SİİRT Festival ve Etkinlik Takvimi

56-SİİRT

Veysel Karani Hz’ leri Anma(YERİ VE TARİHİ:Siirt05-15 Mayıs)

Evliya ve Ulema diyarı Siirt’in köklü bir geçmişe sahip oldu Siirt, çok kıymetli kültürel değerleri, topraklarında; barınmaktadır.  Anne sevgisinin sembolü olan ve peygamber efendimize olan sevgisiyle bilinen ve peygamber efendimizin hırkayı şerifi kendisine hediye ettiği Veysel Karânî Hazretleri, İsmail Fakirullah Hazretleri, İbrahim Hakkı Hazretleri ve Sultan Memduh Hazretleri, Molla Halil Siird-i, bu değerlerimizin önde gelen mimarlarıdırlar. Bu büyük zâtlar, Siirt’in tabii güzelliğine, manevî güzellikler de katmaktadırlar. Yapılan kültürel ve sanat faaliyetleri ile İlimizin inanç turizminin tanıtımına katkı sunacağını düşünüyoruz. Bununla birlikte, gerek Veysel Karani beldemizde, gerekse Tillo ilçemizde, ziyaretçi sayısında önemli artışlar bekliyoruz  Siirt’in sahip olduğu zengin kültürünü daha geniş kitlelere ulaştırmayı amaçladığımızı  İlimize ait kültürel mirasımızı, tarihi kıymetlerimizi ve kaybolmaya yüz tutan değerlerimizi, toplumumuzun ve yeni nesillerin istifadesine sunmak amacıyla çeşitli kültürel etkinlikler düzenliyoruz.

YUMURTA BAYRAMI VE KÜLTÜR SANAT ŞENLİĞİ(YERİ VE TARİHİ:Siirt/Mayısın 3. Haftası)

Her yıl Mayıs ayında kutlanan bu yöresel bayram nedeniyle, bütün evlerde yumurta kaynatılır. Nişanlı ve yeni evlilere 100 ile 500 arasında yumurta gönderilir. Kurulan bayram yerinde çeşitli renklere boyanmış yumurtalar tokuşturulur. Bir araya gelen erkekler çeşitli oyunlar oynar. Uzun atlama ve koşu (Şakulu-Zemce) müsabakaları yapılır. Mahalli Yumurta Bayramı oynama yeri Sabahları Tınaz Tepe (Sor Mevkiinde) ikindi vaktinde Zeynebül Mahaddisenin bulunduğu mevkiinde yapılırdı.
AMACI: Unutulmaya yüz tutmuş mahalli örf ve adetlerin yeniden canlandırılması ve halkın ilgisinin artırılması.

 

 

SİİRT FISTIĞI TEVŞİK VE BAL FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ:Siirt/14-20 Eylül)

“Ülkemizin en güzel doğasına sahip olan Botan ilimizin fıstıklarını ve doğasını tanıtmak, fıstığımızı tanıtmak hatta ve hatta uğradığı hakareti gidermek için Siirt fıstık festivalini düzenliyoruz.Siirt, ‘Fıstıkçılığı Geliştirme Projesi’ ile ilin en önemli tarımsal ürünü olan fıstığın gelişip, üretim alanlarının artması için her yıl uygulanan projelerin kesintisiz devam edilecek. Fıstıkçılığı Geliştirme Projesi yaklaşık 15 yıldır birçok farklı finans kaynağı kullanılarak, Siirt fıstığı, ilimiz ile özdeşleşmiş hem marka özelliği taşımakta hem de köye dönüş projesine katkı sağlaması acısından stratejik ve ekonomik öneme sahip bir üründür.  Birçok özelliği yönünden diğer fıstık çeşitlerinden üstün olduğu bilimsel çalışmalarla ispatlanan Siirt fıstığının, ihraç ürünü olarak geliştirilmesi yönünde de çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir.

 

YUMURTA BAYRAMI VE KÜLTÜR SANAT ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez  –  Mayıs Ayı 3. Haftası

 

ÇEMİKARİ YAYLA ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Pervari  – 10-15 Temmuz  2015

 

SİİRT’İN ŞEREF GÜNÜ

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Merkez  -14 Eylül 2015

 

SİİRT FISTIĞI TEŞVİK VE BAL FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Merkez  -14-20 Eylül 2015