MANİSA Festival ve Etkinlik Takvimi

45-MANİSA

MANİSA MESİR FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ: Manisa/Mart)

Uygarlık beşiği Anadolu’nun en eski tarihi kentlerinden olan Manisa’da 500 yıla yakındır düzenlenen Mesir Festivali geleneği ile anlamlı bir yardımlaşma ve bayram havası hissedilir. Günümüzde Nevruz’un başlangıcı olan 21 Mart’ta başlayarak bir program dahilinde kutlanan şenlikler sırasında özellikle Mesir Macunu Saçım Töreni yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görmektedir.  Önceleri tedavi amaçlı kullanılan daha sonra ise gelenek haline gelen Mesir’in ortaya çıkışı hakkında çeşitli inanışlar bulunmaktadır.Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’in eşi, Muhteşem Süleyman olarak tarihe geçen Kanuni Sultan Süleyman’ın Annesi Hafsa Sultan Manisa’da iken bir ara hastalanır. Hastalığına çare bulunamayan Sultan’ın yaptırdığı Sultan Camii Medresesinin başına getirilen Merkez Efendi bikri ve baharatların karışımından oluşan bir macun hazırlar. 41 çeşit baharat karıştırılarak hazırlanan bu macunu yiyerek sağlığına kavuşan Hafsa Sultan hastalara bu macunun verilmesini ister.Halktan gelen isteğin artması üzerine, kâğıtlara sardırılan macunun kendi yaptırdığı Sultan Camii’nin kubbe ve minarelerinden halka saçılmasını buyurur. Halk her yıl 21 Mart günü Sultan Camii’nin önünde kendiliğinden toplanır ve böylece Manisa Mesir Şenlikleri doğmuş olur. (1539)O günden bu güne onbinlerce insan Sultan Camii etrafında toplanır, doğanın uyanışının, baharın gelişinin, bereket ve bolluğun başlangıcının sevincini yaşar. Günümüzde şenlikler sırasında uygulanan program uyarınca çeşitli kültürel ve sportif faaliyetler sergilenmekte, açılan Mesir Sanayi Fuarı’nda Manisanın iktisadi ve sosyal yaşantısına canlılık getirilmektedir.

Mesir’in Özellikleri

Mesir macununun çok faydalı olduğu, hastalara şifa verdiği, bir efsane olarak Anadolu’da yayılmıştır. Genel özellikleri, beden ve ruh sağılığına şifa olması, hoş lezzeti ve kokusudur. Diğer özellikleri arasında ağrılara, sancılara, soğuk algınlıklarına, hazımsızlıklara, iştahsızlıklara ve ağız kokusuna karşı kullanılmasını sayabiliriz. Ayrıca halk arasındaki inanışa göre; macundan yiyen kimseyi bir yıl boyunca zehirli hayvanların sokmayacağına inanılır. Nevruz günü en ağır hastalar bile yese iyi olurlar. Çocuk hastalıklarına da faydalı olduğu söylenir.Mesir’in hazırlanışında kullanılan 41 çeşit baharat şunlardır;Zencefil, Zulumba, Kremtartar, Kişmiş, Kebabiye, Havlican, Hindistan Cevizi, Anason, Yenibahar, Hiyerşambe, Çamsakızı, Zağfran, Üdül Kahr, Çöpçini, Hardal, Eksir, Karanfil, Çivit, Meyan Balı, Tiryak, Sarı Helile, Raziyane, Kimyon, Zerdeçal, Tarçın Çiçeği, Karabiber, Çörek Otu, Darıfülfül, Ravend, Limon Tuzu, Kakule, Şamlı, Vanilya, Şeker, Günbalı, Hindistan Çiçeği, Limon Kabuğu, Galanda, Tekemercini Tohumu ve Portakal Kabuğu’dur.

 

 

KIRKAĞAÇ GELENEKSEL ÇAM FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ: Kırkağaç/Mayıs)

Manisa’nın Kırkağaç ilçesinde düzenlenen Geleneksel Çam Festivali her yıl Mayıs ayında bir hafta gerçekleştiriliyor. Köprübaşı Belediyesi tarafından düzenlenen Festivalin gerçek tarihinin 500 yıl önceye dayandığı söylenmektedir. Ancak tahminen 2012 yılında 151.si düzenlenmiştir.

Kırkağaç ilçesi Manisa’nın küçük ilçelerinden biridir. Nüfusu 20 900 civarındadır. Kendi adıyla anılan ova ve yunt dağı eteklerinde kurulmuştur.

 

ÇAĞLAK FESTİVALİ VE ZEYTİN ŞENLİKLERİ( YERİ VE TARİHİ:Akhisar/Mayıs)

Manisa’nın Akhisar ilçesinde, belediye tarafından düzenlenen Çağlak festivali ve Zeytin Şenlikleri Mayıs ayında yapılıyor. Çağlak Festivali Akhisar’a özgü geleneksel bir bahar bayramıdır. 15. yüzyılda yaşamış bir Akhisar’lı olan Şeyh İsa’nın Çağlak Mesiresinin halk tarafından benimsenmesinde önemli rol oynadığı düşünülmekle birlikte, kültürümüzde önemli yeri olan Hıdrellez, Nevruz vb. gelenekleriyle büyük benzerlik gösteren yerel bir bayramdır.Geleneksel Çağlak Mesiresi son zamanlarda Akhisar Belediyesinin girişimleriyle bölgesel bir festival haline dönüştürülmüştür. Festival etkinliklerinde yer alan çeşitli oyun ve spor karşılaşmalarına ek olarak, kültür sanat etkinliklerine de yer verilmektedir. Festival boyunca Akhisar ve yöre halkı etkinliklere büyük ilgi gösterir.Çağlak Mesiresinin başladığı gün Akhisar halkı geleneksel olarak sabahın erken saatlerinde hazırladıkları yiyecekleri de alarak, mesire alanlarına akın ederler. Akşama kadar yiyip, içilir. Genç kız ve delikanlılar en yeni ve güzel elbiselerini giyerler. Çeşitli etkinlikler, güreş ve cirit yarışmaları düzenlenir. Tüccar ve çiftçiler mal ve ürünlerini açtıkları sergilerde satışa çıkarırlar. Gençler tanışma fırsatı bulurlar.

Akhisar’da yüzyıllardır kutlanan, önemli kültür miraslarımızdan Çağlak Festivalini canlı tutmak ve geliştirmek için elele verilmiş, bu konuda sanatçı, esnaf, imalatçı ve diğer tüm vatandaşlar üzerlerine düşen görevleri yapmaktadırlar. Akhisar’ı daha iyi tanıtmak ve binlerce yıldan beri süren bölgesel merkez kimliğini daha da canlandırmaya Çağlak Festivalinin önemli katkısı bulunmaktadır.

 

KÖPRÜBAŞI KÜLTÜR SANAT VE ÇİLEK FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ: Köprübaşı/Mayıs)

Manisa’nın Köprübaşı ilçesinde düzenlenen Kültür, Sanat ve Çilek festivali her yıl Mayıs ayında  iki gün düzenleniyor. Köprübaşı Belediyesi tarafından düzenlenen Festivalde  gelenek haline gelen eğlence programı yer alıyor. Festival etkinlikleri kapsamında en güzel çilek yetiştiriciliği ve ses yarışmaları da gerçekleştiriliyor.Köprübaşı İlçesi Manisa İlinin kuzeydoğusunda, Salihli-Demirci karayolu üzerinde yer alır. İl Merkezine 120 Km., Salihli İlçesine 53 Km., Demirci İlçesine ise 50 Km uzaklıktadır. İlçenin kuzeyinde ve kuzey batısında Gördes, kuzey ve kuzey doğusunda Demirci, güney doğusunda Demir köprü Baraj Gölü, güneybatısında ise Salihli yer almaktadır. İlçenin yüzölçümü 25.200 ha.dır.

 

CİRİT FESTİVALİ (Mayıs)

Manisa Selendi’de düğünlerde ve bayramlarda köy delikanlıları yiğitlik kokan ata sporu ciriti oynuyor.Cirit, daha 40-50 yıl öncesine kadar Anadolu’da yaygın bir oyun olduğu halde son yıllarda sadece Manisa’nın Selendi ilçesinde, Konya, Uşak, Kars, Erzurum, Erzincan ve Bayburt yörelerinde yaşatılmaya devam ediyor. Her yıl Selendi’nin düşman işgalinden kurtuluşu ve geleneksek hale gelen Kültür ve Cirit Festivali’nde cirit oynanıyor.Atla, insanın birlikte mücadelesine dayanan ve erliğin bir göstergesi olarak kabul edilen cirit müsabakalarında oyuncular kadar izleyenler de büyük heyecan duyuyor. Günümüzde Orta Asya’dan geldiği şekli ile nesillerden intikal ederek gelen bu ata yadigarı spor, ilçe halkı tarafından büyük ilgi çekiyor.Cirit oyununda iki takım bulunuyor. Bu takımlar 70 ila 120 metre genişliğindeki bir alanda karşılıklı olarak alanın en gerisinde 6’şar, 8’er veya 12’şer kişi olarak diziliyor. Oyun süresi 35dakikalık 2 devreden toplam 70 dakika. Ciritçiler bölgesel giyimleriyle atlarına binıyor. Sağ ellerine atacakları ilk ciridi, diğer ellerine de yedek ve yetecek miktarda cirit alıyorlar. Çekilen kura sonucu, bir atlı öne fırlıyor, karşı dizinin önüne 30-40 metre kadar yaklaşıyor. Karşı tarafın oyuncularından birisinin adını seslenerek meydana davet ediyor. Sağ elindeki ciridi ona doğru savuruyor, sonra geri dönüyor, atını kendi dizisine doğru mahmuzluyor. Karşı tarafın davet edilen oyuncusu hızla onu takip ederek, elindeki ciriti geri dönüp kaçan karşı taraf elemanına fırlatıyor. Bu kez ilk oyuncunun çıktığı sıradan diğer bir ciritçi onu karşılıyor. İkinci diziden çıkan, sırasındaki yerini almak için süratle yerine dönmeye çalışıyor. Bu defa rakibi onu kovalıyor ve ciridini atıyor. Oyun böylece sürüyor.

 

ULUDERBENT KİRAZ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ:Alaşehir/Haziran)

Alaşehir Uluderbent Kiraz Kültür ve Sanat Festivali’ gerçekleştirildi.Uluderbent, Alaşehir’in en önemli yerleşim yerlerinden birisi olup, insanları çalışkan ve üretkendir. Alaşehir yöresinde üretilen kiraz, kestane ve üzüm yurt içi ve yurt dışına satılıyor. ‘Bin Günde Bin Gölet’ projesi kapsamında Uluderbent’in üst kısmına yapılması düşünülen Örencik Göleti yatırım programına alınarak ihalesi yapıldı. Örencik Göleti ile bölge sulu tarıma geçilecektir.”Uluderbent Kasabası yetiştirdiği kaliteli ürünleri ile bölgeye örnek olmaktadır. Sizler ‘iyi bir üretici nasıl olunur, nasıl kaliteli ürün yetiştirilir’ mesajını, yetiştirdiğiniz ürünü burada sergilemekle gösteriyorsunuz. Kamu kurumları olarak bize düşen görev sizlere yardımcı olmaktır. Bölgenin sulu tarıma dönüştürülmesi için ne yapılması gerekiyorsa bizler imkânlarımız

ADALA ŞEFTALİ VE KÜLTÜR ŞENLİĞİ(YERİ VE TARİHİ:Salihli/Temmuzun 2.haftası)

Salihli ilçesi Adala beldesi Kültür Sanat ve Sinema Festivali diğer adıyla Adala Şeftali Şenliği her yıl Temmuz ayının ikinci haftası yapılmaktadır.

AMACI : Beldemiz çevre halkı arasında sosyal, kültürel toplumsal dayanışmayı pekiştirmek, şeftali üreticiliğini ve Pazar imkanlarının artırılmasını sağlamak, ulusal değerlerimize sahip çıkarak halkımız arasında birlik ve beraberliği sağlamak, çiftçilerimize moral vermek ve Güzel Adala’yı tanıtmak için 4 gün süren şenliklerde folklor gösterileri Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği konserleri, değişik yarışmalar, çocuklar için cambaz, karagöz, tiyatro gibi değişik etkinlikler yer almaktadır. Yörelerin yaşam tarzlarının oyunlarına da yansımasıdır.Yalnız yöremize mahsus düğünlerde,kına götürme, kız almaya gitmelerde oynanan, bıçak havası hala oynanmaktadır.Belediyemiz çalışanlarından oluşturulan seymen bıçak ekibi çok beğenilmektedir.Düğün, nişan, asker uğurlama v.s gibi değişik eğlencelerde erkekler genellikle efe, zeybek oyunları oynanmakta, bayanlar da Ege ve yöremize ait oyunları oynamaktadırlar.Okullarımız her bayram değişik folklor gösterileriyle geleneklerimizi yaşatmaktadır.

KAVUN- KARPUZ FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ:AKPINAR, 4 Ağustos)

Geleneksel ‘Gölmarmara Kavun-Karpuz Festivali’ Akpınar’da düzenlenen bir törenle kutlandı. Festivalde Gölmarmara  Döngel, 1970 yılından bu yana kutlanan festivalin  amacının ilçe merkezinde ve çevresinde yetiştirilen kavun ve karpuzun pazarlanması olduğunu söylendi. Döngel, bu yıl ilçede 6 bin dekar alana kavun ve karpuz ekimi yapıldığını, yaklaşık 2 trilyon lira civarında da gelir sağlandığını belirterek, “Bu yıl, Türkiye genelinde, özellikle Adana ve Aydın çevresindeki yüksek sıcaklıktan dolayı mahsul yandığı için, kavun ve karpuzumuz para etmiştir. İlçemiz, ilimizin kavun-karpuz deposu haline gelmiş ve Türkiye’de isim yapmıştır.

SOMA KARAELMAS KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ:Soma/Eylülün 2.haftası)

Manisa’nın Soma ilçesinde her yıl geleneksel olarak kutlanmakta olan Karaelmas Kültür ve Sanat Festivali Soma Belediyesi tarafından düzenleniyor. Soma’nın kurtuluş günü olan 13 Eylülü de kapsayacak şekilde Eylül ayında bir hafta düzenleniyor. Festival 2008 – 2011 yıllarında ise Haziran aylarında düzenlendi.Kortej yürüyüşü ile başlayan festival spor karşılaşmalarına ağırlık veriyor. Festivalde genel de yerel ve yöresel sanatçılar sahne alıyor.

SARIGÖL SULTANİYE ÜZÜM FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ:Manisa/Eylül’ün 3. Haftası)

Sarıgöl Sultaniye Üzüm Festivali ilk kez 2005 yılında yapıldı. Bu yıl Sarıgöl 6 Sultaniye Üzüm Festivali’ni yapacağız. Burada birlikte olmamızın sebebi, ilçemizin ünlü Sultaniye üzümlerini ön plana çıkararak yurt içinde ve dışında en iyi bir şekilde tanıtmaktır. Sarıgöl üzümün başkentidir. Festivallerin amacına ulaşmasıyla Sultaniye üzümü dünya pazarlarına girmiştir.Festivalden gayelerinin üzümü ön plana çıkarmak olduğunu amaçladık. Bu yıl Sarıgöl Sultaniye Üzüm Festivali 17*18 ve 19 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Festivalde yapılacak etkinlik için komisyonlar kuruldu. Bu komisyonların çalışmaları sonucu festival programımız belirlenecektir.Bu yıl yapılacak üzüm festivalinin herkesin yardımcı olmasıyla daha güzel seviyeye getirilmesinden yana olduğunu belirterek “Festivalimizin ilçemize maddi ve manevi getirisi olan bir festival olmasını dileriz. Sarıgöl Sultaniye Üzüm Festivali’nin edindiğim bilgilere göre Türkiye’de yer aldığını gördük.Festivalimizin temel amacı üzüm olacaktır. Sarıgöl üzümü marka olacaktır. Sarıgöl üzümü dünyaca tanınmış ve tanıtılmıştır. Üzümlerimiz dünyaca tanınmaktadır” dedi.

Toplantıda festivalde yapılacak etkinlikler için komisyonlar oluşturuldu, çalışmalara başlandı

MANİSA MESİR MACUNU FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez  –  Mart Ayının Son Haftası

SALİHLİ DEVE GÜREŞİ FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Manisa/Salihli 05 Mart 2017 Pazar

BEŞİBİR YERDE KÜLTÜR VE TURİZM FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Kula  – 01-04  Mayıs 2015

 

ÇAM MESİRE  FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Kırkağaç  –  01-11 Mayıs 2015

ÇAĞLAK FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Akhisar  –  Mayıs 3.Haftası

 

KÜLTÜR SANAT VE ÇİLEK FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Köprübaşı  – 17-19  Mayıs 2015

 

MANİSA LİSELER ARASI 9.TİYATRO FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez  – Mayıs Ayı içerisinde

 

10. MANİSA TARZANI ÇEVRE GÜNLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez  – 31 Mayıs- 05 Haziran 2015

 

GÖLMARMARA KAVUN KARPUZ FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Gölmarmara  –  Temmuz Ayı Sonu- Ağustosun Başı

 

ADALA KÜLTÜR SANAT VE SİNEMA ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Salihli- Temmuz Ayının 2. Hafta Sonu

TAYTAN ÜZÜM  VE KÜLTÜR FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Salihli- 22-23 Ağustos 2015

 

ÜZÜM FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Alaşehir  –  05 Eylül 2015

SELVİLİ DEDE KÜLTÜR VE DAYANIŞMA ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Kula  –  04  Ekim 2015

 

BAĞDATLI SULTAN ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Kula  – 11  Ekim 2015