Paul Kilisesi, St. Paul Kuyusu ve Çevresi UNESCO Dünya Mirasları (Türkiye)

Paul Kilisesi, St. Paul Kuyusu ve Çevresi (2000)

Pavlik Kiliselerin kurucusu Hristiyan misyonerlerinden olan St. Paul adına yapılan Kilisenin MS 11.-12. yüzyıllar arasında inşa edildiği tahmin edilmektedir. Mersin ilimizin Tarsus ilçesinde yer alan  yer alan bu St.Paul’un evinin yeri olarak kabul edilen bir avluda bulunan St.Paul Kuyusu;   St. Paul’ün Hristiyanlarca kutsal kabul edilmesinden dolayı kuyu da kutsal kabul edilir ve sürekli olarak ziyaret edilir. St.Paul Kuyusunun  çapı 1,15 metre, kuyunun ağzı silindir, içi kare biçimin olup Kuyunun derinliği 38 metredir.

St. Paul’un doğum yeri olarak bilinen Tarsus, verimli Çukurova’nın batısında yer almaktadır. St. Paul Kilisesi ve kuyusu ruhani bir merkez olarak mevcut geleneksel kent dokusu ile bütünleşmiştir.

Geçmişte uzun kara yolculuklarıyla Kudüs’e hacı olmak için yöreden geçen Hristiyanlarca ziyaret edilip, kuyunun suyundan içilirmiş.

200 yılında UNESCO Dünya Mirasları geçici listesine alınan Paul Kilisesi, St. Paul Kuyusu ve Çevresi aynı zamanda Hristiyanların hac yeri olarak ziyaret edilmektedir.