TEKİRDAĞ Festival ve Etkinlik Takvimi

59-TEKİRDAĞ

ULUSLAR ARASI TRAKYA KUKLA FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ:Tekirdağ/27Mart)

Uluslararası Trakya Kukla Festivali, Türk ve yabancı ekiplerin il ve ilçelerde yaptığı gösterilerle devam ediyor.
Festival yöneticisi Mesut Sarıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, bu yıl 4’üncüsünü gerçekleştirdikleri festivale, Vize ve Babaeski ilçelerinin de festival ailesine katılmasından büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Tayvan, İran, İspanya, İtalya, Arjantin, Belçika, Brezilya, Ukrayna ve Türkiye’den 12 ekip, 4. Uluslararası Trakya Kukla Festivali kapsamında yaptıkları gösterilerle çocuklara eğlenceli dakikalar yaşatıyor.

 

 

SARAY BAHAR VE KÜLTÜR FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ:Tekirdağ/25-27 Mayıs)

Saray Geleneksel Bahar ve Kültür Festivali Mayıs Haziran aylarında Saray Belediyesi tarafından düzenlenmektedir. Halk arasında daha önce ‘Balçık panayırı’ olarak kutlanan etkinlik, günümüzde geleneksel bir festivalhaline getirilmiştir.Festivallerin, toplumsal huzur ve barışın sağlanmasına büyük katkı sağlar.Bir araya gelen halk hem ticaret yapar, hem eğlenir hem de birbirini tanır, kaynaşır ve dostluklar kurar, kültür ve turizmin gelişmesine katkı sağlar. Saray’ımız bu yönüyle yaşanabilecek cennet köşelerimizden biri olmuştur. Saray deyince akla; Trakya’nın en temiz, en güzel, en huzurlu yeri geliyor. Sımsıcak aydın insanları, tertemiz havası, verimli toprakları, yemyeşil ormanları ile bu övgüyü fazlasıyla hak ediyoruz. Saray Festivali, Saray sınırlarını aşarak yayılıyor. Amacımız özümüzü koruyarak yozlaşmadan, yabancılaşmadan, kültürümüzü, gelenek ve göreneklerimizi korumak, Saray’ı Saray yapan değerlere sahip çıkmaktır. Bu nedenle festivalimiz çok büyük önem  taşımaktadır.

 

TEKİRDAĞ KİRAZ FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ. Tekirdağ/13-19Haziran)

Tekirdağ Kiraz Festivali her yıl geleneksel olarak Haziran ayında yapılan bir etkinliktir. Tekirdağ Kiraz Festivali ilk defa 1962’de “Kiraz Cümbüşü” adı altında kutlanmaya başlanmıştır. 1964’te Kiraz Bayramı’na dönüşmüştür. Daha sonraları Kiraz Festivali adı altında geleneksel hale getirilerek geniş bir çerçevede kültür ve eğlence programları oluşturularak devam edegelmiştir.Kutlama Komitesi Başkanlığını Tekirdağ Belediye Başkanları üstlenerek, haziran ayı içerisinde, genellikle ilk veya ikinci haftası olmak üzere, dört gün boyunca düzenlenmektedir. Festivalde kortejler, sergiler, gösteriler, fener alayları, gece konserleri, kiraz yarışmaları, yelken yarışmaları, festival güzellik yarışmaları, piknikler yapılmakta ve kapanış konserleri ile bitmektedir.Hafta boyunca özellikle şehirde iç turizm açısından büyük hareketlenme yaşanmaktadır. Binlerce Tekirdağlı şehrin sahiline ve eğlence yerlerine inerek festivali doyasıya yaşamaktadır. Kiraz Festivalinde dünyanın birçok ülkesinden ziyaretçiler gelmekte, özel gösteriler sunmaktadırlar. Aynı zamanda Tekirdağ sahil alanında her akşam 1-2 ünlü sanatçı ünlü sanatçı konser vermektedir. Havai fişek gösterileri yapılmakta ve eğlence parkları kurulmaktadır. Birçok firma da açtığı reyonlarda ürünlerini tanıtma fırsatı bulmaktadır.Görünümü, lezzeti ve adına düzenlenen festivaliyle kirazın Tekirdağ için ayrı bir yeri vardır. Kiraz, bu önemli geçmişiyle Tekirdağlılar’ın ve festivalin baş tacıdır. Ozanlar kiraz üzerine anlamlı yazılar yazmışlar, şiirler üretmişler, rengini ise genç kızların dudağına benzetmişlerdir.

 

 

AYÇİÇEĞİ FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ:Hayranbolu/Ağustosun 2. Haftası)

Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinde her yıl geleneksel olarak Ayçiçeği Festivali düzenleniyor. Ağustos ayında düzenlenen festival ile Hayrabolu ilçesinin ve üretilen ayçekirdeğinin yurt içi ve yurt dışında tanıtımını yapmanın yanı sıra tarım makineleri üreten ve bunu Türkiye’nin dört bir yanına, yurt dışına ihraç eden sanayi üretiminde adın da bahsettiren Hayrabolu ve Organize Sanayi Bölgesini de tanıtmak amaçlanmaktadır. lk tören hükümet binası önündeki Atatürk anıtına estival çelengini koymasıyla başlıyor. Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve yapılan konuşmaların ardından dans grupları ve Tekirdağ Belediyesi halk oyunları ekibi gösterilerini sergiliyor. Cumhuriyet meydanındaki törenin ardından Festival korteji yürüyüşü Babaeski Belediye bandosu eşliğinde protokol, folklor ekipleri, davulcular, animasyon ekipleri öğrenciler ve vatandaşlar tarafından gerçekleştiriliyor. Kültürpark’taki festival alanında her yıl sanayi fuarı düzenleniyor. Sanayi fuarında otomotiv, traktör ve tarım makineleri üretimi yapan sanayicilerin stantları yer alıyor. Ayrıca sünnet şöleni, çeşitli yarışmalar, paneller ve konserler düzenleniyor.

 

MALKARA TARIM VE SÜT ÜRÜNLERİ FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ:SİVAS/21-24 Ağustos)

Malkara’da hayvan varlığı ve kalitesi bakımından Türkiye’de önemli bir konuma sahiptir. Özellikle süt inekçiliği ve damızlık hayvan bakımından açık pazar konumundadır.
Malkara’da 53.105 büyükbaş hayvan bulunmaktadır. Bunun 38.000’i yüksek süt verimli saf Holstein ırkıdır. 13.383’i ise Holstein melezidir. Kalan 1.722 adedi ise Montefon, jersey ve Simental melezidir.Malkara’da günlük süt üretimi ortalama 249.460 litredir. Bunun 20.000 litresi vatandaşın kendi tükettiği ve yoğurtçulara sattığı miktardır. Sanayiciye her gün verilen süt miktarı ortalama 229.000 litredir. Bu miktar kış aylarında 220.000 litre, bahar ve yaz aylarında ise 280.000 litredir. Böylece, Malkara’nın yıllık süt üretimi 83.752.000 litredir, Malkara’da süt üreticisi olarak toplam 5.300 kişi bulunmaktadır. Sütler tamamen makinelerle sağılmaktadır. Avrupa standartlarında hijyenik koşullara ulaşmak ve bakteri sayısını bu standartlarına indirmek için sene başında bazı tedbirler alınmış ve uygulamaya konulmuştur. Süt üreticisine 2005 yılında 3.488.672 YTL. Destekleme primi ödenmiştir. Malkara’da küçükbaş hayvan sayısı toplam 51.000’dir. Bunun 44.000 adedi koyun, 7.000 adedi keçidir. Kanatlı hayvan sayısı ise 95.272’dir. Bunların dışında kapasitesi 15.000 hayvan olan beyaz etli Amerikan hindisi yetiştiriciliği de yapılmaktadır.Malkara  Tarım ve Süt ÜrünleriFestivali satranç turnuvası ve birçok etkinlikle devam etti.

 

 

ÇOCUK FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ: Tekirdağ/3-4 Eylül)

Çocuk dostu şehirler kapsamında pilot il seçilen Tekirdağ’da Belediye Başkanlığı, çocukların okula daha iyi motive olmaları amacıyla 3-4 Eylül tarihinde “Çocuk Festivali” düzenleyecek.Tekirdağ Belediye Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, özellikle ilköğretim çağındaki çocukların okula daha iyi motive olmaları için bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Çocuk Festivali’nde çeşitli yarışmalar, ateşbaz gösterisi ve halk konserleri yer alacak. Çocukların festival sayesinde birbirleriyle daha iyi ilişkiler kuracağını ifade eden Tekirdağ Belediye Başkanı Ahmet Aygün, “Çocuklarımızın mutluluğu bizim mutluluğumuzdur. Bu yıl ilkini kutlayacağımız Çocuk Festivali’ni bundan sonra daha da geliştirip görkemli hale getirerek devam ettireceğiz. Tüm çocuklarımızı bu güzel festivalimize davet ediyoruz. Çocuk Festivali’ni daha da geliştirerek yerli ve yabancı çocukların katılacakları bir ortama taşımayı düşünüyoruz. Çocuklarımızın gelecekte ufkunu açacak etkinlikleri düzenlemek ve onları en iyi ortamlarda eğlendirmek için belediye olarak üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz” dedi. 3 Eylül Pazartesi günü Namık Kemal Lisesi önünden kortejle başlayacak olan Çocuk Festivali, saat 16.00’da Atatürk Anıtı’na çelenk koyma programıyla devam edecek. Tuğlalı parkta çeşitli animasyonlar ve masal kahramanlarının gösterisinden sonra saat 19.30’da amfi tiyatroda çeşitli yarışmalar, ateşbaz gösterisi ve grup 400’ün konseri yer alacak. Festival 4 Eylül Salı günü yine amfi tiyatroda animasyonlar ve Faruk K konseriyle sona erecek.

 

 

SARAY SOKAK BASKETBOLU TEK POTA TURNUVASI

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Saray  –  Temmuz  Ayı

 

YAZ ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Marmaraereğlisi –  10-16 Ağustos 2015

KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Çorlu  –  15 Ağustos- 15 Eylül 2015  (3 Gün Süre İle)

 

ULUSLAR ARASI GELENEKSEL BAHAR VE KÜLTÜR FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Saray- 17-23 Ağustos 2015

 

 

HAYRABOLU AYÇİÇEĞİ FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Hayrabolu – 20-23 Ağustos 2015

 

2.AHİEVREN MAHALLESİ KAVUN KARPUZ ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Malkara  –  27 Ağustos 2015