Mühendislik 2

MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Günümüzde makine, elektronik, bilgisayar donanımı ve bilgisayar yazılımı sektöründe teknolojinin hızla ilerlemesi ve aynı zamanda endüstriyel otomasyonun gelişerek endüstride akıllı makinelerin ve robotların kullanılmaya başlanması farklı mühendisliklerin birleştirilerek yeni mühendisliklerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bunlardan biri olan Mekatronik Mühendisliği, akıllı makinelerin, ergonomik ve faydalı ürünlerin tasarlanarak üretilmesi için Makine Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliğinin bir birleşimi olarak ortaya çıkmıştır. Kısaca, Mekatronik Mühendisliği; makine, elektrik-elektronik mühendisliği ve bilgisayar yazılım teknolojilerinin bir makine veya ürün üzerinde birleşerek bütünleşmesini sağlayan bir mühendislik dalı olarak tanımlanabilir.

Mekatronik Mühendisliği Bölümünde; zamanı, özkaynakları ve iş gücünü ekonomik olarak kullanabilen, aynı zamanda günümüz teknolojisi ve mühendislik üretkenliğini, çevresel gerçekleri göz ardı etmeden en verimli şekilde kullanarak teknolojik tasarım yapabilen kaliteli mühendisler yetiştirmek amaçlanmaktadır.

Çağımızın yeni bir mühendislik bilimi olarak kabul edilen Mekatronik, yaşantımızda sağladığı büyük kolaylıklardan dolayı bütün dünyada çok geniş bir uygulama alanına sahiptir. Mekatronik bir ürün, mekanik gücü oluşturmak için motor sistemleri, oluşan gücü aktarmak için mekanik sistemler, değişimleri algılamak için sensörler, sistemin kontrolü için mikroişlemci ve tüm sistem veya makineyi merkezi veya dağınık yapıda denetleyebilen bilgisayar programlarından oluşmaktadır. Bu tanıma uygun mekatronik ürünler, tanımlanan ortamı gözlemlemekte, ortamdaki değişimleri algılamakta ve algıladığı bilgileri yorumlayarak ortamı değiştirebilmektedir. Böylece mekatronik tasarım ürünleri, basit işlevsel makineler yerine, çeşitli koşullara uyum sağlayabilen yetenekli sistemlere dönüşmektedir.

Mekatronik Mühendisliğinin uygulama ve çalışma alanları ise oldukça geniştir. Sağlık Robotları, Tarım Robotları, Otomotiv Endüstrisi, Mikro Elektromekanik Sistemler (MEMS), Uçan Robotlar, Robot Görme, Endüstriyel Otomasyon, Akıllı Silah ve Silah Sistemleri, Mikro Robotlar, Gezer Robotlar ve Endüstriyel Robot Kollar Mekatronik Mühendisliğinin uygulama alanlarıdır. Çalışma alanlarına yönelik bazı örnekler ise;

 

 • NC, CNC, AC vb. tezgahlar, hızlı prototip üretim tezgahları ve benzeri otomatik üretim tezgahları,
 • Araçlarda hava yastığı güvenlik sistemleri, ABS fren sistemleri, uzaktan kumandalı kapı kilitleri, sürüş ve seyir denetimi, motor ve güç sistemleri denetimi, yolcu güvenlik sistemleri,
 • Kaynak robotları, fabrika içi kendinden yönlenmeli araçlar (AGV), uzay araştırmalarında kullanılan robotlar, askeri amaçlı mayın imha robotları, bomba taşıyıcıları ve benzeri gezer robotlar,
 • MR cihazları, atroskopik cihazlar, ultrasonikproblar ve benzeri diğer tıbbi cihazlar,
 • Uçuş denetim eyleyicileri, iniş sistemleri, kokpit kumanda ve cihazları ve benzeri hava taşıtları sistemleri,
 • Çamaşır makineleri, bulaşık makineleri, otomatik buz makineleri ve benzeri makineler,
 • Değişken hızlı matkaplar, sayısal tork anahtarları ve benzeri takımlar,
 • Malzeme test cihazları ve benzeri laboratuvar cihazları,
 • Barkotlu sistemler, konveyör sistemleri ve benzeri fabrika otomasyon sistemleri,
 • El ve otomatik kumandalı hidrolik vinçler ve benzeri malzeme taşıma ve inşaat makineleri,
 • Otomatik etiketleme, kalite denetiminde kamera ve benzeri kalite denetimi ve paketleme uygulamaları,
 • Otomatik odaklamalı fotoğraf makineleri, video kameraları, video, CD ve DVD göstericileri, CD kayıt ve benzeri kişisel kullanım amaçlı elektronik cihazlar,
 • Lazer yazıcılar, sabit disk kafa konumlayıcıları, CD okuyucu ve yazıcıları ve benzeri bilgisayar aksesuarları,
 • Garaj kapısı otomatik açma sistemleri, güvenlik sistemleri, iklimlendirme denetim sistemleri ve benzeri ev ve büro uygulamaları,
 • Video oyunları ve sanal gerçeklik uygulamalarında gerçek girdi denetim sistemleri.

 

DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

         Deniz ulaştırma işletme mühendisliği bölümünün amacı hem denizde güverte ve makine zabiti hem de denizcilik acentelarında çalışacak elemanları yetiştirmektir.

         Eğitim süresi 4 yıldır.

         Deniz ulaştırma işletme mühendisleri Ulaştırma Bakanlığına veya özel sektöre ait denizcilik kuruluşlarında görev alırlar. Denizde görev yapacak elemanlar için iş bulma sansı çok yüksektir. Karada çalışacakların iş bulma ve ilerleme olanakları iyi İngilizce bilmeye ve mesleki ehliyete bağlıdır. Ülkemizde deniz yolu ile ulaşıma verilen önem giderek artmaktadır. Bu da mezunların iş bulma imkanlarını arttırmaktadır.

GEMİ MAKİNELERİ İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

         Gemi makineleri işletme mühendisliği, gemilerde, elektrik üretim sistemleri, kazan sistemleri, itici güç sistemleri ve bu sistemlerin operasyonları, bakım, tutum ve onarımlarıyla sorumlu mühendislik dalıdır.

         Eğitim süresi 4 yıldır.

         Mezunlar lisans diplomalarını aldıktan sonra gemi ve gemi benzeri tesislerde mühendislik hizmetleri sunmaktadırlar.

 

ELEKTRONİK HABERLEŞME MÜHENDİSLİĞİ(MF-4)

             Elektronik haberleşme mühendisliği programının amacı, telgraf, telefon haberleşmesinden uydu haberleşmesine, ev aletlerinden elektronik tıp cihazları üretimine kadar yayılan çok geniş bir alanda uygulanan her türlü sistemlerin tasarlanıp geliştirmesi konusunda eğitim yapmaktır.

         Eğitim süresi 4 yıldır.

         Elektronik haberleşme mühendisleri PTT, TRT, Aselsan, THY, ALARKO gibi resmi ve özel kuruluşlarda, tıp elektroniği ile ilgili firmalarda, bilgisayar sektöründe görev alabilirler.

 

KONTROL VE OTOMASYON MÜHENDİSLİĞİ(MF-4)

         Elektrik, elektronik mekanik ve bilgisayar tabanlı tüm endüstriyel üretim sistemlerinin amaçlandığı biçimde çalışmasını sağlayan bilgi ve teknolojileri üreten ve uygulayan mühendislik dalıdır.

         Eğitim süresi 4 yıldır.

         Her türlü üretim tesislerinde, tasarım, tesis ve işletim aşamasında görev alabilirler. Bir takım tasarım firmalarında mühendis olarak olarak görev alabilirler.

 

GEMİ VE DENİZ TEKNOLOJİLERİ MÜHENDİSİ (MF-4)

         Her türlü su altı ve su üstü deniz araçlarının (gemiler, denizaltılar gibi) ve sabit deniz yapılarının projelendirme, tasarım ve üretim aşamalarında mühendislik çalışmalarını yürüten kişidir.

         Eğitim süresi 4 yıldır.

         Mezun olan öğrenciler, kamu kurumlarından olan ve Türkiye Gemi Sanayii A.Ş.’ye bağlı Tersanelerde, özel sektöre ait İstanbul Tuzla’da bulunan 30 adet tersanede ve ayrıca yurdumuzun sahil kesimine dağılmış değişik kapasitelerde hizmet veren tekne ve yat yapan tersanelerde çalışabilirler.

İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

         İşletme mühendisliği programı, işletmelerin teknik kadroları ile sosyal bilimler eğitimi görmüş işletmeci kadroları arasındaki bağı kurabilecek yönetim elemanları yetiştirme amacına yönelik eğitim ve araştırma yapar.

         Eğitim süresi 4 yıldır.

         İşletme mühendisliği Türkiye’de giderek aranan bir meslek olma yolundadır. Ülkemiz hızlı bir sanayileşme süreci içindedir. Bu süreç işletme mühendisi ihtiyacının artmasına neden olmaktadır.

CEVHER HAZIRLAMA MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

         Üretilen doğal kaynakların metalurji, demir-çelik, cam, seramik, çimento, deterjan, inşaat malzemeleri, boya endüstrisi ve enerji üretimi gibi değişik alanlarda kullanılabilir hale getirilmesi aşamalarını içerir.

         Eğitim süresi 4 yıldır.

         Türkiye Taş Kömürü Kurumu Genel Müdürlüğü ile Maden Tetkik Arama Kurumu Genel Müdürlüğü gibi alanlarda görev alabilirler.

 

ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ TASARIMI (MF-4)

Endüstri ürünleri tasarımı programı, endüstride üretilmesi düşünülen herhangi bir eşyanın biçiminin nasıl olması, nasıl bir maddeden ne gibi bir süreçle üretileceğinin kullanışlılık, estetik vb. yönler gözönüne alınarak belirlenmesi hususunda eğitim yapar.

Bu programdan mezun olanlara “Endüstri Tasarımcı” ünvanı verilir.

Eğitim süresi 4 yıldır.

Endüstri tasarımcıları, özel ya da kamuya ait üretim kuruluşlarında tasarımcı olarak alışabilecekleri gibi, özel tasarım büroları kurarak endüstriye hizmet verebilirler ve danışmanlık yapabilirler.

METEOROLOJİ MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

Meteoroloji mühendisliği programı, atmosfer olayları konusunda araştırma ve eğitim yapar.

Eğitim süresi 4 yıldır.

Ulusal savunmamızda, tarım, ulaştırma ve turizm alanında meteorologların vereceği hava tahmin raporlarına gereksinme vardır.

 

 

 

UÇAK MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

         Havada seyreden her çeşit aracın tasarlanması ve inşa projelerinin hazırlanması, üretilmesi, bakım ve onarım teknolojisi ve işletmesi konularında eğitim ve araştırma yapar.

         Eğitim süresi 4 yıldır.

         Havacılık/uçak mühendisleri, ülkemizde THY’de, Kara ve Hava Kuvvetlerinde ana bakım üstlerinde, TUSAŞ’ta, MKE’de ve özel bazı hava şirketlerinde temel elemanlar olarak çalışabilecekleri gibi eğitimleri sırasında almış oldukları temel makine mühendisliği bilgileri sayesinde makine mühendisliği sahalarında da çalışmaktadırlar.

RAYLI SİSTEMLER MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

         Birçok mühendislik disiplinini bünyesinde barındıran raylı sistemler mühendisliği eğitimi sırasında, inşaat, bilgisayar, elektrik-elektronik, makine, endüstri, sinyalizasyon, mekatronik vb. neredeyse tüm mühendislik dallarından alınan birer eğitim vardır.

         Eğitim süresi 5 yıldır.

         Okuldan mezun olunmasının ardından iş bulma sıkıntısı çekmeyeceğiniz bir bölüm olan Raylı Sistemler Mühendisliği’nde akademik personel ya da devlet bünyesinde mühendis olarak işe başlayabilirsiniz.

TIP MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

         Tıp alanında ihtiyaç olan malzemelerin üretimi ile ilgili bir bölüm olarak tanımlanmaktadır. Hastalıkların tedavisinde kullanılacak yeni cihazlar üretilip geliştirilmesinde, ihtiyacı geliştiren alandır.

         Eğitim süresi 5 yıldır.

         Piyasada ki tıbbı malzemelerin gelişmesi ve yeni cihazlar üretilmesinde faaliyet gösteren sektörlerde çalışabilir.

 

ULAŞTIRMA MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

         Mühendislik bilgilerini kullanarak, ulaşım sistemlerinin geliştirilmesi ve dolayısıyla toplumun yaşam standartlarının ve kalitesinin yükseltilmesi olmalıdır.

         Eğitim süresi 4 yıldır.

         Kent içi ulaşımı, Kentler arası ulaşımı, Ülkeler arası ulaşımı ile ilgili kurum ve kuruluşlarla çalışabilir.

 

 

 

UÇAK ELEKTRİK-ELEKTRONİĞİ (MF-4)

         Hava limanlarında ve uçaklarda kullanılan elektronik cihazların monte edilmesi, bakım ve onarımı ile ilgili işleri yapacak ara insan gücünü yetiştirmektir.

         Tekniker unvanıyla mezun olunmaktadır.

         THY’de, Kara ve Hava Kuvvetlerinde ana bakım üstlerinde, TUSAŞ’ta, MKE’de ve özel bazı hava şirketlerinde çalışabilmektedir.

 

 

FİZİK ÖĞRETMENLİĞİ (MF-2)

         Eğitim fakültelerinde ortaöğretimin (liseler, meslek liseleri, akşam liseleri vb..) öğretmen ihtiyaçlarını karşılamak üzere, eğitim öğretim ve araştırma yapar.

         Eğitim süresi 4 yıldır.

         Devlet ve özel okullarda çalışabilir.

 

 

 

HİDROJEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

         Hidrojeoloji mühendisliği programının amacı, içme, kullanma, sulama, hidroterapi, hidrolik ve jeotermal enerji üretimi amacıyla istenilen miktar ve kalitede yeraltı suyunun sağlanması, sağlanan suyun kirletici etkilerden korunması konularında çalışacak teknik insan gücünü yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

         Eğitim süresi 4 yıldır.

         İstenilen miktar ve kalitede yeraltı suyunun sağlanması, yeraltı suyu kaynaklarının korunması ve gerektiğinde yeraltı suyundan kaynaklanan drenaj problemlerinin çözümlenmesi amacıyla ilgili kamu kuruluşlarında, bu konularda danışmanlık ve müteahhitlik hizmetleri veren ulusal ve uluslararası kuruluşlarda görev alabilirler.

NÜKLEER ENERJİ MÜHENDİSLİĞİ

         Nükleer enerji mühendisliği bölümünün amacı nükleer enerjinin üretilmesi, geliştirilmesi ve barışçı amaçlarla kullanılması ile ilgili eğitim ve araştırma yapmaktır.

         Eğitim süresi 4 yıldır.

         Nükleer enerji bölümünü bitirenler “Nükleer Enerji Mühendisi” ünvanını alırlar.

         Nükleer enerji mühendisleri Türkiye Atom Enerjisi ve Endüstri Kurumu ve TÜBİTAK gibi araştırma kurumlarında ve üniversitelerde çalışabilmektedir.

İMALAT MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

         İş organizasyonu yapar, makinalara göre dağılımını hazırlar. “Set up” esnasında gerekli olacak tüm aparat, takım ve işleme programlarını hazır ettirir. Üretimin programa yönelik gidip gitmediği kontrol eder. Üretim esnasında üreten kişinin ve makinaların verimliliğini kontrol eder.

         Eğitim süresi 4 yıldır.

         Ham malzeme hazırlığından sonraki tüm safhalarda görev alır.

TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

         Tekstil mühendisliği bölümü tekstil hammaddelerini değişik tekniklerle işleme ve bu alanda yeni teknikler geliştirme konusunda araştırma ve eğitim yapar.

         Eğitim süresi 4 yıldır.

         Tekstil mühendisliği mezunları iplik, dokuma ve konfeksiyon fabrikalarında; fiziksel kontrol laboratuvarlarında; yapay lif üreten fabrikaların kasar, boya, apre bölümlerinde; kimyasal tekstil kontrol laboratuvarlarında; boyar madde ve tekstil yardımcı maddesi üreten fabrika veya bunların dallarında çalışabilirler.

ADLİ-BİLİŞİM MÜHENDİSLİĞİ(MF-4)

         Tüm kurum, kuruluş, şirket ve firmaların, günlük işlerini ve işlemlerini internet gibi sanal ortamlarda yapması, bu alanda çeşitli güvenlik önlemlerinin getirilmesini de zorunlu kılmıştır. İşte Adli Bilişim Mühendisliği bölümü de, tam da bu güvenliği sağlayacak eğitimli personeller yetiştirmek amacı ile kurulmuştur.

         Eğitim süresi 4 yıldır.

         Adli Bilişim Mühendisliği çalışma alanlarını, bilişimin kullanıldığı tüm devlet kurum ve kuruluşları; özel bankalar, sağlık kuruluşları, belediyeler, finans kuruluşları vb. oluşturur.

ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

         Her türlü enerji/güç kaynağının kaliteli,sürekli,düşükmaliyetli,çevreye uyumlu  şekilde üretilmesinden,son kullanıcıya sunulması ve ekonomik olarak kullanılması süreçlerini planlayan,projelergeliştiren,uygulayan,ulusal ve global strateji geliştiren mühendistir.

         Eğitim süresi 4 yıldır.

         Enerji sistemleri mühendisi yukarıda belirttiğimiz tanımların yanında bir şirkette,bir fabrikada veya herhangi bir kuruluşta enerji yönetimi,enerjiekonomisi,enerji verimliliğini sağlama enerji sektörünün hukuk boyutundan her türlü ar-ge çalışmasına kadar birçok departmanda görev alabilirler.

 

OTOMOTİV MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

         Kamyon, otobüs, minibüs, otomobil gibi motorlu kara taşıt araçlarını planlayan ve üretimini denetleyen kişidir.

         Eğitim süresi 4 yıldır.

         Otomotiv sektörü ülkemizde en gelişmiş sektörler arasında yer almaktadır. Özellikle İstanbul, Bursa, İzmir gibi illerimizde özel sektöre ait otomotiv motor ve cihazlarının üretimini yapan fabrikalar vardır. Bu nedenle özellikle otomotiv sanayinin gelişmiş olduğu bölgelerde çalışabilirler.

LİF VE POLİMER MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

             Yeni plastik, polimer ve lif ürünleri tasarlayan, geliştiren ve test eden, polimer sürecinde, proje mühendisliğinde ve süreç yönetiminde kullanılacak ekipmanın tasarlayan, geliştiren ve test eden kişilerdir.

         Eğitim süresi 4 yıldır.

         Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Polimer Mühendisliği” lisans diploması ve “Polimer mühendisi” unvanı verilir.

         Lastik ve plastik üretim süreçlerini içeren her türlü işletmenin araştırma, geliştirme ve kalite kontrol birimlerinde görev yapabilir ve bu birimlerin sorumlu müdürlüğünü yürütebilirler.

MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

         Hertürlü karmaşık tasarım gerektiren mekanik, elektrik, elektronik ve optik bileşenlerden oluşan, elektronik alet ve iletişim sistemlerinin, tasarımını yapan, üretim teknolojilerini geliştiren, sistemler arası ilişki ve fonksiyonlarını kuran ve geçerli fiziksel kurallar içinde test eden kişidir.

         Eğitim süresi 4 yıldır.

         Otomotiv, Tıp, Tarım, Bankacılık, Madencilik, Savunma Sanayi üretimi gibi, alanlarda çalışma imkanı bulabilmektedir.

ORMAN MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

         Orman mühendisliği programı, orman alanlarının saptanması, korunması, işletilmesi ve geliştirilmesi gibi konularda eğitim ve araştırma yapar.

         Eğitim süresi 4 yıldır.

         Orman mühendisleri genellikle devlet sektöründe görev almaktadırlar. Bazıları da özel sektörde iş bulabilmekte veya müteahhitlik yapabilmekte ve daha doyurucu kazanç sağlayabilmektedirler.

 

ORMAN ENDÜSTRİSİ MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

         Ormandan ana ürün olarak elde edilen odun, reçine, sığla yağı, defne, palamut gibi ürünleri işleyerek parke, yonga levha, karton vb. ürünlere dönüştüren ve bu alanda fabrika ve atölyelerin; kurulması, işletilmesi, işlenmiş orman ürünlerinin standardizasyonu, kalite kontrolü ve pazarlanması konularında hizmet veren kişidir.

         Eğitim süresi 4 yıldır.

         Orman endüstri mühendisi kamu ve özel sektöre ait orman ürünlerini işleyen; kağıt, karton fabrikaları, kereste, mobilya, yonga levha, lif levha, kontrplak, kapı ve pencere ile diğer özel ürünlerin üretimini yapan özel işletmelerin bünyelerinde teknik ve idari görevlerde çalışır.

YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

         Bankacılık, otomotiv, telekomünikasyon vb. sektörler olmak üzere her alanda kullanılan bilgisayar sistemlerinin, yazılım tasarımını hazırlayan ve sisteme entegre edip uygulamasını yapan kişidir.

         Eğitim süresi 4 yıldır.

         Çoğunlukla özel sektörde olmakla birlikte, kamu sektöründe de çalışmaktadırlar. Fikir üretimine dayalı bir iş olduğundan, parasal olarak fazla sermayeye ihtiyaç duyulmadığından yeni fikirler üretebilen yazılım mühendislerinin kendi işlerini kurma olanakları da mevcuttur.

ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

Çevre mühendisliği, hava, su, toprak gibi doğal kaynakların en iyi biçimde kullanılması, bunların kirlenmesine neden olan etkenlerin kaynaklarında kontrolü ve yok edilmesi, kirlenmenin yol açtığı estetik ve ekonomik kayıpların önlenerek insan sağlığına ve refahına uygun çevre koşullarının yaratılması konularında eğitim ve araştırma yapar.

Çevre mühendisliği bölümünde lisans düzeyinde öğrenim süresi 4 yıldır.

Çevre mühendislerinin çoğu planlamacı olarak Bayındırlık ve İskân, Kültür, Ulaştırma, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, DSİ, İller Bankası, belediyeler, Tarım, Orman ve Köy İşleri Bakanlıkları gibi kamu kuruluşlarında görev alabilirler.

 

GIDA MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

Gıda hammaddelerinin değerlendirilmesi ve gıda kaynaklarının nitelik ve nicelik olarak korunması, artıklarından yeni besin oluşturulması, hammaddelerden çok yönlü yararlanılması ve böylece sağlıklı gıda çeşitlerinin artırılması konusunda araştırma ve eğitim yapar.

Gıda mühendisliği bölümlerinin eğitim süresi 4 yıldır.

Gıda mühendisliği bölümü mezunları, Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Sağlık, Maliye ve Gümrük; Sanayi ve Ticaret Bakanlıklarında, belediyelerde ve özel sektörde proje mühendisi, işletme mühendisi, yatırım uzmanı, danışman veya kalite kontrol uzmanı olarak görev alabilirler.

 

MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

Makine mühendisliği programı, her türlü mekanik sistemlerin ve enerji dönüştürüm sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi ve üretiminin planlanması konularında eğitim ve araştırma yapar.

Makine mühendisliği öğrenim süresi 4 yıldır.

Ülkemizde teknoloji üretimi henüz yeterli düzeyde olmadığından makine mühendisleri bilgi ve becerilerini kullanabilecekleri iş alanları bulmakta zorluk çekmektedirler.

 

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

Endüstri mühendisliği programı, ürün veya hizmet üreten kuruluşların verimliliğini yükseltmek amacıyla insan, makine ve malzemenin etkili bir şekilde kullanılması için yöntem ve tekniklerin geliştirilmesi ve uygulanması ile ilgili konularda eğitim yapar.

Endüstri mühendisliği bölümlerinde eğitim süresi 4 yıldır.

Endüstri mühendisleri kamu ve özel sektöre ait fabrikalarda iş bulabilirler.

 

ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

Elektrik-elektronik mühendisliğinin amacı, kuvvetli (elektrik) ve zayıf (elektronik) akımlarla çalışan alet ve sistemlerin yapımı, geliştirilmesi, elektrik üretimi, iletimi, dağıtımı ve sistemin bakımıyla ilgili eğitim ve araştırma yapmaktır.

Öğrenim süresi 4 yıldır.

Elektrik-elektronik mühendislerinin büyük bir kısmı PTT, TRT gibi kamu kuruluşlarında, bir kısmı özel sektörde ya da serbest çalışmaktadırlar.

 

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

İnşaat mühendisliği programı, her türlü bina, baraj, havaalanı, köprü, yol, liman, kanalizasyon, su şebekesi vb. hizmet ve endüstri yapılarının planlanması, projelendirilmesi, yapımı ve denetimi konuları ile ilgili eğitim ve araştırma yapar.

Öğrenim süresi 4 yıldır.

Çeşitli kamu kuruluşlarında çalışabilecekleri gibi, serbest piyasada müteahhit olarak ta çalışabilirler.

 

 

BİYOSİSTEM MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

         Biyosistem Mühendisliği tarım, gıda, arazi-su kullanımı ve çevrede sürdürülebilir gelişmelere yönelik biyolojik sistemleri anlamak, modellemek, işlemden geçirmek ya da geliştirmek için fiziksel bilimlerde ve mühendislikte eğitim ve araştırma ile ilgilenmektedir.

         Öğrenim süresi 4 yıldır.

         İş imkanları:Arazi ve Su Kaynakları,Tarımsal Enerji Sistemleri, Tarımsal Makine Sistemleri, Tarımsal Yapılar

 

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSİ (MF-4)

         Tıpta ve biyolojik bilimlerde kullanılan elektronik alet ve iletişim sistemlerinin planlanmasını, yapımını, işletilmesini ve geliştirilmesini sağlayan kişidir.

         Eğitim süresi 4 yıldır

         Çalışma imkanları; tıbbi cihazların yapımı, onarımı,bakımı,satışı,kalibrasyonu ve yapay organların yapımı onarımı bakımı satışı vsdir.

 

 

HARİTA MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

         Yeryüzünün biçim ve büyüklüğünün ölçülerek standart haritalarda çizgiler halinde gösterilmesi, sualtı haritalarının yapımı, yeraltı ve yerüstü maden işletmeleri ile ilgili ölçme ve değerlendirme çalışmaları jeodezi ve fotogrametrinin inceleme alanına girer.

         Üniversitelerin jeodezi ve fotogrametri bölümlerinde lisans öğretiminin süresi 4 yıldır.

         Ülke savunması, taşınmaz mal hukukunu güvence altına alan ülke kadastrosu, şehir imar planları, toprak dağıtımı, ormancılık, yol yapımı, sulama ve kurutma, elektrik ve etüd, coğrafi-jeolojik ve arkeolojik araştırmalar, vergileme, doğal afetlerden korunma vb. işler jeodezi ve fotogrametri mühendislerinin çalışma alanlarıdır.

 

JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

         Jeoloji, yerkürenin başlangıcından bugüne kadar geçirdiği yapısal değişmeleri, yerkabuğunun yüzeyinin ve altının bugünkü durumunu inceler. Jeoloji mühendisliği bölümü jeoloji biliminin sağladığı bilgilerin mühendislik alanına uygulamasına ilişkin kuram ve yöntemler konusunda eğitim ve araştırma yapar.

         Eğitim süresi 4 yıldır.

         Bu alanda yetişenlerin büyük bir bölümü kamu kuruluşlarında, pek azı ise özel sektörde çalışmaktadır.

KİMYA MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

         kimya biliminin sağladığı bulguların endüstriye uygulanması; kimyasal üretim yapacak tesislerin tasarımı; yapımının amaca uygunluk açısından denetlenmesi; kimyasal maddelerin işlenmesinden ürünlerin pazarlanmasına kadar geçen süreçte değerlendirme, denetim ve geliştirme çalışmalarının yapılması gibi konularda kuramsal ve uygulamalı eğitim vermekte ve araştırma yapmaktadır.

         Kimya mühendisliği bölümlerinde eğitim süresi 4 yıldır.

         Teknoloji karşısında kimya mühendisleri edilgen bir duruma düşmekte, üretim sürecinin dışında kalmaktadır. İş alanlarının artması kimya sektöründeki gelişmeye bağlı kalmaktadır.

FEN BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ (MF-2)

         Eğitim Fakültelerinde ortaöğretim birinci kademesinin(ortaokul) öğretmen ihtiyacını karşılamak üzere, eğitim, öğretim ve araştırma yapar.

         Eğitim süresi 4 yıldır.

         Bulunduğu okulun genel amaçlarına göre hazırlanmış müfredat programı çevresinde konularını planlar, derslerini işler, gerekli deney ve uygulamaları yapar.

MADEN MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

         Madenlerin bulunması, çıkarılması ve zenginleştirilmesi konularında eğitim ve araştırma yapılır.

         Eğitim süresi 4 yıldır.

         Mta, Ensitüsü, Dsi gibi resmi kuruluşlarda ve özel maden işletmelerinde çalışılabilir.

 

MALZEME BİLİMİ VE MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

         Diğer mühendislik dallarının üretimlerinde kullandıkları metal, seramik, cam, ve polimer (plastik) gibi malzemelerin doğadan kazanılan hammaddelerinin kullanım sürecine uygun kalitede saflaştırılması, şekillendirilmesi, korunması ve geliştirilmesi alanında çalışan kişidir.

         Eğitim süresi 4 yıldır.

         Malzeme bilimi mühendisleri malzeme üreten fabrikalarda görev yaparlar.

SU ÜRÜNLERİ MÜHENDİSLİĞİ (MF-2)

         Sularda yaşayan bitki ve hayvanlardan, besin olarak yararlanılabilecek olanların avlanması, üretilmesi, türlerinin iyileştirilmesi, yetiştirilmesi ve depolanması konularında çalışan kişidir.

         Öğrenim süresi dört yıldır.

         Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı su ürünleri üretme çiftliklerinde çalışabilir veya kendilerine özel üretme çiftlikleri kurarak çalışabilirler.

 

FİZİK MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

         Fizik mühendisliği bölümü, doğadaki maddelerin yapısını ve aralarındaki etkileşimi inceleyen fizik bilimi bulgularının uygulama alanına dönüştürülmesi ile ilgili konularda eğitim ve araştırma yapar.

         Eğitim süresi 4 yıldır.

         Bölümden mezun olan öğrenciler modern teknoloji kullanan kamu ve özel sektör kurumlarında çalışmaktadırlar.

 

JEOFİZİK MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

Petrol, her çeşit maden ve endüstriyel minerallerin aranması, bulunan rezervlerin özelliklerinin saptanması ve maden mühendisleri tarafından işletilmeye başlanıncaya kadar jeoloji mühendisleri ile işbirliği ile arazi çalışmaları yapılması, ayrıca yeraltı suyu ve jeotermal enerji araştırmaları ile baraj, demiryolu, karayolu ve havaalanlarının zemin etütleri ve deprem ile ilgili konularda eğitim ve araştırma etkinliklerini yürütür.

Eğitim süresi 4 yıldır.

MTA,TPAO,DSİ, Etibank Genel Müdürlüğü, Türkiye Kömür İşletmeleri, Elektrik İşleri Etüd İdaresi, Toprak-Su, Yol-Su-Elektrik Kurumu, yabancı petrol şirketleri, özel maden ve sondaj şirketleri ile büyük şehir belediyelerinde çalışmaktadırlar.

METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

         Bileşiminde metal bulunan maden filizlerinden metal ve alaşımlarının elde edilmesi ve bunların belli işlemlerden geçirilerek endüstrinin istediği hammadde haline getirilmesi, plastik, seramik gibi metal olmayan maddelerin elde edilmesi ve işlenmesi konularında eğitim yapar.

         Eğitim süresi 4 yıldır.

         Kamu veya özel sektör kuruluşlarında çalışabilecekleri gibi kendi işlerini kurma imkânına da sahiptirler.

PETROL VE DOĞALGAZ MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

         Petrol ve doğalgaz mühendisliği programı, petrolün ve doğalğazın bulunması, çıkarılması ve üretimi konularında eğitim yapar.

         Eğitim süresi 4 yıldır.

         Petrol ve doğalgaz mühendisleri, Enerji Bakanlığı, Petrol İşleri Genel Müdürlüğünde; TPAO ve ona bağlı şirketlerde; özel petrol şirketlerinde, MTA, DSİ ve BOTAŞ’ta görev almaktadırlar.