön vermek yeniden gündeme getirilmek için büyük çaba sarfediliyor ve de yararlı olma konusunda ilerliyor . Festivalin genellikle içeriği ise  ;

– SERGİ (Alabalık, Ceviz oymacılığı, El işleri, Kilim ve Bal)

– HALK OYUNLARI GÖSTERİLERİ  (Dengbej ekibi)

– RAFTİNG YARIŞMALARI

– YEMEK İKRAMI

–  HALK KONSERLERİ

 

 

Akdamar Çocuk Ve Gençlik Tiyatroları Şenliği(YERİ VE TARİHİ : Gevaş – 07 Eylül 2014 )

 

Van Devlet Tiyatrosu ev sahipliğinde gerçekleştirilen Akdamar Çocuk Ve Gençlik Tiyatroları Şenliği “Her Okul Bir Tiyatro” düşüncesiyle yola çıkmıştır. Şenlik 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, Van Valiliği önünden Van Devlet Tiyatrosuna kadar yapılacak olan açılış korteji ile başlar.

Şenliğin hedefleri arasında;  anasınıfı düzeyinden lise düzeyine kadar çocuk ve gençlerin tiyatro ve sanatın diğer kolları hakkında fikir sahibi olması, bu disiplinlerin içinde yer alıp kendi yatkınlık ve yetkinliklerini keşfetmesi, özellikle tiyatro seyretme deneyimine sahip olmayan çocuk ve gençlerin tiyatroyla tanışması ve şenlik sürecinde seçilerek, birlikte çalışılan çocuk ve gençlerin belli bir sağaltım ve birey farkındalığına erişmesi yer alır.

Şenliğin içeriğinde birincil olarak daha önceden Van’ın ilçe ve köylerinden seçilmiş okulların, Van Devlet Tiyatrosu sanatçıları tarafından yönetilen oyunlarının sergilenmesi amaçlanmaktadır. Bunun dışında şenliğe davet edilen çocuk ve gençlik oyunlarının sergilenmesi, sahne sanatlarının çeşitli kollarında gösterimler gerçekleştirilmesi ve tüm sanat kollarından çocuk ve gençlerle yapılacak atölyeler yapılmaktadır.

 

İNCİ KEFALİ GÖÇÜ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Erciş –Haziran Ayı

FEKIYE TEYRAN KÜLTÜR FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Bahçesaray  – Haziran Ayı

KAHNİSPİ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Çatak  –  Haziranın  Ayı

SU SPORLARI ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez –

ULUSLAR ARASI VAN TURİZM FUARI

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez –  Ekim Ayı

 

 

FLAMİNGO FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez –  Ekim Ayı