NEVŞEHİR Festival ve Etkinlik Takvimi

50-NEVŞEHİR

 

CAPPADOX FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ:Kapadokya/16-18 Mayıs)

16-18 Mayıs 2015 Tarihleri arasında gerçekleşecek olan ve Kapadokya’nın eşsiz coğrafyasına doğan Cappadox, adını Kızılırmak’ın bölgeye uzanan kolunun antik isminden alıyor. Her yıl Mayıs ayında Kapadokya’da gerçekleşecek Cappadox, müzik, çağdaş sanat, gastronomi ve açık hava etkinlikleriyle keşfedildikçe değişecek, zenginleşecek, yeniden şekillenecek Cappadox, üç güne yayılan müzik, sanat, açık hava, gastronomi etkinlikleriyle dolu bir programla katılımcılara özgün bir festival deneyimi sunacak.
KOZAKLI TERMAL KAPLICALARI FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ:Nevşehir/19 Temmuz)

Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde belediye tarafından ’Suyun Şifaya Dönüştüğü Yer Kozaklı’ sloganı ile Kozaklı Kaplıca Festivali düzenlenecek.ilçelerinin şifalı suları ile Türkiye’nin en önemli termal turizm merkezlerinden biri olduğunu kaydetti.
Ramazan Bayramı öncesinde ilçelerindeki tesislerde doluluk oranının yüzde 100 seviyesine ulaştığını ifade eden Güven, Ramazan Bayramı2nın 3. Günü olan 19 Temmuz 2015 Pazar günü gerçekleştirecekleri festivale yoğun bir katılımın olmasını beklediklerini ifade etti.Kozaklı’nın kaplıca turizmini geliştirmek için yeni projeler içerisine girdik. İnanıyorum ki Kozaklı’ya daha önce gelenler ilçemize tekrar geldiklerinde bu değişimin farkına varacaklardır. Festivalimize katılan konuklarımız, Kozaklı’nın doğal güzelliklerinin yanı sıra, şifalı suları ve kaplıcaları ile tanışacak. Bu yıl ikincisini yapacağımız festivalimiz ile Kozaklı’ya gelen tüm misafirlerimiz unutulmaz bir gün yaşayacaklar.
Festival kapsamında etkinliklerin Mehteran Ekibinin ilçe, meydanındaki kortej yürüyüşü ile başlayacağını

KÜLTÜR ŞENLİKLERİ VE KAYMAK FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ:Nevşehir/14Ağustos)

Belediyenin Geleneksel olarak her yıl düzenlenen “Turizm, Kültür Şenlikleri ve Kaymak Festival” bu yıl da düzenlenecektir. Festivalimizin öğle programında Kültür Merkezi bölümünde kaymak yarışması, halk oyunları ve sürpriz gösteriler yer alacaktır. Akşam programında Nevşehir‘in Kaymaklı beldesinde düzenlenen “Kültür Şenlikleri ve Kaymak Festivali” büyük ilgi gördü. Festivalde gerçekleştirilen “En İyi Kaymak” yarışmasına katılan kadınlar, jüri üyelerin bir hayli zorladı.
Nevşehir’in Kaymaklı Belediyesi tarafından, beldede uzun yıllardır yapılan kaymağı tanıtmak amacıyla “Kültür Şenlikleri ve Kaymak Festivali” düzenlendi. Belediye Kültür Merkezi’ndegerçekleştirilen festivale,  kasabanın en önemli değerlerinden biri olan kaymağı tanıtmak amacıyla böyle bir festival düzenlediklerini söyledi. Önümüzdeki yıllarda da bu festivali düzenlemeye devam edeceklerini belirten Türkiye‘de en lezzetli kaymağının beldelerinde yapılmasına karşın bunun bugüne kadar yeterince tanıtılamamasından yakındı.Yarışmaya katılacak olan üreticilerimizden dereceye girenlere çeşitli ödüller takdim edilecek ve daha sonra havai fişek gösterisi ile festivalimiz son bulacaktır.

 

HACIBEKTAŞ VELİ’Yİ ANMA TÖRENLERİ  KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALi (YERİ VE TARİHİ: Nevşehir/16-18 Ağustos)

Etkinlikler nedeniyle ilçesi girişinde ve ilçede arama noktaları oluşturuldu. Polis ekipleri, araçları aradıktan sonra ilçeye girişlere müsaade ediyor.Etkinliklere katılmak için Hacıbektaş’a gelen çok sayıda vatandaş, Hacı Bektaş Veli’nin inzivaya çekildiği mağaranın da bulunduğu Çilehane bölgesinde, günahı olanın geçemeyeceğine inanılan “delikli taş”tan geçmeye çalışıyor.Bazı ziyaretçiler, zorlanmadan geçmeyi başarırken bazıları delikli taştan geçemeyip, geri dönmek zorunda kalıyor. İnanışa göre, delikli taştan geçemeyenlerin adak kurban kestirmesi ve yoksullara dağıtması gerekiyor.Ziyarete gelenler dilek ağacına da ellerindeki bezleri bağlayıp dilek dilemeyi ihmal etmiyor. Yine Çilehane bölgesinde bulunan Mahsuni Şerif’in mezarı da ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü.

 

Uuslararası Avanos Turizm El Sanatları Festivali(YERİ VE TARİHİ:Nevşehir/31 Ağustos)

El sanatlarının yaşaması için birçok zanaatkarın buluşma noktası bu yıl da Avanos olacak.

Doğal güzellikleri ve bir tılsım gibi kendine çeken kültürü dışında Nevşehir’i Nevşehir yapan şeylerden biri de hiç kuşkusuz ki el sanatlarına verdiği önem. Özellikle Avanos’a gittiğinizde birçok çömlekçiyi görmeniz, hazırlanan hamurun çömleğe dönüştürülerek bir bedene kavuşturulmasını izlemeniz mümkün. Bu sanatı gördüğünüzde eminiz ki “Ne emek ama!” demişsinizdir. İşte bu gibi büyük emeklerle yaşatılan el sanatlarının ömürlerini uzatmak, onları daha geniş bir coğrafyaya tanıtmak için düzenlenen bir festival var; Uluslararası Avanos Turizm ve El Sanatları Festivali. El sanatlarıyla olduğu kadar halıcılıkta da çok önemli bir merkez olan Avanos’a gidip festivalde bu sanatların nasıl gerçekleştiği görmeniz hatta bu sanatları alanındaki büyük sanatçılarla birlikte deneyimlemeniz mümkün. Ünlü yazarlarla yapılan söyleşiler sayesinde renklenen Uluslararası Avanos Turizm ve El Sanatları Festivali kesinlikle kaçırılmaması gereken etkinlikler arasında.

 

Nevşehir Ürgüp Bağ Bozumu Şenlikleri(YERİ VE TARİHİ:Ürgüp/13-14 Eylül)

Tarihi, doğal güzellikleri, peri bacaları ve mistik yapısıyla bilinir Ürgüp. Bunlara ek olarak toprak ve iklim yapısı üzümler için çok elverişlidir. Bu sene 45. kez düzenlenecek olan Uluslararası Ürgüp Bağ Bozumu Festivali’nde bu lezzetli ve özel üzümleri, pekmezleri tatma fırsatını yakalayabilirsiniz. Yerel dans gösterileri ve konserlerle şenlenen festivalde artık gelenekselleşen gözü kapalı asılı üzümyeme yarışmaları gibi eğlenceli etkinlikler de yer alıyor.

 

 

DOĞALA KÖYÜ ERTAŞ  YAYLASI ŞEPE ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Derinkuyu- Haziran ayı 4. haftası

 

GELENEKSEL AVANOS HALK ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                             : Avanos- Temmuz-Ağustos

 

KAYMAKLI KASABASI KÜLTÜR TURİZM ŞENLİKLERİ VE KAYMAK FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                               :Nevşehir-  24.07.2015

 

HACI BEKTAŞ VELİ ANMA TÖRENLERİ KÜLTÜR VE SANAT ETKİNLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Hacıbektaş –  16-18 Ağustos 2014

 

45. ÜRGÜP ULUSLARARASI  BAĞ BOZUMU FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Ürgüp  –  12-13  Eylül 2015

 

KAPADOKYA GELENEKSEL YEMEK FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                               :Göreme Beldesi- Eylül-Ekim Ayı (Sezon ve hava durumuna göre  gün    belirlenmektedir.