TUNCELİ Festival ve Etkinlik Takvimi

62-TUNCELİ

Çemişgezek Dut ve Peynir Festivali (YERİ VE TARİHİ: TUNCELİ-ÇEMİŞGEZEK, 26-28 HAZİRAN)
Çemişgezek ilçesinde ilk kez 26-28 Haziran 1998 tarihinde kutlanan “Dut ve Peynir Festivali” gerek insanları bir araya getirip kaynaştırması, gerekse yöresel ürünlerin tanıtımını sağlaması bakımından ilçeye büyük katkı sağlamakta ve düzenlenen etkinliklerle festivale katılanlar hoşça vakit geçirmektedirler.

 

 

PERTEK DUT FESTİVALİ (TUNCELİ-PERTEK, TEMMUZ)
Pertek ilçesinde Temmuz ayı içerisinde belirlenen tarihler arasında düzenlenen festival kapsamında, başta çekirdeksiz dut olmak üzere meyveciliğe dayalı yöresel ürünler tanıtılmakta, ilçenin doğal, tarihi ve kültürel değerleri, Keban Baraj Gölünde ve ilçede düzenlenen çeşitli etkinlik ve gezilerle tanıtılmaktadır.

 

Munzur Kültür ve Doğa Festivali (YERİ VE TARİHİ: TUNCELİ, 28-30 TEMMUZ)
Tunceli Belediyesi tarafından ilk kez 28-30 Temmuz 2000 tarihinde düzenlenen, geniş kapsamlı ve geniş katılımlı bir festival olarak gerçekleşmiştir. Fotoğraf sergisi, halk oyunları gösterisi, halk müziği konserleri, film gösterisi, kent gezisi, panel, söyleşi ve edebiyatçıların imza günleri ile çok geniş bir kesimin ilgisini çeken festival programına Tunceli dışından da önemli oranda katılım gerçekleşir. Kentin sosyal ve kültürel yaşamına çok olumlu bir katkı sağlayan festival, il turizmini de canlandırmıştır.

Bal Festivali ( YERİ VE TARİHİ: Pülümür, Ağustos )
Her yıl Ağustos ayında yapılan Bal Festivali Pülümür Kaymakamlığı ve Pülümür Belediyesi tarafından düzenlenmektedir. 17 yıldır yapılmakta olan Bal Festivali Pülümür Balını tanıtmak amacıyla gerçekleştirilmektedir.
Festivale yurtiçi ve yurtdışından birçok vatandaşımız katılmaktadır. 2007 yılında yapılan bal festivaline Berlin Belediye Başkanı Sayın Christiane UDE de katılmış ve kendi ismi verilen Kültür Merkezinin açılışını yapmıştır.
Festivalde Pülümür’de üretilen ballar sergilenmekte ve bal yarışması yapılmaktadır. En iyi ve kaliteli balları üretenlere ödül verilmektedir.
Bal yarışmasının yanı sıra Bal Ağası da seçilmektedir.
Festivallerde ayrıca konserler düzenlenmektedir.

Eşme Kilim, Kültür ve Sanat Festivali ( YER VE TARİH : Eşme – Mayıs Ayının 4. Haftası )

 

Her yıl düzenlenen festivalin Eşme kiliminin yaşatılmasına ve adının duyurulmasına da katkı sunduğunu belediye öncülüğündeki festival etkinlilerinin amacı ilçemize gelen misafirleri en iyi şekilde ağırlayıp tanıtımımızı yapmak . Kilimciliğin bitme noktasına geldiği bu günlerde Festival sektörün nostaljik olarak da olsa devam etmesi için çabalıyor. Festivaldeki asıl amacımız ilçemizi tanıtmaktır. Kilimimizin yanı sıra kültürümüzü de yerli ve yabancı ekiplere tanıtıyoruz. Bir çok şehirle dostluk köprüleri kuruyoruz. Esnafımızda bundan kazançlı çıkıyor. Değişik ülkelerde yaşayan hemşerilerimiz de festival için tatillerinin bir bölümünü burada geçiriyor .

Sivaslı Altın Çilek Kültür ve Sanat Festivali ( Yeri ve Tarihi : 30 Mayıs – 1 Haziran )

 

Çilek üretim serüveni bu günlere kadar gelmiştir. Maalesef son yıllarda ciddi kan kaybı yaşamaktayız. 70 bin dekarlık alanda yaklaşık 150 bin tona kadar çıkan çilek üretimimiz maalesef yaşanan problemler nedeni ile bin dekarlık alanda üretim ile 2 bin tona kadar düşmüştür. Biz Çileğimize sahip çıkmak ülke genelinde tanıtmak ve ilçemizin önemli geçim kaynaklarından biri olan çileğimizi daha iyi tanıtmak ve pazarlamak istiyoruz. Bu sebeple 28. kez 3 gün boyunca sürecek festivalimizi düzenliyoruz. Festivalimizde konserler, defileler, ürün standları yer alacak ve bu sayede çileğimiz tanıtılmış olacak .

 

 

GELENEKSEL YAYLA ŞENLİKLERİ ( YERİ VE TARİHİ : Haziran 1.Haftası
DÜZENLEYEN KURULUŞ : Uşak Belediye Başkanlığı )

 

Bulgaz Dağı Yörükleri Derneği’nce gerçekleştirilen Yörük Şenliği festival havasında geçiyor . Yöre halkının yoğun ilgi gösterdiği ve Banaz ilçesine bağlı çok sayıda köyün çadır kurduğu şenliklerde yöresel halk oyunları gösterileri, cirit müsabakaları, yerel sanatçıların konserleri ve Mehteran gösterileri şiir ve resim yarışmaları ödül törenleri ve çeşitli aktiviteleri izlemek mümkün.

 

 

 

KİRAZ KÜLTÜR,SANAT VE TİCARET FUARI (YERİ VE TARİHİ : Banaz 20-27 Haziran )

 

Banaz’ın Hızılhisar Köyü Üzeyir yaylasında her yıl geleneksel olarak Bulgaz Dağı Yörükleri Derneğince gerçekleştirilen Yörük Şenliği festival havasında geçiyor. Yöre halkının yoğun ilgi gösterdiği ve Banaz ilçesine bağlı çok sayıda köyün çadır kurduğu şenliklerde yöresel halk oyunları gösterileri, cirit müsabakaları, yerel sanatçıların konserleri ve Mehteran gösterileri ilgiyle izlenip destek veriliyor. Bu şenlik yöre insanının kaynaşmasına, geleneklerin unutulmadan gelecek kuşaklara aktarılmasına katkı sağlıyor. Üzeyir Yaylası ilimizin sahip olduğu doğa güzelliklerinin başında geliyor.

 

KURTULUŞ HAFTASI ETKİNLİKLERİ YERİ VE TARİHİ: Merkez- 25 Ağustos- 02 Eylül)

 

Uşak’ta insanımızın hem tarih şuurunu tazelemesi, hem ülkemiz için canını veren şehitlerimizi yad etmesi hem de köklerinden aldığı kültürü sergilemesi için bir fırsata dönüştürülmek istenen, bunun yanısıra kent sakinlerinin sosyal bir etkinliğe dahil olmasını sağlayan etkinliktir. Geleneksel olarak düzenlenen 1 Eylül Kurtuluş Haftası etkinlikleri her yıl dolu yaşanıyor diyebiliriz.  Sosyal ve kültürel hayata dair ciddi eksikliklerin olduğu hep söylenegelen ilimiz Uşak’ta tam bir hafta boyunca sürdürülen türlü etkinlikler ile kent sakinleri adeta müziğe, sanata ve kültüre doyuruyor.

 

 

CLANDRAS DOKUMA VE KÜLTÜR FESTİVALİ  (YERİ VE TARİHİ : Karahallı 05-07 Eylül
DÜZENLEYEN KURULUŞ : Karahallı Belediye Başkanlığı )

 

1071 yılında Malazgirtte Selçuklu Türkleri ile Bizanslılar arasındaki Türklerin zaferi ile sonuçlanan savaştan sonra bölge Selçuklu Devleti  hakimiyetine girmiştir. 13.  Yüzyılda  da Türkler bölgeye gelip bugünkü Karahallı şehrini kurmuşlardır. 13-14. Yüzyiz Germiyanoğulları hakimiyetindeki ilçe1429 yılından itibaren Osmanlı İmparatorluğu’na bağlanmıştır. 1907 yılına kadar köy olan Karahallı , 1908 yılında nahiye olmuştur . Karahallının düşman işgalinden kurtuluş tarihi olan 2 Eylül’de Karahallı’da Clandras Festivali düzenlenir . Bu festival Dokuma Festivali olarak da bilinir. Festival adını Karahallı’daki Frigyalılar döneminden kalma tarihi Clandras Köprüsü’nden almıştır .

 

ÇEMİŞGEZEK DUT VE PEYNİR FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Çemişgezek  –  Temmuz 3.Haftası

 

MUNZUR KÜLTÜR VE DOĞA FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez  –  Temmuzun son Haftası

 

PÜLÜMÜR GELENEKSEL BAL FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Pülümür  –  Ağustos 3. Haftası