OSMANİYE Festival ve Etkinlik Takvimi

Kadirli Geleneksel Sucuk Ekmek Festivali ( YERİ VE TARİHİ : Merkez , Ocak Ayı Sonu )

 

Geleneksel sucuk ekmek festivali Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde belediye tarafından düzenleniyor. Ocak ayı sonunda düzenlenen festivale Kadirli halkının yanı sıra çevre il ve ilçelerden gelen misafirler de yoğun ilgi gösteriyor.

Tonlarca sucuğun pişirilerek ekmek arasında dağıtıldığı festivalde, sucuk ekmek almak isteyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturuyor.

Palyaço gösterileri, halk oyunları ekiplerinin gösterisi ve sanatçıların konserleri ile sucuk ekmek festivali sona eriyor.

 

Osmaniye Geleneksel Güvercin Festivali ( YERİ VE TARİHİ : Merkez , Ocak sonu )

 

Halkın tüm kesimlerine bu şekilde ulaşmaya çalışmak ve Osmaniye’nin tanıtımı için festival Osmaniye için çok önemlidir .

Osmaniye’de pek çok vatandaşın bir tutkusu, bir yaşam şekli haline geldiği için bu etkinliğe ise katılım çok fazla sadece Osmaniye değil diğer şehirlerden de katılım olmaktadır .

Festivalin bir diğer amacı ise Güvercinlerin görücüye çıkarılarak satılması ve Osmaniye şehrine bir nevi destek olması .

Sarı meverdi , Kara müsevvit , Zırhlı şamı , Kara kuyruk fitilli , Sarı alaca bağdatı , Kara nakışlı ve İspir olmak üzere 7 dalda festivalde güvercinler yarışıyor  ve birinciye ise çeşitli ödüller veriliyor .

 

 

TİRŞİK FESTİVALİ ( Yer: Osmaniye, Tarih: 19 Şubat 2017 Pazar – 00:00    ~    19 Şubat 2017 Pazar – 00:00)

Osmaniye Andırınlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen Geleksel Tirşik Festivali büyük bir katılımla gerçekleşiyor. Osmaniye ilinde oturan Andırınlılar arasında kaynaşma ve dayanışmayı artırmak için düzenlenen Tirşik Festivalinde yöresel yemekler ve gelenekler tanıtılmaktadır.

Şifalı olduğuna inanılan Tirşik çorbası için 3 ton Tirşik yapılmaktadır. Festivale katılanlar ise genç , yaşlı demeksizin kuyruğa girip çorba alma peşindedir . Festivalin amacı ise Kadirli ile Andırın kardeşliğini yaşatmaktır.

2017 yılında Tirşik Festivali 19 Şubat Pazar günü gerçekleştirilecektir.

 

DELAĞRA GÜÇ VE SPOR ŞENLİĞİ ( YERİ VE TARİHİ : Kadirli 29-30 Nisan )

 

1863 – 1914 yılları arasında Osmaniye’nin Kadirli İlçesinde yaşamış asıl adı Mustafa olan ancak ; güçlü ve kuvvetli olmasından dolayı gücünü insanlık , doğa ve çevresi için kullandığından dolayı bir halk kahramanı olan ve Deliesmer , Deliğara ve halk dilinde de Delağra ismiyle anılmaya başlanan şahsiyetin değerlerinin insanlara aktarılması ve tanıtılması için anma ve spor şenliği etkinliğidir .

ÇUKUROVA AŞIKLAR BAYRAMI( YERİ VE TARİHİ : Osmaniye , 01-04 Ekim )

 

Şenliğe sadece Türkiye’den değil Azerbaycan, Gürcistan ve Kerkük’ten de halk ozanlarının katılıyor. Bölgeye katılan ozan ve aşıklar bir araya getirilerek etkinlikler düzenleniyor.

Aşık ve Ozanların türkü, atışma, divan ve barak-bozlak dalında seslendirdiği şiir, ağıt ve türküler katılımcılar tarafından büyük beğeniyle izleniyor .

Etkinliğin amacı ise halk kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması . Bu sayede kültürünü bilen bir neslin yetiştirilmesi hedefleniyor

 

EKMEK ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI

 

YERİ VE TARİHİ                      : Osmaniye –  Nisan Ayının Son Haftası

 

TİRŞİK FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                   : Osmaniye – Andırır – 15.03.2015

 

18.ULUSLARARASI ALTINSÖZ ÖDÜLLÜ KARACAOĞLAN AŞIKLAR BAYRAMI

 

YERİ VE TARİHİ                     : Osmaniye –  Düziçi – 26-27 Eylül 2015