MARDİN Festival ve Etkinlik Takvimi

47-MARDİN

MARDİN KİRAZ FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ:Yeşilli/16 Haziran)

Yeşilli ilçesi ve köylerinde yetiştirilen kirazın tanıtımı ve yöre halkının festival etkinlikleri kapsamında kaynaşmasının hedeflendiği belirtildi.Yeşilli Belediye Başkanı Enver Sağlam, festivali sadece eğlence ve bir coşkudan ibaret görmediklerini belirterek, şöyle dedi;

”Festivali, Yeşilli ilçemizi sadece Türkiye’ye değil, dünyaya taşımanın bir anahtarı olarak görüyoruz. Geleneksel bir hale gelmiş olan festivalimizin, Mardin gibi dillerin, dinlerin ve kültürlerin beşiği olan bir coğrafyada vatandaşlarımız arasında dostluk ve kardeşliği pekiştirmesini amaçlıyoruz. Kiraz festivalinin sağlamış olduğu bu kültürel ve sosyal kazanımları ile birlikte festivalimizin amacı bölge kirazımızın desteklenmesi Türkiye hatta Avrupa ülkelerine tanıtılması ve yerini almasını sağlamaktır. Bu tanıtım ile Yeşilli ekonomisine katkıda bulunacaktır. Festivalin Mardin ve Yeşili’nin turistlik ve kültürel değerleri ile eknomisine önemli katkılar sağladı.

 

SİNE MARDİN ULUSLAR ARASI FİLM FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ:Mardin/Haziran)

Kültürüyle bambaşka bir evren olan Mardin’in önemli etkinliklerinden olan SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali, sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Mardin’in kültürü, atmosferi ve tarihine bir de sinemayı ekleyin. Bu nefis tariften lezzetsiz bir şey çıkar mı? Tabii ki bu imkansız! 2006 yılından beri Mardin’e renk veren ve SineMardin kimliğiyle gerçekleştirilen Uluslararası Mardin Film Festivali, bu yıl 11. kez gerçekleştiriliyor. Mardin’in kültürüyle sinema birleşince leziz bir tat yakalayan festival, şehirde sinemanın gelişimini ve üretiminin artmasını amaçlıyor. Uzun metraj, kısa metraj ve belgesel alanlarında filmlerin yarıştığı SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali her geçen yıl sesini daha çok kitleye duyuruyor ve sadece Mardin’in değil bütün Güneydoğu Anadolu’nun ortak türküsü olma yolunda ilerliyor. Sinemanın gücünün Mardin’in zengin kültürüyle harmanlanmasıyla ortaya çıkan eserlerin yarıştığı SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali’nde yarışmaların yanında film gösterimleri, etkinlikler ve sinema aşıklarının severek katıldıkları atölyeler de yer alıyor. Sinema güzel, Mardin güzel, SineMardin Uluslararası Film Festivali’nin nasıl güzel oluğunu söylemelıyiz.

 

ULUSLARARASI MARDİN ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATRO FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ:Mardin/ 03 Kasım)

Dramatik Sanatlar Eğitim ve Araştırma Derneği (DRASED), tarafından yapılan açıklamada, Festival boyunca Çocuk ve gençlere yönelik tiyatro çalışmaları yapılacağı belirtildi.

Festival süresince Mardin’de yaşayan çocuk ve gençler, Mardinli tiyatroseverler, sahnelerde, sokaklarda, Ceza Evinde, kıraathanelerde, mülteci kamplarında profesyonel tiyatro grupları tarafından sergilenecek olan nitelikli tiyatro oyunları, atölye çalışmaları sonucunda, ortaya çıkan minik beden ve yüreklerin ürünleri ve çabalarıyla yaşamın iyi, güzel ve doğrusuyla buluşmaya devam edecektir. Festival açılışı; 03 Kasım 2015 tarihinde saat 18:00’de, Fransa La Bella Zanka Grubu’nun Sabancı Müzesi önünden Cumhuriyet Meydanı’na “La Cristalite” adlı gösterisiyle, kortejle başlayıp Cumhuriyet Meydanı’nda gösterinin sunumu devam edilecek. Festivalde; 24 gösteri, 1 atölye çalışması olmaküzere toplam 25 etkinlik düzenlenecektir. Bu yıl etkinlikler, koşulların zorlayıcılığı nedeniyle çoğunlukla Mardin Merkezde gerçekleşecektir.  Festival kapsamında Türkiye ve yabancı ülkelerden; Van Devlet Tiyatrosu “Kurbağa Prens”, Kuzey Kıbrıs Lefkoşa Belediye Tiyatrosu “Canını En Çok Ne Yakar” Tokat – Kemal Atangür Gölge Tiyatrosu “Turist”, ”Şifalı Bitkiler”, “Abdurrahman Çelebinin Kızı”, ”Kuyu”, İstanbul-Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu, “Lorca’nın Acıklı Güldürüsü”, Fransa La Bella Zanka “La Cristalite”, Mardin Geçiş Kumpanyası “Yad” ve Türkiye-Polonya işbirliğiyle Tiyatro Şahmerdin “Şahmaran”.Mardin gençlerinin, Suriye’li gençlerle birlikte oluşturdukları “Tiyatro Şahmerdin” grubu farklı ülke ve kültürlerden(Türkiye/DRASED,Polonya/ARTJUNCTION Vakfı İşbirliğiyle);Türkiye,Polonya,Almanya ve Hindistan’dan bir grup eğitimciyle uzun soluklu atölye çalışması sonucunda ortaya çıkan, tüm zamanların efsanesi “Şahmaran” bu kez sokak gösterisi olarak tiyatroseverlerin beğenisine sunulacak.

 

ULUSLAARASI MARDİNRESİMSEMPOZYUMU

YERİ VE TARİHİ                    : Merkez  –   07-13 Nisan 2014

 

MARDİN  KİRAZ FESTİVALİ
YERİ VE TARİHİ : Yeşilli – Haziran 2015

 

SİNE MARDİN ULUSLAR ARASI FİLM FESTİVALİ
YERİ VE TARİHİ: Merkez – Haziran 2015

 

HARİRE GÜNLERİ

YERİ VE TARİHİ                    : Merkez  – 01-05 Ekim 2014

 

ULUSLAR ARASI ATÖLYELER ZİNCİRİ

YERİ VE TARİHİ                    : Merkez  –  19-31 Ekim 2014

MARDİN ULUSLAR ARASI GENÇLİK VE ÇOCUK TİYATROLARI FESTİVALİ

YERİ VE TARİHİ                    : Merkez  – 01-08 Kasım 2014