MERSİN Festival ve Etkinlik Takvimi

33-MERSİN (İÇEL)

GELENEKSEL BATIRIK ŞÖLENİ(YERİ VE TARİHİ: Mersin- Erdemli/ 03 Mayıs)

Mersin’in Erdemli ilçesinde Ermenekliler Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen Geleneksel Batırık Şöleni Göktepe Çamlığı kamp alanında gerçekleştiriliyor. Ermenekliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Fatih Doğan, ‘Erdemli’ de yaşayan Ermenekliler olarak kültürümüzü gelecek nesillere aktarmak adına böyle bir organizasyon düzenledik’’ demiştir. Bu şölen sayesinde Mersin halkı bir araya gelme şansı elde ediyor, hasret giderip birlik ve beraberliklerini pekiştiriyorlar. İlişkileri sıklaştırmak, gelenek ve görenekleri yaşatmak bakımından önemli olan bu eğlenceli festival birçok yöreden insanı misafir etmede geri kalmıyor. Sahneye çıkan şarkıcılar katılımcılara müzik ve eğlence ziyafeti çekiyorlar.

 

MERSİN ULUSLARARASI MÜZİK FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ: Mersin/ 03-18 Mayıs)

Uluslararası Mersin Müzik Festivali, Mersin Sanat Etkinlikleri Derneği tarafından organize edilmektedir. Festivalin ilki 2002’de yapılmıştır. Etkinlik her yıl düzenli olarak yapılmaktadır. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin ana hedefi “Müzik, İnsanlığın Uluslararası Dilidir” ilkesinden yola çıkarak Mersin’in, bölgenin, ülkemiz ve dünya insanlarının evrensel müzikle buluşmasını sağlamaktır.  Klasik müzikten dansa, akapella korodan caz’a kadar pek çok farklı müzik ve gösteri türünü festival süresince bir arada izleme şansının sağlandığı, festival, 2007’de merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Festivaller Birliği’ne EFA üyeliğe kabul edilmiştir. Mersin Uluslararası Müzik Festivali 2002 yılında Mersin Devlet Opera ve Balesi’nin kuruluşunun 10. yıl dönümünde başlatılan bir projedir. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin ilk altı yılı “Mersin Kültür Merkezi Derneği” çatısı altında gerçekleştirilmiştir. Mersin Kültür Merkezi Derneği 2004 yılında yenilenen mevzuat gereğince adını “Mersin Kültür ve Sanat Derneği” olarak değiştirmiştir. Mersin Kültür ve Sanat Derneği’nin 2008 yılı başında Mersin Uluslararası Müzik Festivali’ni sürdürmeme kararı alması üzerine, yeni kurulan Sanat Etkinlikleri Derneği bu görevi yüklenmiştir.

 

Sanat Etkinlikleri Derneği tarafından sürdürülmekte olan Mersin Uluslararası Müzik Festivali dünyaca ünlü çok sayıda sanatçı ve topluluğa ev sahipliği yapmıştır. Festivale kentin Kanlıdivane, Tarsus St. Paulus Müzesi, Latin Katolik Kilisesi, Mersin Kültür Merkezi, MBB Kongre Merkezi ve Kızkalesi gibi antik mekânları da ev sahipliği yapmaktadır.  Festival önceki yıllarda Ekim ayında düzenlenirken 2007 yılından itibaren Mayıs ayında düzenlenmektedir.

MUT KAYISI FESTİVALİ( YERİ VE TARİHİ: Mersin-Mut/ Haziran 1. Haftası)

İlki 1962 yılında yapılan Geleneksel Mut Kayısı Kültür ve Sanat Festivali her yıl Haziran ayında üç gün yapılıyor. Mut’un tanıtımı açısından çok önemli bir etkinlik olan Festivalin açılışı Mut’un sembolleri olan tarihi çınarların olduğu Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’nda gerçekleşiyor. Halk Oyunları ekiplerinin gösterileri ile devam eden festivalde resim, fotoğraf, dikiş nakış sergileri yapılıyor. Yine çınar altında Yörük çadırlarında kadınlar tarafından yapılan  sıkma, börek ve tulumda yapılan yayık ayranı ikram ediliyor. Akşam da sanatçılar tarafından konserler veriliyor.

Bölgenin mikro klima iklim özelliği (İç Anadolu ve Akdeniz ikliminin geçiş noktası olması) nedeniyle gerek tadı, kokusu ve erkenci olması Mut kayısısına ayrı bir önem kazandırmaktadır.  Mayıs ayının ikinci haftasında hasadına başlanan sofralık Mut kayısısı aynı zamanda ülkemizde sofralık kayısı üretiminin de merkezi konumundadır. Türkiye`nin sofralık kayısı tüketiminin yüzde 70`inin Mut`tan, kalan yüzde 30`luk bölümü ise Akdeniz kuşağındaki diğer yerlerden karşılanmaktadır.

Verimli toprakları ve farklı iklim özellikleri ile sofralık kayısı üretiminde erkenci ve kaliteli üretimi ile önemli bir yer tutan ilçede kayısının yanında incir, caneriği ve zeytin üretimi de yapılmaktadır. Bugüne kadar sadece üretim yapan ilçede son yıllarda tarımsal ürünleri işleme tesisleri yapılarak ilçenin ekonomisin gelişmesi için adımlar atılmıştır. Organik ürünlerin arandığı günümüzde Mut temiz havası ve verimli topraklarında yıllardır geleneksel yöntemlerle üretim yapıldığı için daha az kimyasal kullanılmış ve üretilen sebze, meyve ve süt ürünleri daha doğal ve lezzetli kalmış çok özel bir yerdir. Yolunuz bir şekilde düşerse eğer pazarından ve geleneksel bakkallardan Mut’a özgü ürünleri almayı unutmayın.

 

NARENCİYE VE LİMON FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ: Mersin-Yenişehir/ 16-17 Kasım)

Yıllık yaklaşık bir milyar liralık bir katma değerin yaratıldığı, on binlerce aileye iş ve geçim imkanı sağlayan narenciye sektörünün Mersin ekonomisi içinde özel bir yeri vardır. Mersin’ de yaşayan büyük bir çoğunluğu doğrudan ve dolaylı olarak ilgilendiren narenciye sektörü, aynı zamanda etrafında birleşilmesi gereken önemli bir payda oluşturmaktadır. Narenciye ile Mersin birbirinden ayrılmaz iki kavram haline gelmeye başlamıştır. Yıllardır başarı ile gerçekleştirilen narenciye festivali bu sürece çok büyük ivme kazandırmıştır. Narenciye ürünlerinin bir süsleme unsuru olarak kullanılması ve bu şekilde yapılan sabit ve mobil süslemeler büyük bir beğeni ile karşılanmıştır. Meyvelerin süsleme malzemesi olarak kullanılması yönüyle ülkemizde bir ilk olmuştur.

Dünya ve Türkiye kamuoyunun ilgisinin Mersin’e çekilerek, turunçgil tüketiminin arttırılması amacıyla Mersin Valiliği öncülüğünde organize edilen festival uluslar arası boyuta çoktan geçti. Türkiye’nin ilk ve tek meyveyle süsleme yapılan festivali olma özelliğini taşıyan Mersin Narenciye Festivali için festival alanı 500 bin adet limon, portakal ve greyfurt ile süslenirken, festivale 30’a yakın ülkeden gösteri grupları da katılıyor. Bu festivalin amaçları arasında narenciye ürününü yerel, ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak, narenciye meyvelerinin tüketimini arttırmak ve marka değerini yükseltmektir.


MERSİN LOGİSTİCS, MERSİN LOJİSTİK VE TRANSPORT FUARI

YERİ VE TARİHİ                   : 09 Mart 2017 Perşembe – 12 Mart 2017 Pazar

MERSİN AGRODAYS 12. MERSİN TARIM, GIDA VE HAYVANCILIK FUARI

YERİ VE TARİHİ                   : 22 Şubat 2017 Çarşamba – 10:00    ~    25 Şubat 2017 Cumartesi – 19:00

ARSLANKÖYÜN KURTULUŞU

YERİ VE TARİHİ                   : Toroslar İlçesi Arslanköy Mahallesi/ 01 Mart 2017 Çarşamba

MERSİN ULUSLARARASI MÜZİK FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                   : Merkez ve İlçeleri –  Mayıs 2015

 

ULUSLAR ARASI SİLİFKE KÜLTÜR HAFTASI

 

YERİ VE TARİHİ                   :Silifke – 20-26 Mayıs 2015

 

TÜRKMEN ŞÖLENİ

 

YERİ VE TARİHİ                   :Erdemli – Mayıs Ayının 4. Haftası

 

GELENEKSEL ÜZÜM,ELMA VE BADEM FESTİVALİ GÜLNAR BULUŞMASI

 

YERİ VE TARİHİ                   :Gülnar – 28-30 Ağustos 2015

 

MERSİN ARKEOLOJİ GÜNLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Merkez  – 10-12Ekim 2015

ULUSLARARASI  NARENCİYE FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Merkez  – Kasım 2015