MUĞLA Festival ve Etkinlik Takvimi

48-MUĞLA

BODRUM DEVE GÜREŞİ FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ:Bodrum/Ocak)

Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen, Bodrum Deve Güreşi Festivali Bodrum ilçe merkezinde Cuma günü düzenlenen kortej yürüyüşü ile başlıyor. Festival öncesi Bodrum Otogarı’nda toplanan güreşçi develer, davul zurna eşliğinde Cevat Şakir Caddesi’nden İskele Meydanı’na yürüyor. Korteje vatandaşlar oldukça fazla ilgi gösteriyor. Marina’daki yürüyüşlerinin ardından Belediye Meydanı’na geçen develer daha sonra Turgutreis Caddesi’nden turlayarak Bodrum Otogarı’na geri dönüyorlar. Güreşler Kızılağaç Deve Güreşi Arenası’nda Ocak ayında pazar günü düzenleniyor. Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinin ünlü güreşçi develerinin iştirak edeceği Deve Güreşi Festivali, halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleşiyor.

 

 

 

BODRUM BİTEZ MANDALİNA ŞENLİĞİ(YERİ VE TARİHİ:Bodrum/Ocak)

Bodrum Belediyesi tarafından Ocak ayında hafta sonu düzenlenen Bodrum Mandalina Şenliğinde Bodrum’un yerel değeri mandalinanın tanıtılması ve yaşatılması amaçlanıyor. Bodrum Mandalina Şenliği, Bodrum’un Ortakent, Bitez ve Turgutreis mahallelerinde gerçekleştirilecek olan çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.Etkinlikler kapsamında ulusal ve yerel sanatçılar konserler veriyor. Şenlik alanında dernekler stant açarak ürünlerini sergiliyor. Stantlarda Bodrum mandalinasından yapılan mandalina reçeli, mandalina dolması, mandalina dondurması, mandalina suyu ve mandalina sabunu gibi ürünler; kadın üreticilerin yaptıkları el işi takı ve tekstil ürünleri ile yöresel tatlar sergileniyor. Kadınlar da stantlarında yufka açarak Bodrum dağlarında yetişen çeşitli otlardan gözleme yapıyor.

 

YATAĞAN DEVE GÜREŞİ FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ: Yatağan/Ocak)

Deve Güreşleri’nin bulunduğumuz topraklardaki tarihi 19. yüzyıl başlarına uzanıyor. Ege, Akdeniz ve Marmara deve güreşlerinin en çok yapıla geldiği bölgeler. Bir bakıma Yörük Kültürü’nün bir parçası develeri güreştirmek. Yatağan’da deve güreşleri bir festival havasında yapılıyor. 1950’li yıllarda başlamış, uzun süre ara verildikten sonra son yıllarda düzene girmiş. Yatağan Deve Güreşi Festivali her yıl Ocak ayının sonunda yapılıyor. Güreşlerden bir gün önce deve sahipleri ve konukların katılımıyla Kına Gecesi eğlencesi düzenleniyor. Güreşlere “Tülü” adı verilen erkek develer katılıyor. Güreşler Orta hakem tarafından yönetiliyor, Masa hakemleri sonucu belirliyor. Develeri ayırmak için onar kişilik gruplara urgancı, develerin ağzını bağlayan iki kişilik ekibe Ağız Bağcı deniyor. Deve güreşlerinin de tıpkı yağlı güreşler gibi ayak, orta, başaltı ve baş gibi kategorileri var. Sağ tarafta güreşen deveye sağcı, solda güreşene solcu deniyor. Tülülere güreşirken Havut adı verilen semer takılıyor, güç almaları için. Güreşler 10’ar dakikalık sürelerde yapılır. Yenişemezlerse beraber, sahayı terk eden ise yenik ilan edilir.

 

 

MARMARİS KADIN VE SANAT FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ: Marmaris/08-28 Mart)

Sanat Engel Tanımaz sloganı ile 10 yıldır aralıksız düzenlenen Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali’nin 10.’su 8 – 25 Mart 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek.Yaşamlarını sanat etkinlikleri ile biçimlendiren kadınlarımızın, yüreklerini koydukları,10. Uluslararası Marmaris Kadın Sanat Festivali zengin içerikli programı ile bir yaşına daha girerken, Turizm ve Sanat Buluşmasını sağlayan Karma Güzel Sanatlar Sergisi kadın haklarına duyarlı tüm sanatçıların özgün eserlerine kapılarını açıyor.Marmaris Kadın ve Sanat Festivali, 08 Mart 2015 Dünya Kadınlar Günü, “Karma Güzel Sanatlar Sergisi” açılışı ile başlayarak, her yıl olduğu gibi, 21 Mart Dünya Şiir Günü ve 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü de içine alarak, Kadın ve Sanat Festivali  Gala Gecesi etkinlikleri ile son bulacak.

 

BODRUM OT FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ:Bodrum/06-07 Nisan)

Bodrum Ot Fest” 6-7 Nisan 2013 tarihlerinde Yalı beldesinde başlıyor. Bu yıl ilki düzenlenecek Bodrum Ot Festivali’nde yörenin otlarından yapılan yemek ve tatlılar konuklara sunulacak, otların tanıtımı yapılacak.Bodrum Belediyesi Kadın Danışma ve Eğitim Merkezi (KADEM) ile Bodrum Kültür ve Sanat Topluluğu (BKST) tarafından Yalı beldesinde 6-7 Nisan tarihlerinde 1. Bodrum Ot Festivali düzenlenecek. Lezzetli yemeklerin yanı sıra sağlıklı yaşam için de faydalı olan otların bir şenlik havasında tanıtılacağı festivalin ilkini gerçekleştirecek olan KADEM, etkinliği gelecek yıllara da taşıyarak uluslararası bir festival haline getirmek istiyor. Festivalin amacı ilçe ve adaların ot kültürleriyle Bodrum’u tanıştırmak ve otların bir soy kütüğünü çıkarmak.Bodrum Yalı beldesi Gerenkuyu mevkiinde yapılacak olan “Bodrum Ot Fest” çeşitli organizasyon ve yarışmalarla 2 gün sürecek. 11.00-18.00 saatleri arasında otlar köylü pazarında satışa sunulacak. Festival, Bodrum’a özgü çalgıcıların gösterileri, ot sergileri, gün boyu sürecek etkinlikler ve yöresel ot yemekleri yarışmasıyla devam edecek. Festivalde, Yöresel Ot Yemekleri Yarışması ile Bodrumlu ve Kos’tan gelecek aşçıların yarışacağı “Şeflerin Düellosu” da gerçekleşecek. Jüri üyeliğini, Bodrum otlarının tanıtıldığı “Bodrum Tadında” adlı kitabın yazarı, yurtiçi ve dışında ödüller kazanan usta aşçı Ahmet Çetin, yurtdışında gastronomi üzerine workshoplar yapan ödüllü aşçı Erhan Şeker, Bodrumlu yöresel lezzet ustası Fatma Satı, Bodrumlu yöresel otları çok iyi bilen eğitimci Hatice Yücel ve İz Tv yapımcısı Wilco Van Herpen yapacak.

 

 

 

 

YEŞİLÜZÜMLÜ KUZUGÖBEĞİ MANTAR FESTİVALİ (TERİ VE TARİHİ: Fethiye/Nisan)

Yeşilüzümlü Kuzugöbeği Mantar Festivali Muğla’nın Fethiye ilçesinde Nisan ayında gerçekleştiriliyor. Kuzu göbeği mantarı ile ilgili bilimsel tartışmaların yapıldığı festival, bölgede farklı bir turizm kolunun gelişmesine sebep oluyor. Festival kapsamında, Yeşilüzümlü beldesinde bulunan evler, pansiyon ev olarak turizme hizmet ediyor.Kuzugöbeği mantarının önemi ve geleceğinin korunması amacıyla Fethiye’nin Yeşilüzümlü beldesinde yapılıyor. Açılış kortejiyle başlayan ve 3 gün boyunca devam eden festivalde, Kuzugöbeği ve diğer mantar türlerinin tanıtımı, bölgedeki zenginliği, ekonomik değeri, bilinçli toplanması ve bilinçli tüketilmesine dikkat çeken paneller yer alıyor. Ücretsiz, halka açık yapılan panellerde, mantar tüketimi, saklama ve pişirme teknikleri, yöre mantarları hakkında sunumlar yapılıyor. Ayrıca, rehberler eşliğinde festivale katılanların yer aldığı mantar avı etkinlikleri yapılıyor. Mantar avcılarının topladığı mantarlar sergilenip, mantar uzmanları tarafından bilgiler eşliğinde sergileniyor.Cadianda (Kadyanda) Antik kentinde gerçekleştirilen yürüyüş, koşu yarışması, klasik müzik gösterisi ve dastarı bezinden oluşan kıyafetlerin sergileneceği defile gerçekleştiriliyor. 3 gün boyunca gerçekleştirilen festival, yöresel bir panayır eğlencesi ötesinde, doğal ve kültürel değerleri koruma ve yerel kalkınmayı sağlama amaçlı bir etkinlik. Yurt içinden ve yurt dışından geniş katılımla gerçekleştirilen festival, etkinlikler ve bilimsel çalışmalar açısından zengin bir program sunuyor. Festival bünyesine dâhil edilen Yöresel Yemek Yarışması ile sağlıklı beslenmenin, doğal ve organik ürünlerin önemi öne çıkarılıyor.Yeşilüzümlü ve Yöresi Kuzugöbeği Festivali’nin sürdürülebilir yaşam yolundaki amaçları, yerel değerlere sahip çıkmak, korumak ve sürdürülmesini sağlamaktır .Yerel tohumların korunarak Doğal Tarımın yaygınlaştırılması,Yöresel yemeklerin ve tatların öne çıkarılması ile sağlıklı beslenme bilincinin yaygınlaştırılması,Mantarlarımızın doğru toplanması , örneğin , küçük bir çakı ile , sapı , toprağın altında kalacak şekilde toplanması , poşetlerde değil sepetlerde taşınması  vehalk arasında zehirsiz olarak bilinen ve tüketilen mantarların bilinmesinin zehirli / zehirsiz mantar bilgisinin – yaygınlaştırılması ,Yerel  , yöresel  ve bölgesel  müziğin öne çıkarılarak yerel sanatçıların desteklenmesi delbekçilerin, davul – zurnanın egilerinin paylaşılarak yaşatılması,yöresel türkülerimizin , günümüzün hızlı tüketilen fast-food müziklerinin arasında kaybolup gitmesinin önlenmesi ,Yöresel el sanatlarının , örneğin “dastar” dokumacılığının korunarak sürdürülmesi  Yeşilüzümlü Şarabı’nın kalitesinin arttırılarak markalaştırılması ve yüzyıllar ötesine uzanan şarap tatlarının yeniden yakalanması  Bölgede kültürel ve sosyal kaynaşmayı  arttırmak,dayanışmanın , hoşgörünün , birlikteliğin , kardeşliğin , paylaşmanın , yaşam kalitesinin yüceltilmesi .

 

 

 

MARMARİS ULUSLAR ARASI DENİZCİLİK VE BAHAR FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ:Marmaris/17-20 Mayıs)

Marmaris, aynı zamadan bir festivaller beldesidir.
Yıl boyunca çeşitli aylarda düzenlenen festivallere denk geldiğinizde, festivallere katılım sağlamayı ve eğlenceli vakit geçirmeyi unutmayın.Marmaris Denizcilik ve Bahar Festivali, Uluslararası Marmaris Yat Festivali, Uluslararası Marmaris Yacht Charter Show, Marmaris Sinema Festivali ve Uluslararası Marmaris Yat Yarışları, popüler Marmaris festivalleri ve etkinlikeri arasındadır.Marmaris Denizcilik ve Bahar Festivali, Marmaris Belediyesi tarafından her yıl Mayısayında düzenlenmektedir. Festival süresince spor aktiviteleri, yat yarışları, konserler, sokak performansları, sergi ve paneller başta olmak üzere çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

 

  1. ULUSLARARASI DALYAN CARETTA CARETTA ÇEVRE KÜLTÜR VE TURİZM FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ:Dalyan/27 Haziran 1 Temmuz)

Yapıldığı günden bu yana Dalyanlıların ve Dalyan’a gelen misafirlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan ve beldenin uluslar arası üne kavuşmasını sağlayan Caretta Caretta Kültür ve Turizm festivali her sene Haziran ayının son haftası ile Temmuz ayının ilk haftası ilk haftası arası gerçekleştirilirYine festival kapsamında düzenlenen plaj etkinlikleri,satranç yarışmaları,çocuklar arası yarışmalar oldukça kalabalık katılımla gerçekleşiyor. Halk oyunları gösterilerinin de yapıldığı festivalde her sene festival komitesinin oyları ile Çamur Güzeli de seçiliyor. Yöreye has yemeklerin ve tatlı çeşitlerinin sergilendiği yarışmalar,futbol turnuvası,yüzme,yağlı direk(teknelerin arka kısmına paralel olarak uzatılan yağlı direğin ucuna asılı bayrağa ulaşmak gerekiyor)  ve tekne yanaştırma yarışması da festivalin diğer etkinlikleri… Festivalde, ünlü sanatçıları konser sahnesinde görmek de mümkün. Çevre il ve ilçelerden de yöre halkının akın ettiği konserler her sene farklı sanatçıların katılımıyla gerçekleşti.

 

ULUSLARARASI LAGİNA  OSMAN HAMDİ BEY VE TURGUT REİS KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ:Yatagan/Agustos)

Muğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Turgut beldesinde düzenlenen “Uluslararası Lagina, Osman Hamdi Bey ve Turgut Reis Kültür ve Sanat Festivali” festival ateşinin yakılmasıyla başladı.Muğla’nın  Yatağan ilçesine bağlı Turgut beldesinde düzenlenen “Uluslararası Lagina,  Osman Hamdi Bey ve Turgut Reis Kültür ve Sanat Festivali” festival ateşinin yakılmasıyla başladı. Turgut Belediyesi önünde  Yatağan Kaymakamı Hasan Tanrıseven’in festival ateşini yakmasıyla başlayan festivalde,  Romanya‘den gelen “Ansamblul Magura” ekibinin yaptığı gösteri ilgiyle izlendi. Daha sonra Osman  Hamdibey Konağı’nda ressam Evşan Zehra Keskin’in “Osman  Hamdibey‘in Evinde” isimli resim sergisinin açılışı yapıldı.Turgut Belediye tarafından ikincisi düzenlenen, festivalin ilçenin tanıtımı için önemli olduğunu söyledi. Yatağan’da düzenlenen uluslararası festivalde bulunmaktan mutluluk duyduğunu kaydeden Festivaller bir yörenin tanınmasında çok büyük önem rol oynuyor. Ayrıca bu tür etkinliklerle kültürümüzü gelecek kuşaklara taşımak ve sahip çıkmak hepimizin görevi.

 

ULUSLAR ARASI HALK DANSLARI  FESTİVALİ(YER VE TARİHİ:Bodrum/02-07 Eylül)

Bodrum Belediyesi’nin desteğiyle bu yıl  düzenlenen Bodrum Uluslararası Halk Dansları Festivali başladı.
Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinin başında gelen Bodrum’un kültürel değerlerine sahip çıkarak yaşatmak hedefiyle hazırlanan festivalde dünyanın dört bir yanından, 17 farklı ülkeden yöresel dansçıları gösterilerini sundu.
Ortakent mahalle meydanında yapılan gösteriler büyük beğeni topladı. Yerli ve yabancı turistler olmak üzere tüm vatandaşlar dansları ili ile izledi. Renkli görüntülere sahne olan festival 3 gün boyunca sürecek. Her gün 2 farklı mahallede gerçekleşecek gösteriler vatandaşla buluşacak.
Avrupa’nın en iyi festivallerinden biri olma özelliğine sahip festival, bir yandan ülkemizi ve Bodrum’u dünyaya tanıtırken; dünyadaki faklı kültürleri de Bodrum halkı ve Bodrum’u ziyaret eden misafirlerle bir araya getirme misyonuna da sahip. Festivale katılan ülkeler gösterilerini, Bodrum merkez dışında Mumcular, Ortakent-Yahşi, Turgutreis ve Gündoğan’da sahneleyecek

 

ÖLÜDENİZ ULUSLARARASI HAVA OYUNLARI FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ:Fethiye/Ekimin 3. Haftası)

Fethiye Turizm, Tanıtım, Kültür, Çevre ve Eğitim Vakfı (FETAV) öncülüğünde Fethiye Belediyesi, Türk Hava Kurumu (THK), Fethiye Babadağ Güç Birliği ve Fethiye Otelciler Birliği’nin (FETOB) destekleriyle düzenlenen ve 24 Ekim’e kadar sürecek festivalinin açılış töreni, 1965 rakımlı Babadağ’ın 1700 pistinde yapıldı. 40 ülkeden yaklaşık 300 paraşütçünün yanı sıra dünyanın en iyi 25 akrobasi pilotunun katıldığı festivale, ülke içinden de çok sayıda paraşütçünün katılması bekleniyor. Fethiye Belediye Bandosu’nun konseriyle tören başladı. Kurumsal bir yapıyla Babadağ’ı dünyanın bir numaralı yamaç paraşütü merkezi haline getirmek olduğunu kaydetti.

15.GELENEKSEL DEVE GÜREŞİ FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Yatağan  – Ocak Ayı 2. Haftası

 

9. DATÇA AÇIK DENİZ KIŞ YÜZME MARATONU

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Datça  –  14-15 Şubat 2015

 

10.ULUSLARARASI  KADIN VE SANAT FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Marmaris 08-28 Mart 2015

 

ÇANAKKALE GELİBOLU YARIMADASI TARİH VE KÜLTÜR GEZİSİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Datça  –  14-17 Mart 2015

DENİZ FİLMLERİ FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Bodrum – 18-22 Mart 2015

 

TİYATRO FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Marmaris  – 27 Mart 2015

 

BIOR (BODRUM INTERNATIONAL OPTIMIST REGATTA)

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Bodrum – Mart-Nisan Ayları İçerisinde Değişiyor

 

5. ULUSLAR ARASI  KNİDOS’UN SIR’I SANAT FESTİVALİ  AÇIK HAVA SERGİSİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Datça  –  01 Mayıs- 30 Ekim 2015

 

4.KÖYCEĞİZ YAĞLI GÜREŞLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Köyceğiz  –  Mayıs Ayının 1. Haftası

 

DATÇA GENÇLİK KONSERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Datça  –  19 Mayıs  2015

 

DALAMAN KÜLTÜR SANAT VE SIĞLA  FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Dalaman -Mayıs Ayı

 

ATATÜRK KÖPRÜSÜ BAHAR ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Ortaca  –  17 Mayıs 2015

 

ORTACA TARIM ÇEVRE VE TURİZM FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Ortaca  –  29-31 Mayıs 2015

 

9. DATÇA  OYUNCAK VE ÇOCUK ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Datça  -31 Mayıs 2015

RESİM ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Datça  – Mayıs Ayı

 

3.KÖYCEĞİZ ULUSLAR ARASI SOKAK ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Köyceğiz  –  Haziran  Ayının 1. Haftası

 

GENÇLİK KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Yatağan  – Haziran ayı son haftası

 

 

 

ULUSLAR ARASI GÜMÜŞLÜK KLASİK MÜZİK FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Bodrum – 05 Temmuz- 15 Ağustos 2015

 

18.TÜRKİYE ÜNİVERSİTELER KÖYCEĞİZ YAŞAR SEVİM PLAJ HENTBOLÜ ŞAMPİYONASI

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Köyceğiz – Temmuz Ayı Son Haftası

 

EKİN SANAT GÜNLERİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Ortaca  –  23 Ağustos- 06 Eylül  2015

 

 

KÖYCEĞİZ MOTORSİKLET FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Köyceğiz  –  Ağustos 3.Haftası

 

KÖYCEĞİZ KAUNOS ALTIN ASLAN TÜRK FİLMLERİ FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Köyceğiz  –  Ağustos 4.Haftası

 

1-KAVAKLIDERE AVCILIK ATICILIK VE YAYLA ŞENLİKLERİ

2-KAVAKLIDERE BEŞPINAR YAĞLI PEHLİVAN GÜREŞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Kavaklıdere – 1-Ağustos Ayı 1. Haftası 2- Ağustos Ayı 2. haftası

6.ULA KÜLTÜR SANAT FESTİVALİ VE 22.BOĞA GÜREŞİ ETKİNLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Ula  –  09-13 Eylül 2015

 

1. KÖYCEĞİZ  BAL FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Köyceğiz – Eylül Ayının Son Haftası

 

BODRUM CUP

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Bodrum – 20-25  Ekim 2015

 

1. KÖYCEĞİZ  NARİNCİYE  FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Köyceğiz – Kasım Ayının 2.Haftası