SİNOP Festival ve Etkinlik Takvimi

57- SİNOP

ERFELEK TATLICA ŞELALELERİ KÜLTÜR DOĞA VE DOĞA SPORLARI FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ:Sinop/18-20 Temmuz)

Tatlıca Şelaleleri, Erfelek Şelaleleri veya Tatlıca takım şelaleleri, Sinop‘un Erfelek ilçesine bağlı Tatlıca köyü yakınlarındaki sıra şelalelerdir. Tatlıca irili ufaklı 28 ayrı şelale barındırmaktadır. Erfelek’e yaklaşık 10, Sinop‘a ise 45 km uzaklıktadır. Şelaleler aslen Ayancık ilçesine bağlıdır ama Erfelek’e daha yakındır. Şelaleler Karasu Deresi üzerindedir. Burada tırmanma ve trekking yapılabilir. Şelale kenarındaki oyuklar ve taş şekiller basamak olarak kullanılıp yukarı tırmanılır. 28 şelaleden, ilk şelaleye tırmanılamaz. Bu şelaleyi dönüş yolundan geçmek gerekir. Bazı şelalelerden yukarı, dönüş yoluna çıkış vardır. Bu dönüş yolu ise sadece doğada yürümek için de kullanılabilir. Dönüş yolu üstünde çay bahçeleri vardır. Şelalelerin en tepesinde de bir cafe bulunmaktadır. Son yıllarda şelaleleri ziyaret sayısı fazlalaşmıştır. 1997 Yılında Erfelek Barajının yol yapım çalışmaları ile ulaşım sorunun ortadan kalkması sonucu gün yüzüne cıkmış kayıp bir vadide yer alırlar.

 

 

KEBAB VE EĞLENCE FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ:Sinop/Temmuz)

Dikmen Karakucak Güreşleri ve Sırık Kebabı Festivali, bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu. Eşek yarışları ile start alan festivalde, birbirinden ilginç yarışmalar nefes kesti. Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı festivalde, bin koyundan oluşan 10 tonluk sırık kebabı tüketildi. Bütün olarak kesilen kuzunun derisi yüzülür ve içi temizlenir. Uzunca bir sırığa tam ortadan geçirildikten sonra özel olarak hazırlanmış çöplerle kuzunun karnı dikilir. Ocakta yakılan ateşin başında çevrilerek pişirilir. Pişirilirken akan yağ bir kapta toplanır. Buna serit adı verilir. Serit de ayrıca ısıtıldıktan sonra ekmekle birlikte yenir. 2-3 saat sonra iyice pişen kuzu, sırıktan çıkarılarak parçalanır ve servis edilir.Dikmen  Karakucak Güreşleri ve Sırık Kebabı Festivali, festival yürüyüşü ve birbirinden ilginç yarışmalarla başladı. Festival kapsamında ilk olarak geleneksel eşek yarışları yapıldı. Hüsnü ile Hatice adlı eşeklerin yarıştırıldığı yarışları, Hüsnü adlı eşek kazandı. Hatice adlı eşek önüne çıkan engelli geçemeyince yarıştan diskalifiye oldu. Yarışlar kapsamında daha sonra yoğurt içinde para bulma, üzüm yeme, çuvalla koşma ve halat çekme yarışları yapıldı. Festival alanına kurulan sahnede ise yerel sanatçılar, festivalekatılan izleyicilere müzik ziyafeti sundu. Ayrıca konser sırasında gerçekleştirilen havai fişek gösterisi de nefes kesti.

 

AYANCIK KÜLTÜR VE KETEN FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ:Sinop/Temmuzun 4. Haftası)

Her yıl geleneksel olarak Temmuz ayının son haftası sonunda yapılan üç günlük festival; ilçede sosyal kültürel etkinliklerin en yoğun yaşandığı günlerdir. Gündüzleri çeşitli dallarda düzenlenen yarışmalar, sergiler, çeşitli yazar,çizer ve bilim adamlarının katıldığı panel ,açık oturum gibi etkinlikler düzenlenirken geceleri de müzik eğlence programları ve konserler organize edilmektedir. İlçenin nüfus yönünden en yoğun olduğu bu dönemler ilçe ekonomisinin de canlanmasına neden olmaktadır. Özellikle turizme yönelik hizmet veren oteller , lokantalar , çay bahçeleri yıl boyunca bu güne hazırlanmaktadırlar. İlk gün festival yürüyüşü ve sergilerin açılışı ile başlayan festival etkinlikleri deniz şenlikleri , yöresel yemeklerin halka ikramı ve panellerle ya da Açık Oturumlarla devam etmektedir. Güncel konuların seçildiği Panel, Söyleşi, Açık Oturum gibi etkinliklere ülkenin tanınmış yazar, çizer ve sanatçıları katılmakta yöre halkı ve festival ziyaretçileri hem bu kişileri yakından tanıma fırsatı bulmakta hem de bu toplantılara etkin katılarak kafalarındaki sorulara cevap alabilmektedirler. Akşamları düzenlenen havai fişek gösterileri eşliğinde düzenlenen eğlence programlarına eldeki imkanlar neticesinde çağrılan sanatçıların verdiği konserler ise festivallerin en fazla katılım sağlandığı etkinliklerdir. 5-6 bin kişinin seyrettiği bu açık hava konserleri gerek Ayancık halkı gerekse de Sinop ve çevre illerden gelen vatandaşlarca beğeni ile karşılanmakta ve gençler tarafından coşku ile seyredilmektedir.
Yaz mevsiminin kısa sürdüğü ilçe civarında bir bakıma yaza veda gibi algılanan festival ilçenin yurt içi ve yurt dışında tanıtımı için de çok önemli bir aracı olmuş, çeşitli televizyoncu ve gazetecilerin katıldıkları etkinlikler hakkındaki yorumları çalıştıkları basın kuruluşlarında yayınlanmıştır. Bu nedenle de Ayancık ve civarına gelmek isteyen turistler tarihleri özellikle bu günlere denk getirmeye çalışmışlardır. Yurt dışında çalışan yöre halkı da son yıllarda izin tarihlerini hep festivale göre ayarlamış böylece festival ilçe takviminde önemli bir yere kavuşmuştur.

 

 

SİNOP KÜLTÜR VE TURİZM FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ:Sinop/Ağustos)

İnsanlık tarihinin en eski etkinliklerinden biri olan festivaller, ülkeler ve şehirler için çok önemli ekonomik etkilere, sosyal ve kültürel etkileşimlere sahiptir. Gerek dünyada, gerekse ülkemizde son yıllarda farklı isimler adı altında pek çok festival icra edilmektedir. Kültür ve turizm festivalleri ister yerli olsun, ister yabancı, her kesim tarafından ilgi görmektedir. Ülkemizde tarihi çok eskilere dayanmasa da il ve ilçelerimizde gerçekleştirilen festival sayısının her geçen yıl kayda değer artış gösterdiği verilerden anlaşılmaktadır.   Festivaller turizm ve kent tanıtımı açısından günümüzde büyük önem kazanmaktadır. Şehirlerimize kazandırdığı yeni tanıtım anlayışı ve uluslararası etkinlik olma yolunda kazandığı tecrübe ve niteliği itibariyle değer taşımaktadır. Ülkelerin ve şehirlerin tanıtılmasına, yerli ve yabancı turist sayısının artmasına, ekonominin canlanmasına, bölgenin kalkınmasına ve gelişmesine katkı sağlamaktadır. Sağladığı ekonomik, sosyal ve kültürel getirilerin büyüklüğü dolayısıyla kent turizm stratejinde önemli bir yer eden ve her geçen gün büyüyen festivaller bir turizm türü olarak karşımızda durmaktadır. Sağladığı ekonomik, sosyal ve kültürel getirilerin büyüklüğü dolayısıyla kent turizm stratejinde önemli bir yer eden ve her geçen gün büyüyen festivaller bir turizm türü olarak karşımızda durmaktadır. Birçok şehir festivalleri turizmi geliştirme, tarihi ve kültürel zenginlikleri tanıtma, imaj oluşturma, hedefler doğrultusunda oldukça başarılı biçimde kullanmakta ve büyük miktarlarda ziyaretçi çekerek önemli ekonomik kazanımlar elde etmektedirler. Sinop ve çevre ilçelerinde bugüne kadar panayırlar, yağlı güreş müsabakaları, yaz, deniz, yayla ve keşkek günü şenlikleri, keten, ahşap, kültür ve sanat, Tatlıca Şelaleleri, gezici film, doğa ve doğa sporları festivallerinin yapıldığını biliyorum. Bu şenlik ve festivallerin ülkemizdeki turizm pastasından pay alma adına yapıldığını sanmıyorum.

 

Geleneksel Ayancık Panayırı(YERİ VE TARİHİ:Ayancık/18-22 Eylül)

Geçmişi çok eskilere dayanan ve her sene geleneksel olarak düzenlenen Ayancık Panayırı 25 Eylül Cuma günü başladı.Her yıl 18-21 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen fakat Kurban Bayramı nedeniyle 25 Eylül tarihine ertelenen Ayancık Panayırı yerli ve gurbetçi vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü. Çevre il ve ilçelerin yanı sıra diğer bölgelerden de gelen esnaflar yoğun ilgiden memnun olduklarını belirtti. “İlçemizde yüzyılı aşkın bir süredir devam eden bir panayır geleneğinin olduğunu halkımızın kışın daha çok ihtiyaç duyduğu patates, soğan vs. ihtiyaçlarını karşıladığı, çocuklarımızın okul ihtiyaçlarının giderildiği ve aynı zaman da konfeksiyondan zücaciyeye, ev eşyasından hediyelik eşyaya birbirinde çeşitli ürünler, panayır süresince halkımızın ve dışarıdan gelen misafirlerin ihtiyaçlarını giderme noktasında yüzlerce esnafın katılımı ile bu senede coşkulu bir şekilde organize edilmiştir.

GERZE YAĞLI GÜREŞ ETKİNLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Gerze – 23 Temmuz 2015

 

GELENEKSEL DİKMEN YAĞLI  GÜREŞLERİ VE SIRIK KEBABI FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Dikmen  –  23-26 Temmuz 2015

 

GERZE KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Gerze  – 25-26 Temmuz 2015

 

AYANCIK KÜLTÜR-KETEN VE AHŞAP FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Ayancık  – Temmuz Ayının Son Cuma ve Cumartesi Günü

TARİHİ MORZA PANAYIRI-DENİZ ŞENLİKLERİ VE BAL FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Türkeli –  01-09  Ağustos  2015

 

SARAY KÖYÜ GELENEKSEL KARAKUCAK GÜREŞLERİ VE KEBAP FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Dikmen  –  02 Ağustos 2015

 

ERFELEK BELEDİYESİ GELENEKSEL KARAKUCAK GÜREŞ ETKİNLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Erfelek  –  30-31 Ağustos 2015

 

GERZE BELEDİYESİ 4.ULUSLARARASI TİYATRO FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Gerze –  07-11 Kasım  2015