Seferberlik görev emri sorgulama

Sefer görev emri nereden sorgulanır? Sefer görev emri sorgulama 2018 ile ilgili detaylar… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş’ta partisinin il kongresinde yaptığı konuşmada “Sefer görev emri olanlar hazır olsunlar ama şimdilik ihtiyaç yok” açıklamasının ardından yurtdaşlarımız internetten merakla Sefer görev emri nasıl, nereden sorgulanır? gibi araştırmalara başladı.

Başka bir ülke vatandaşlığına geçilirse iptal edilir mi?

Askerlik hizmetini yerine getirenler yedek kaynağa alınırlar. Ancak birden fazla tabiiyetli yükümlülere barışta SGE verilmediği için size de SGE verilmez. SGE varsa iptal edilir.

Askerlik hizmetini kısa dönem erbaş olarak yapanlar seferberlik halinde askere hangi statüde çağrılacaklar?

Türk Silahlı Kuvvetlerinde personel askerlik hizmetini hangi statüde yapmış ise o statüde yedeğe alınmaktadır. Askerlik hizmetini kısa dönem erbaş olarak yapanlar yasada yazılı yaş sınırı dışına çıkıncaya kadar erbaş statüsünde yedekte bekletilmektedir. Herhangi bir seferberlik halinde söz konusu yükümlüler erbaş rütbesi ile askere alınacaklardır.

Sefer görev emrinde yaş sınırı nedir ve kimler katılabilir?
Seferberlik mevzuatı gereği; TSK’nin ihtiyaçları gözetilerek genç personelden başlamak suretiyle yasal yedeklik yaş sınırı 41 yaşına kadar olan yedek personele SGE, Seferberlik Bilgi Sistemi (SBS) ile otomasyon ağı üzerinden verilmek yada iptal edilmektedir. Talep üzerine görevlendirme yapılamamaktadır.

https://www.turkiye.gov.tr/personel-sefer-gorev-emri-sorgulama