ŞANLIURFA Festival ve Etkinlik Takvimi

63-ŞANLIURFA

EYYÜBNEBİ SABIR GÜNÜ( YERİ VE TARİHİ : Viranşehir – Mayıs 1.Haftası)

 

İnsanların sabır beldesi Eyyüpnebi Beldesini tanıtmak ve Hz.Eyyüb’un (as) mesajını insanlığa ulaştırmak için her yıl geleneksel hale gelen,mayıs ayının ilk pazarında “Sabır Festivali” düzenlenmektedir . 2002 yılında başlayan festival her yıl güzelleşerek ve büyüyerek devam ediyor . Festtivalde; müzik , sema gösterisi, konuşmalar, şiir, sabır ödülleri, yemek ikram gibi etkinliklerle festival havası Haran ovasını sarıyor .

 

 

HALİL İBRAHİM BULUŞMALARI(YERİ VE TARİHİ : Merkez – Mayıs 4.Haftası)

 

“Toplumsal Barış ve Sosyal Dayanışmada Sivil Toplum ve Devletlerin Rolü” isimli uluslararası bir Sempozyum düzenlenecektir. Sempozyumun amacı medeniyetlerin beşiği olan Şanlıurfa’da; üniversiteler, kamu kurumları, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ile uluslararası organizasyonların temsilcilerini bir araya getirmek suretiyle, toplumsal barış ve dayanışmanın ulusal, bölgesel ve küresel düzeydeki izdüşümleriyle birlikte sağlanmasına hizmet etmektir. Sempozyum ana temalarının aşağıdaki konuları kapsaması öngörülmüştür:

  • Uluslararası Kuruluşların Yardım Faaliyetlerinde Devletlerin Rolü
  • Uluslararası Göç ve Sosyo-ekonomik Etkileri
  • Demografik Gelişmeler ve Göç
  • Toplumsal Barış ve Sosyal Dayanışmada Devletlerin Rolü
  • Sosyal Yardımlarda yeni fikirler ve yeni yaklaşımlar

 

 

 

KELAYNAK FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ: Bilecik, Temmuz)

 

Dünya genelinde sadece Birecik ve Kuzey Afrika’ya üremek için gelen İbis olarakta bilinen nesli tükenmeye ba şlam ış bir göçmen kuş türüdür. Latince “Geronticus Eremita” olarak adlandırılır. Her yıl şubat ayı ortalarında ilçeye gelip yerleşen kuşlar temmuz ayı ortalarından itibaren yöreden ayrılırlar. 1956’lı yıllara kadar sayısı binlerle ifade edilen bu kuşlar; yasak avlanma, tarım ilaçlarının düzensiz ve aşırı kullanılması vb. nedenlerle beslenme kaynaklarını kaybedince, yok olmaya başlamışlardır.

25-30 yıl yaşayabilen bu kuşlar, Şubat ortalarında Birecik’e gelip kayalıklara yerleşirler. Üremelerini yapıp Temmuz ortalarında yavrularıyla birlikte Birecik’ten ayrılırlar. Kışları Kızıldeniz kıyılarında yaşadıkları tespit edilmiştir.

 

Kelaynaklar 1977 yı lında Orman Genel Müdürlüğü tarafından kurulan “Kelaynak Üretme Ve Koruma istasyonu” nda Koruma altına alınmışlardır. Kelaynak kuşlarına yörede “Keçelaynak” denilmektedir.

 

KELAYNAK ÇEVRE FESTİVALİ.

Yörede bolluk ve bereketin sembolü olarak görülen ve kutsal sayılan kelaynaklar adına 1984 yılından beri düzenlenmekte olan bir festivaldir. Festivalin amacı ilçe ekonomisine katkı sağlamak, turizm faaliyetlerini yörede canlandırmak ve bir çevre koruma bilinci oluşturmaktır

 

 

KARAKEÇİLİ ULUSLARARASI KÜLTÜR ŞENLİĞİ (YERİ VE TARİHİ : Karakeçili – 05-06  Eylül 2015)

 

İki gün süren Karakeçili Uluslararası Kültür Şenliği Çarşı Camisi’nde okutulan mevlit programı ile başlıyor. Mehteran takımı eşliğinde yapılan yürüyüş ve Türk Büyükleri Anıtı’na çelen sunuluyor. Şenlik kapsamında sünnet merasimi yapılıyor ve ettirilecek sünnet olacak çocuklara kıyafetleri dağıtılıyor. Yöresel sanatçılar halk oyunları eşliğinde sahne alıyor. Kırıkkale Üniversitesinden öğretim görevlileri düzenlenen panellere konuşmacı olarak katılıyor.

Karakeçili Uluslararası Kültür Şenliğinin birinci günü, Kur’an-ı Kerim tilaveti, sanatçı Abdurrahman Önül’ün verdiği konserin ardından sona erdi. Bu arada şenliğe katılan misafirlere gözleme ve ayran ikram edildi. Karakeçili 20’nci Uluslararası Kültür Şenliği, ikinci gününde Yörük çadırlarının gezilmesi, geleneksel şifalı pilav ikramı, yağlı güreş müsabakaları ve yöresel etkinliklerle devam etti. Osmanlı şerbeti ve macunu ile halk oyunları gösterisi misafirlerin ilgi odağı oldu.

 

Çocuk Festivali ( YERİ VE TARİHİ: Mesire, Mayıs )

 

Şırnak’ta Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğü ile Şırnak Girişimci Gençlik Spor ve Eğitim Derneği’nce, “Çocuk Festivali” düzenleniyor.

Şehir Stadında düzenlenen festivalde çocuklara, uçurtma uçuruluyor, palyaço gösterisi ilgiyle izletilip, çuval yarışına katılmaları ve şişme oyun parkurunda gönüllerince eğlenmeleri sağlanıyor.

Festivalde, Yeşilay Şırnak Şubesi üyelerince kurulan stanttlar da,çocuklara balon ve şapka hediye ediliyor.

 

 

 

CİZRE 9. KÜLTÜR SANAT FESTİVALİ ( YERİ VE TARİHİ : Cizre , 14-17 Mayıs )

 

 

Şırnak’ın Cizre ilçe Belediyesi tarafından her yıl Kürt dil bayramı nedeniyle düzenlenen ve bu yıl 9’uncusu yapılacak olan Cizre Kültür ve Sanat Günleri Festivali için tüm hazırlıklar tamamlandı.
Festivalde dil, kültür, sanat, ekoloji, eğitim ve siyaset konulu paneller, tiyatro gösterimleri, yöresel oyunlar, fotoğraf sergisi, dengbej divanları, yöresel kıyafet defilesi ve konserlerin yer aldığı zengin ve renkli bir program bulunuyor.  14 Mayıs günü başlayacak olan festival dört gün devam edip 17 Mayıs akşamı sona erecektir .

Beytüşşebap Kuzu Kırkma ve Yayla Festivali ( YERİ VE TARİHİ : 5-6-7 Temmuz , Beytüşşebap )

 

Şırnak’ın Beytüşşebap  İlçesi’nde belediye tarafından düzenlenen Kuzu Kırkma ve Yayla Festivali, dünyanın ve yurdun dört bir yanından gelen insanları buluşturuyor.

Geçmişi 200 yılı bulan Kuzu Kırkma ve Yayla Festivali’nin bölgede her yıl temmuz ayında kutlanmaktadır. Festivalin asıl amacı eğlenmek ve halka toplum bilincini oluşturmak var kardeşliği perçinlemektir.

 

Festival İçeriği;

–  Kuzu kırkma

– En iyi peynir

– En iyi yoğurt yapma

 

 

 

 

 

KELAYNAK VE ÇEVRE FESTİVALİ
YERİ VE TARİHİ : Birecik – Mayıs 1. Haftası

 

EYYÜBNEBİ SABIR GÜNÜ
YERİ VE TARİHİ : Viranşehir – Mayıs 1.Haftası

 

KARAKEÇİLİ ULUSLARARASI KÜLTÜR ŞENLİKLERİ

YERİ VE TARİHİ : Siverek – Mayıs

 

HALİL İBRAHİM BULUŞMALARI
YERİ VE TARİHİ : Merkez – Mayıs 4.Haftası

 

ŞANLIURFA 17.ULUSLARARASI KÜLTÜR VE SANAT HAFTASI

YERİ VE TARİHİ : Merkez – 25-27 Ekim

 

AT YARIŞLARI

YERİ VE TARİHİ : Merkez – 07 Kasım-Mayıs