ORDU Festival ve Etkinlik Takvimi

52-ORDU

ÇAMBAŞI KAR FESTİVALİ (YOKUŞ DİBİ KAR ŞENLİĞİ YERİ VE TARİHİ:Kabadüz/31 Ocak)

Ordu’nun Kabadüz ilçesine bağlı Çambaşı Yaylası’nda düzenlenen  Çambaşı Kar Festivali, birbirinden renkli görüntülere sahne oldu. 2 bin rakımlı Çambaşı  düzenlenen kar festivaline il içinden ve il dışından yüzlerce vatandaş katıldı. Sabahın erken saatlerinden itibaren yollara düşen vatandaşlar, havanın güneşli olmasıyla birlikte yer yer 1m yüksekliğin üzerine çıkan karın tadını çıkardılar. Festival etkinlikleri kapsamında düzenlenen kızak yarışları ve kar üstünde gerçekleştirilen güreş müsabakaları ilginç görüntüler oluşturdu. Kızakla kayarak güzel bir gün geçiren Ordulular, festivalin amacına ulaştığını ve farklı bir gün yaşadıklarını dile getirdiler. Genç güreşçiler ise rüzgara ve soğuk havaya aldırış etmeden güreşerek birinci olmak için yarıştılar. Kar üzerinde düzenlenen ve ilgiyle izlenen off-road yarışları ise fetivale katılanlara heyecan dolu anlar yaşattı.


MAYIS YEDİSİ ŞENLİĞİ (YERİ VE TARİHİ:Ordu/20 Mayıs)

Orduda Mayıs yedisi denilen bir şenlik vardır. Yüzlerce yıllık geçmişe sahiptir. Hızır ve İlyas peygamberin, dalgaların kırıldıktan sonra , denzi sularının karayla temas ettiği nokta da buluştukları gün olarak bilinir. Eski takvime göre mayısın yedisi , 20 mayısa denk geliyor. Baharın gelişi kutlanır. Deniz kıyısına gidilir, yedi dalgadan atlanıp dilek dilenir. Derdim belam denize diyerek denize yedi tek bir çift taş atılır. Tekneler doluşulup gezilir. Gece yedi köprüden geçilir, yine dilekler dilenir. Ha yedi köprü nereden mi bulunur. İlahi, boşa mı türkü yakılmış Ordunun derlerine. Köprüden bol ne var. Her mahalleyi neredeyse bir dere ayırır, mahallleden mahalleye geçerken köprüden geçersiniz. Deniz kıyısına pikniğe gidilerek sezon açılır. Sonra bir de delikanlılar arasında yağlı direğin ucunda en fazla durabilme yarışması yapılır. Bir tekneden yağlı direk uzatılır denize doğru onun en ucuna kadar gidebilen ve denize düşmeden en fazla kalabilen kazanır. Ve buna çok önem verilir. Bu coşkulu kutlamalar hâla devam devam etmektedir.


ULUSLAR ARASI ÇOÇUK VE GENÇLİK TİYATRO FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ:Ordu/Mayıs- Haziran)

Ordu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali gerçekleşti.Sanatın, demokrasinin en güçlü silahlarından biri olduğu inancıyla TOBAV, Ordu Uluslararası Çocuk Tiyatroları ve Gençlik Festivalinin onuncusunda tiyatronun işlevine inananlarla birlikte daha geniş platformlara ulaşmayı hedeflemektedir.
Sanata büyük önem veren bir belediyeye sahip olan Ordu şehri, 50 yıldır aralıksız perde açan Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosuyla (OBKT) ile haklı bir gururu yaşamaktadır. Tiyatroya olan ilgisini her fırsatta kanıtlayan insanlarıyla birlikte Ordu şehri bir kültür merkezi ve bir kapalı tiyatro salonunun yanı sıra, sokaklarını, alanlarını ve parklarını da tiyatro etkinliklerine açan, sanatla yaşayan bir kenttir.Bizler, tiyatronun uluslararası sınırları kaldıracağına ve değişik kültürlerden insanların arasında olumlu ilişkiler kuracağına inanıyoruz. Festivalimizin en temel amaçlarından biri de, değişik sosyal ve kültürel bakış açılarına sahip “genç” insanlar arasında bilgi ve deneyim alışverişini sağlamaktır. O yüzden festivalimiz sokak tiyatrosu, alternatif mekan, karagöz ve kukla tiyatrosu gibi farklı türlere her zaman açıktır.


Uçurtma Şenliği Ordu (Yer: Ordu, Tarih: 14 Haziran)

Ordu Belediyesi’nce  Bahar ve Uçurtma Şenliği düzenlendi. Tayfun Gürsoy Parkı’nda gerçekleştirilen şenliğe çok sayıda vatandaş katıldı. Havanın güzel olmasıyla birlikte güzel bir etkinlik gerçekleştiğini belirtti.Şenliğe katılan vatandaşlara teşekkür eden Karadağ, ”Etkinlikle birlikte çocukların doyasıya eğlenmesini istiyoruz. Kültürel bir etkinlik olan şenliğimizi, biraz daha ileri götürerek bu yıl da düzenlendi. Hava güzel, çocuklar mutlu, biz de mutluyuz. Biz olduğumuz sürece bu şenlik devam eder.Şenlik kapsamında düzenlenen uçurtma yarışmasında en yükseğe ulaşan, en büyük ve en orijinal kategorilerinde 1’inci olan yarışmacılara bisiklet hediye edildi. Dereceye giren yarışmacılara ise çeşitli hediyeler takdim edildi.

ÜNYE ULUSLARARASI KÜLTÜR- SANAT VE TURİZM FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ:Ünye/13-19 Temmuz)

1980’lı yıllarda küçük çapta düzenlenen Altın Fındık Festivali adı altında düzenlenen festival 1991 yılında Ünye Uluslararası Kültür Sanat ve Turizm Festivali olarak ismini almıştır. Festival kapsamında şehir merkezinde orta çarşı oyunları olan tentürük şampiyonası, uçurtma şampiyonası, pıtık şampiyonası gibi oyunlarla beraber deniz oyunları olan yağlı direk, ördek yakalama, yüzme yarışması, taş sektirme gibi oyunlar oynanır. Ayrıca yağlı güreşler, at yarışları, cirit atmaca ve futbol, basketbol, voleybol turnuvaları yapılır. 1999 yılından itibaren konserlerinde festival kapsamına alınmasıyla beraber çevre illerden oldukça ilgi görmüştür.Her yıl festivale en büyük maddi katkıyı yapana festival ağası denilir ve ağaya özel protokolde özel yer ayarlanır. Festival boyunca Belediye, toplu sünnet şölenleri düzenlemektedir. Ayrıca 7-9 yaş arası Ünyeli kız çocukları arasında düzenlenen güzellik yarışmasında juri oylamasıyla o yılın Fındık Güzeli seçilir.2000’li yıllardan sonra her yıl binlerce yerli yabancı turistin ilgisini çeken festival, bölgenin kültürünü en güzel şekilde anlatmaktadır. Gündüz vakti orta çarşı oyunları, turnuvalar, halk oyunları gösterileri, satranç ve tavla turnuvaları oynanırken havanın kararmasıyla birlikle Türkiye’nin birçok ünlü sanatçısının halk konserleri yapılmaktadır. Konser ortasında Havai Fişek gösterileriyle görsel şölen oluşturulmaktadır.

ULUSLAR ARASI ÇINAR FESTİVALİ(YRİ VE TARİHİ: Fatsa/Temmuzun 2. Haftası)

Fatsa Belediyesi Uluslararası Çınar Festivali her yıl Temmuz ayında Başarıyla yapılıyor.Festival programı kapsamında bir çok ünlü sanatçı Fatsa yı tanıma imkanı buluyor. Çınar Festivalinde Konserlerin yanı sıra,Sünnet Şöleni,Resim sergileri,Kermesler,
Sportif faaliyetler,Halk oyunları gibi bir çok etkinlikte yapılıyor.
Ayrıca Fatsa Çınar festivalini sadece Fatsa halkı değil bölgedeki insanlarda izlemeye gelerek özellikle stadyum konserlerinde binlerce insanın eğlendiği de gözden kaçmıyor.Fatsa Çınar Festivali artık Fatsa ile bütünleşmiş durumda.Bunun yanı sıra yine geçen yıllarda yapılan Gençlik şölenlerid e gençlerin doyasıya eğlenmesini sağlıyor.Fatsa İlçesinde yapılan Sosyal ve Kültürel Faaliyetler bunlarla sınırlı değil.Geçen yıl bizzat Fatsa Belediyesinin üstlendiği ve Her yıl haziran Ayında Yapılan Fatsa ve Çevre ilçeler Cip Şenliği de başarıyla yürütülüyor.Cip Şenliğinde arka bölgelerde bulunan ilçelerin yaylarının tanıtımı sağlanıyor.
Ayrıca Yaylalarda yapılan çeşitli yarışmalarda Cip şenliğine ayrı bir güzellik katıyor.Kısacası Fatsa Yaz aylarında Sosyal ve Kültürel Faaliyetlerin yaşandığı yoğun bir ilçe.

ALTIN FINDIK KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ:Ordu/21-22 Temmuz)

FINDIK, huşgillerden genellikle orta boy çalı, seyrek olarak ağaç ya da ağaçsı bitki ve bu bitkinin tohumları yenen sert kabuklu meyvesi. Ağaç halinde 3-4 m’ye dek boylanabilen bu bitkinin yapraklan yuvarlak ya da oval biçimde, kenarları çift dişli, yüzeyi ise tüylüdür. Çiçekleri bir evciklidir. Dişi çiçeğin tepesinde iki çift kırmızı iplik, alt tarafında bir kaç tüylü ya-prakçık yer alır.Bu yaprakçıklar gelişerek ilerde meyveyi saran kadehçiçeği oluşturur. Sert kabuklu meyvenin içinde bulunan karbonhidrat, azot, çeşitli madensel maddeler, vitaminlerce zengin tohum; meyve olarak yenildiği gibi, besin maddelerine katılır ve yağı çıkartılır (Cry-lus). Kumlu – killi gübrece zengin toprakları seven fındık, ülkemizde Ordu, Giresun, Trabzon, Bolu, Zonguldak yörelerinde bolca yetişir. Önemli bir dışsatım ürünü olan fındığın Türkiye’deki üretimi 250 bin ton’dur (1980).Türkiye dünyanın en önemli fındık üretici ülkesi olup, son yıllarda dünya fındık üretiminin yaklaşık %75′ i tek başına Türkiye tarafından gerçekleştirilmiştir. Türkiye dışında fındık üreten ülkeler olarak Italya, Ispanya, ABD İran ve Çin Halk Cumhuriyeti ile çok az miktarda olmak üzere Fransa, Yunanistan ve Rusya Federasyonu sayılabilir. Ancak bugün için Italya dışında diğer ülkeler dünya ihracatında ülkemiz için önemli bir rakip olarak görülmemektedir.Ordu ili ülkemizdeki en önemli fındık üretim bölgesini oluşturmaktadır. Ülkemizde hasatı yörelere göre Temmuz-Ağustos aylarında yapılan fındık, güneş enerjisi ile doğal koşullarda kurutulmaktadır. Harmanlama dönemi de yine yöreye ve yağış durumuna bağlı olarak Ekim ayına kadar sarkmaktadır. Hasat, insan gücü ile daldan ve yerden toplama şeklinde , harmanlama ise makinalarla yapılmaktadır.


PERŞEMBE YAYLASI ŞENLİĞİ(YERİ VE TARİHİ:Perşembe/25-26 Temmuz)

Perşembe Yaylası ilçe merkezine 17 km uzaklıktadır. İlkbaharda karların erimeye başlamasıyla hayatın ve canlılığın başladığı Perşembe Yaylası’nda mevsimin ilk karının yağmasına kadar hayat devam eder. Yeşil çimlerle kaplı olan yaylanın merkezinde şehir türü bir yapılanma vardır. Perşembe Yaylasında yerleşim ve yaşamanın Türkler’in Anadolu’ya ayak basmalarından bu yana devam ettiğini kabul edersek doğru yapmış oluruz. Çünkü Ünlü seyyah Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Perşembe Yaylası’ndan ve Perşembe Panayırından bahsetmektedir. Yine 1876 Trabzon salnamesi’nde Perşembe Yaylası’dan ve panayırından söz edilmektedir. At yarışları da şenliğin heyecanla beklenen yarışlarıdır. Bu yarışlara yurdun her tarafından yarış atları getirilmekte ve tabii pist üzerinde yarıştırılmaktadır. Perşembe Yaylası şenlikleri her yıl Temmuz ayının son haftasında yapılan büyük bir organizasyondur. Bu organizasyonu ilçe kaymakamının başkanlığında, ilçe belediye başkanlığı ve diğer kamu kuruluşları gerçekleştirmektedir. Yurdun çeşitli yörelerinden insanların, eğlenceye yönelik çadırcıların, dönme dolapların, atlı karıncaların kendilerine yer bulmak için şenliğin başlayacağı tarihten 15 gün önce geldiği Perşembe Yaylası Şenliklerini izlemek üzere gelenlerin sayısı da hayli fazladır.


06 MAYIS GÜRGENTEPE GELENEKSEL HIDIRELLEZ ŞENLİĞİ

YERİ VE TARİHİ                                    :Gürgentepe/Ordu- 08 Mart 2017 Çarşamba

OFRAD VE BİSİKLET GEZİLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Kabadüz  –  31 Ocak-01 Şubat  2015

 

7.KAR FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Kabadüz   31 O cak-01 Şubat  2015

 

KARAGÖL ZİRVE YÜRÜYÜŞÜ

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Kabadüz   – 23 Nisan 2015

 

GENÇLİK YARIŞMALARI

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Kabadüz   – 19 Mayıs 2015

 

ORMAN GÜLÜ FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Korgan-  14 Haziran 2015

VOSVOS ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Kabadüz  –  20-26 Haziran  2015

 

MESUDİYE BELEDİYESİ  İLÇE KURULTAYI

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Mesudiye- 04.07.2015

 

ÇAYBAŞI KÜLTÜR SANAT VE TURİZM FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Çaybaşı – 18-19 Temmuz 2015

 

MESUDİYE BELEDİYESİ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Mesudiye- 25.07.2015

 

YAĞLI GÜREŞ MÜSABAKASI

 

YERİ VE TARİHİ                                    : İkizce-  25  Temmuz 2015

 

ULUSLAR ARASI ÜNYE  KÜLTÜR-SANAT VE TURİZM FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Ünye  – 20-26 Temmuz 2015

 

DÜZOBA YAYLA ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Kumru – 25-26 Temmuz  2015

 

 

APSUT YAYLA ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Korgan-  26 Temmuz 2015

ÇAMBAŞI YAYLA ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Kabadüz-  25-26 Temmuz 2015

 

GELİNKAYA KÜLTÜR SANAT VE TURİZM FESTİVALİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Çamaş  –  26 Temmuz 2015

 

15.YAYLA ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Kabadüz  –  25-26 Temmuz  2015

 

AYBASTI PERŞEMBE YAYLASI  GÜREŞ VE KÜLTÜR FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Aybastı  –  27 Temmuz – 02 Ağustos 2015

 

20 MAYIS 2015 ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Gölköy  20.05. 2015- 19.07.2015

 

MESUDİYE BELEDİYESİ  ÜÇYOL MEYDAN DÜZÜ ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Mesudiye- 02.08.2015

 

MESUDİYE BELEDİYESİ  TOPÇAM  ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Mesudiye- 16.08.2015

 

ARGAN YAYLASI GÜRGEN FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Akkuş-  08-09 Ağustos 2015

KABAYATAK ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Karaoluk-  10 Ağustos 2015

AYBASTI GÜREŞ FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Altınordu  –  10 Ağustos 2015

 

MESUDİYE BELEDİYESİ  KEYFALAN YAYLA ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Mesudiye- 23.08.2015

 

 

ALTIN FINDIK KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Çatalpınar-  12-13 Eylül 2015

GERCE ŞELALESİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Kabadüz  –  21 Ekim  2015

 

FOTOGRAF YARIŞMASI

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Kabadüz  –  01 Kasım  2015