TRABZON Festival ve Etkinlik Takvimi

61-TRABZON 

HIDRELLEZ BAHAR BAYRAMI (YERİ VE TARİHİ

Şalpazarı – Mayıs 1.Haftası)

 

Her yıl mayıs ayının 6. günü yapılan Hıdırellez şenlikleri, yöremizde de bir bahar bayramı gibi yaşanır. O gün hava elverişliyse kırlarda ya da deniz kıyılarında günboyu eğlenilir. Hıdırellez günü kadın-erkek dernek yerlerine çıkarlar. Oralarda küçük çapta bir dernek düzeni kurarak eğlenirler. Hıdırellez, bir eğlence günü olmanın yanı sıra pek çok inanışın da kaynağıdır. Bunlar;

-Hıdırellez günü hemen hemen herkes bir hıdrellez eğrisi korkusu yaşar. İnanışa göre o gün eğici, bükücü, kesici işler yapılırsa doğacak çocuklar, buzağılar, kuzular, oğlaklar da eğri büğrü doğarlar. Sakat doğumlar, Hıdırel1ez günü yapılan eğici, bükücü işlere bağlanır. Bunun için sandık, dolap, kapı açıp kapamak, çamaşır yıkamak, yufka açmak, demir tutmak, balık ayıklamak gibi işler çok sakıncalı sayılır. Özellikle gebe kadınlar bu tür uğraşlardan uzak dururlar.

-Hıdırellez eğrisinden sakınmak için o sabah evin bahçesine bir ocak kabak dikilir. Buna Hıdirlez kabağı denir. Kabağın tohumunu toprağa gömerken ”Bütün eğriler bu kabağın başına” sözü üç kez yinelenir. Bu kabağın Hıdırellez günü yapılan tüm eğrilikleri kendinde toplayacağına inanılır. Nitekim Hıdırellez sabahı dikilen kabağın gerçekten eğri büğrü olduğu söylenir.

-Hıdırellez günü erken kalkıp yokuş çıkanlann ömrü uzar.

-Hıdırellez günü suya tuz atılırsa tüm eğrilikler tuz gibi erir.

-Hıdırellezde denize mektup atılırsa o mektup Allah’a gider. Allah günahları bağışlar, dilekleri gerçekleştirir, dertleri dindirir.

-Evi olmayanlar Hıdırellez sabahı erkenden kalkarak bahçelerinde küçük bir ev modeli yaparlar. Böylece gelecekte istedikleri gibi bir eve kavuşacaklanna inanırlar.

 

BEŞİKDÜZÜ KÜLTÜR SANAT VE DENİZ FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ

Beşikdüzü – 20-22 Mayıs)

Trabzon’un okullaşma açısından en zengin ilçesi olan Beşikdüzü kültür açısından da zengin ilçelerden biridir. 18-19-20 Mayıs günlerinde düzenlenecek olan şenlik aslında Beşikdüzü için geç kalınmış bir olaydır. Peki bu şenlik düzenleme fikri nasıl doğdu, neden böyle bir şenliğe gerek duyuldu? 20 Mayıs 2000 tarihinde tüm Beşikdüzülüleri derinden yaralayan ve 38 kişinin hayatını kaybettiği o hatırlamak bile istemediğimiz deniz kazasından sonra yetkililer kazanın sebeplerini uzun uzun araştırdılar. Bu araştırma neticesinde Trabzon’un batı sahillerinden Giresun’a kadar uzanan şeridinde yöre insanımızın herhangi bir organize olmaksızın gerçekleştirdiği “Mayıs Yedisi” şenliklerinin incelenmesi gereği ortaya çıktı. Bu şenliklerin kökeni Orta Asya’ya kadar uzanmakta idi. Yani bu şenliklerin 4000 yıllık bir tarihi vardı. Yöreye Anadolu’nun fethi sırasında yerleşen Çepni Türkleri bu geleneği günümüze kadar sürdürmüşlerdi. Mayıs yedisi bahar mevsiminin bitip yaz mevsiminin başladığını, yaylalara çıkma zamanının geldiğini bildiren bir gelenektir.. Peki ne yapılırdı bu şenliklerde? Yaylalara çıkacak olanlar bu günde sahile inerler, büyükbaş hayvanlarını denizde yıkarlar, bahara veda eğlenceleri yaparlar ve “aklanan paklanan” hayvanlarıyla birlikte yaylalara çıkarlardı. Bu gelenek kendiliğinden gerçekleşirdi,yaylalara çıkmayan insanlar için de bir eğlence kültürü yaşatılırdı.

Deniz kazasından sonra bazı basın yayın organlarında anlatılan hurafe hikayelerinin de gerçekle alakası yoktur. Anlatılanlara yöre halkını cahil yobaz göstermektedir ki bunlar kültürünü hep üst düzeyde tutmuş yöremiz insanlarına hakaretten başka bir şey değildir. İşte 2000 yılında da yöre insanı, iç kesimlerden gelenlerin de katılmasıyla bu geleneksel şenliklerini yaparken, kapasitelerin çok üzerinde yolcu alan iki balıkçı teknesinin alabora olması neticesinde bir daha yaşanmasını düşünmek bile istemediğimiz bu korkunç kaza meydana geldi. 2001 yılının 20 Mayıs’ında deniz kazasında hayatını kaybedenlerin anısına yapılan törende bütün dilekler bir daha böyle bir kazanın yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınması yönündeydi.Kazadan sonra İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı bir genelgede bundan sonra bu gibi şenliklerde neler yapılması, ne gibi tedbirler alınması gerektiği bildiriliyordu. Dönemin İlçe Kaymakamı Sayın Yaşar Karadeniz genelgenin hayata geçirilmesi çalışmalarını başlattığında Mayıs Yedisi Şenlikleri’nin organize bir şekilde yapılması düşüncesi ön plana çıktı. İşte bu düşünceden hareketle 20 Mayıs tarihinde içine alacak şekilde 18-19-20 Mayıs tarihlerinde ilçede Beşikdüzü Mayıs Yedisi Şenliği yapılması kararlaştırıldı ve geleneğin şenlik etkinlikleri içerisinde yaşatılması kararlaştırıldı.

DEMİRKAPI SOĞUKSU ŞENLİKLERİ ( YERİ VE TARİHİ : Akçaabat , Her Temmuz  Ayının 2. Pazar Günü )

 

Demirkapı Köyü Muhtarlığı ve Demirkapı Köyü Kalkınma ve Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen festivale yoğun ilgi görmektedir .

Karadeniz-Trabzon coğrafyasının özel yerlerinden biri olan Soğuksu’yu tanıtmak, kültür ve geleneklerini yansıtarak, gerek bölge ve gerekse ülke insanları ile paylaşmak amacıyla bu festivali düzenlemektedirler .

 

 

Akçaabat Uluslararası Müzik ve Halkoyunları Festivali-Geleneksel Hıdırnebi Yayla Şenliği ( YERİ VE TARİHİ: Akçaabat, 15-20 Temmuz )
Yöredeki yayla derneklerini en görkemlisi her yıl 20 Temmuz tarihinde (Orak yedisi) Hıdırnebi Kayası’nın arkasında bulunan Denek çimeninde yapılan Hıdırnebi Şenliği’dir. Bu şenlik 1 hafta önce başlayıp muhteşem bir finalle 20 Temmuz tarihinde son bulur.

Ayrıca Akçaabat’ta 21 Haziranda Mesebet yaylasında Mesebet ve 14 Ağustosta Işıklar Kayabaşı Yaylası’nda da Karaapdal adıyla yayla şenlikleri düzenlenmektedir.

Özellikle yayla turizminin canlandırılması açısından büyük önem taşıyan ve 1998 yılında hayata geçirilen Yayla – Kent Projesi ile Hıdırnebi Yaylası’nın turizm açısında değeri artmıştır. Bugün Akçaabat merkezinden yarım saat, Trabzon’dan 45 dakikalık bir yolculuktan sonra ulaşılan Hıdırnebi yaylası 1600 rakımında doğal güzelliği ve turistik tesisleri ile aranan ve tercih edilen bir tatil beldesidir.

Akçaabat’ta Yayla Kent Projesinin uygulandığı turistik yerlerden biride Kayabaşı Yaylasıdır. Kayabaşında yapılan yayla kent ilçemizde turizm alanında yapılan önemli bir yatırımdır.

Karadağ Turizm Merkezi – Hıdırnebi ve Kuruçam Yaylaları

Ulaşım: Yaylalara Akçaabat – Düzköy yolunun 12.nci kilometresinden batıya dönülerek on kilometrelik toprak yolla ulaşılmaktadır. Yolu yaz-kış ulaşıma açık olan yaylalara ticari taşıtlarla yolcu taşımacılığı yapılmaktadır. Kuruçam – Hıdırnebi yaylaları arası bir kilometredir.

Özellikler: 1. 742 m. yükseklikteki yaylalarda alt yapı hizmetleri tamamlanmış durumdadır. 20 Temmuz’da başlayıp üç gün süren Hıdırnebi şenliklerinin düzenlendiği Hıdırnebi tepesi doğal manzara seyir terası konumundadır. Orman içinde kurt, tilki, çakal vb. yabani hayvanları izlenebilir, foto safari yapılabilir.

Yörede yaşayan köylüler, püsküllü çanta, alaca çorap, örme sepet, yayık, kaşık vb. ağaç mutfak eşyaları satmaktadır.

Konaklama-Yeme-İçme: Yayladaki bakkal, manav, kasap, fırın, lokanta ve kır kahveleri ve yayla mevsiminde işletilen pansiyonlar bulunmaktır. Yol üzerinde Acısu köyünde maden suyu kaynağı ve pansiyon bulunmaktadır.

 

Fındık ve Karayemiş Festivali ( YERİ VE TARİHİ : Arsin , 29-30 Temmuz )

 

Arsinin ortak noktası UZUNOLUK yaşasın diye yeniden eski heyecanlı canlı günlerine kavuşsun diye onun adına düzenlenen bir festivaldir . Bunun haricin de Arsin’in sesini Türkiye’ye duyurmak  , Festival ile halkın bütünlüğünü sağlamak ve Arsin’i turizme kazandırmaktır .

Festivalin İçeriği ;

– 05 -10 yaş arası kız çocukları arasında fındık güzeli yarışması ,

– Genç erkekler ve geç kızlar arsalında çuval yarışması ,

– Yumurta yarışması ,

– Halat çekme yarışması ,

– Kadınlarda uzun olukta en güzel yemek yapma yarışması .

 

 

 

TURNALI YAYLA ŞENLİKLERİ( YERİ VE TARİHİ : Çaykara -Ağustos Ayının İlk Cumartesi )

 

Çaykara Karaçam Turnalı Yayla Şenliği ilk kez 2007 yılında düzenlemesinden sonra her yıl Ağustos ayının 1. ve 2. haftalarında yayla şenliği yapılmaktadır. Çaykaralı sanatçılardan Onay Şahin, Seyfettin Çakıral, Bizim Gönül, Çaykaralı Sinan, Nuray Aksoy gibi isimler katılır. Yanı sıra Zeynep Başkan, Emine Genç, Gizem Kara gibi isimlerde katılır.

 

Uluslararası Maçka – Sümela Festivali ( YERİ VE TARİHİ : Maçka- Ağustos Ayının İlk Haftası )

 

Düzenlenen festivalin, yörenin tarihi ve kültürel değerlerini gün ışığına çıkartarak tanıtımına katkı sağlayacağını , turizm açısından gelişeceği düşünüldüğü için düzenlenmektedir . Halkın yoğun ilgisini çeken festivalde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir .

Etkinliklerin birkaçı ise şöyledir ;

– Halk Dansları Gurubu Gösterisi ,

– Karadeniz Uşakları Kolbastı Gösterisi ,

– Konserler ,

– Panel ve Söyleşiler .

 

 

SULTANMURAT YAYLA ORTASI ŞENLİKLERİ ( YERİ VE TARİHİ: Çaykara –   20 Ağustos )

 

Sultan Murat yaylası 5 köyün ortaklaşa kurduğu merkezi bir yayladır. Adını Osmanlı padişahlarından 4. Murat’tan almıştır. Sultan 4. Murat’ın İran’a sefer yapmak üzere ordusuyla bu yöreden geçtiği ve cuma namazını burada kıldığı bilinmekte olup, namaz kıldığı yer muhafaza edilmektedir.

Doğu Karadeniz yaylalarında geleneksel olarak düzenlenen yayla ortası şenliklerinin bir örneği de Sultan Murat yaylasında, Çürük Ortası adıyla her yıl Tarihi olarak Rumi takvime göre 7 Ağustos’un miladi takvimdeki karşılığı olan 20 Ağustos tarihinde gerçekleştirilir.

 

Tonya Tereyağ Festivali ( YERİ VE TARİHİ : Tonya , Ağustos Ayının Son Cumartesi ve Pazar Günü )

 

Festivalin amacı  : Kendine has rengi, kokusu ve lezzeti ile Osmanlı Salnameleri’nde övülen katkısız Tonya tereyağını; markalaşmış folkloru ve doğa harikası yaylaları ile öne çıkan ilçeyi tanıtmak, kültüre ve sanata güç katmak, sevgiyi ve barışı pekiştirmek amacıyla organize edilen bir festivaldir . Festivalde ise bir çok etkinlik mevcuttur . Bir kaçı ise şöyle ;

– İyi katkısız tereyağı,

– En iyi inek püskülü,

– En iyi yayık yayma,

– En çok süt veren çiftçinin ödüllendirilmesi yarışmalar yapılıyor.

 

BEŞİKDÜZÜ MAYIS YEDİSİ ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Beşikdüzü  –  18-20 Mayıs  2015

 

MESEBET ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Akçabat –21 Haziran 2015

 

IŞIKLAR BELDESİ KARAABDAL ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  :Işıklar –21 Haziran 2015

 

GELENEKSEL SİSDAĞI KÜLTÜR ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Şalpazarı –   Temmuz ayının 4. Haftası Cuma ve Cumartesi günleri

 

ALACA YAYLA ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Şalpazarı –   Temmuz ayının 3. Haftası Pazar günü

 

GELENEKSEL HIDIR NEBİ YAYLA ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  :  Akçaabat- 20 Temmuz 2015

 

ULUSLARARASI AKÇAABAT MÜZİK VE HALK OYUNLARI FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Akçaabat  –  23-26Temmuz  2015

 

DEMİRKAPI SOĞUKSU ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Akçaabat  –  Her Temmuz  Ayının 2. Pazar Günü

 

KAMENA YAYLA ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Düzköy –  09 Ağustos  2015

 

HONOFTER YAYLA ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Düzköy-  17 Ağustos 2015

 

HAYRAT BULUŞMASI

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Hayrat  – Ağustos Ayının Son Haftası İlk Pazartesi

KURTDAĞI YAYLA ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Çaykara –   Ağustos  Ayının  İlk  Pazar Günü

 

SULTANMURAT YAYLA ORTASI ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Çaykara –   20 Ağustos   2015

 

DURNALU YAYLA ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Çaykara -Ağustos Ayının İlk Cumartesi

 

TONYA TEREYAĞI KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Tonya  –  30-31  Ağustos 2015

 

HIRSAFA YAYLA ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Düzköy –  30-31  Ağustos  2015

 

AYKUT FENGO YAYLA ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Düzköy –  07 Eylül 2015

 

ÇOBAN DERNEĞİ YAYLA ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Düzköy –  08 Eylül 2015

 

ÇAYIRBAĞI, PATATES, MISIR KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Düzköy –  13 Eylül 2015