KÜTAHYA Festival ve Etkinlik Takvimi

 

GELENEKSEL HİSARCILIK KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ:Hisarcık15-30 Haziran)

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde her yıl düzenlenen geleneksel Kültür ve Sanat Festivali törenle açıldı.
Festival alanında yapılan açılış töreninde Kaplıcalar diyarı ve ülkemiz ekonomisine katma değer sağlayan yüz akımız bor madeninin başkenti Hisarcık ilçemizde bu yıl düzenlemiş olduğumuz Kültür ve Sanat Festivalimize katılımınızla bizleri onurlandırdınız. Kültür ve Sanat Festivalimizin açılışını bu yıl geçen yıllara nazaran ayrı bir heyecan ve sevinçle yapıyoruz.  Bu tür sosyal ve kültürel etkinliklerin yörelerin ülke genelinde tanıtımına katkı sağladığı gibi, komşu il ve ilçeler arasında dostluk noktasında kurulan diyaloglara köprü vazifesi de gördüğüne dikkat çektiFestivalimizin bir diğer amacı sosyal ve kültürel faaliyetler yanında festivale katılan esnaflarımızın ticaret anlamında bir nebze olsa hareket alanını genişletmek ve ekonomik olarak canlılık sağlamasına vesile olmasıdır. Bu doğrultuda ileriki yıllarda ilçemizi sosyal ve kültürel faaliyetler noktasında daha iyi yerlere getirmek, temsil etmek ve tanıtmak adına festival alanında gerekli çevre ve alt yapı düzenlemelerinin yapılarak, daha modern hale getirilmesi, ayrıca esnafımızın daha iyi şekilde kullanabileceği alana dönüştürülmesi öncelik arz eden çalışmalarımız içinde olacaktır. Bu sayede festivalimize katılım ve talep daha cazip hale gelecektir.

 

 

ALTIN VİŞNE KİRAZ – VİŞNE KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ:Pazarlar25 Haziran ,1 Temmuz)

İlçemizde 1994 yılından beri, her yıl Haziran ayında çeşitli sportif ve kültürel etkinliklerle geleneksel Altın Kiraz ve Vişne Festivali düzenlenmektedir. Pazarlar ilçesi, Kütahya’nın en çok kiraz ve vişne üreten Şaphane ve Simav ilçeleri arasında yer almaktadır. Halkı meyve yetiştirmeye teşvik amacıyla düzenlenenAltın Kiraz – Vişne Kültür ve Sanat Festivali bölgenin en canlı olduğu dönemlerdir. Yerli olup dışarıya göç edenler ile yabancı ülkelerde yaşayan bölge halkının festival kutlamaları fırsat bilerek buraya akın etmesi ile birlikte İlçenin canlılığını da daha da iyi gözlenmektedir. Aynı zamanda ilçenin tanıtımında da önemli rol oynayan festival 2 gün sürmektedir.
Vişne ve Kirazın öneminin hatırlatıldığı festivalde konserler paneller ve halk younlarıyla çok renkli bir festivaldir।Dünyaya yöreden ihraç edilen kiraz ve meyveler hakkında paneller düzenleniyor।En güzel kiraz yarışması düzenleniyor ve bu yarışmanın sonucunda para ödülü ve tarımla ilgili hediyeler verilmektedir.

 

KİRAZ-VİŞNE KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ:Şaphane/Temmuzun İlk Haftası)
Şaphane İlçesi, kirazını vişnesini tanıtmak ve üreticileri teşvik etmek amacıyla, her yıl düzenlediği ,Şaphane kiraz ve vişne festivalinin, bu yıl sekizincisini gerçekleştirdi. İlçe kaymakamı Yusuf GÜNİ’nin, açılış konuşması ile başlayan festivalde, halk oyunları gösterilerinin yanı sıra kiraz üreticilerine en iyi kiraz ve vişne ödülleri verildi.

 

 

GELENEKSEL GEDİZ TARHANA FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ:Kütahya/01- 07 Ağustos)
Kütahya’nın Gediz ilçesinde, her yıl geleneksel olarak düzenlenen Tarhana Festivali başladı.
Adnan Menderes Kültür Parkı’nda düzenlenen Gediz Tarhana Festival şenlikleri için dün saat 18.00’de alan kapısı önünde bir tören düzenlendi.  Önemli bir yiyecek ve şifa kaynağı olan Gediz tarhanasının tanıtımı için başladıkları festivallerin düzenlemekten büyük mutluluk duydu. Gediz tarhanasının tanıtımı için çok başarılı ve iyi bir yol aldığımıza inanıyorum. Gediz tarhanasını tüm dünyaya tanıtmak için festivali çok yönlü olarak geliştirmek ve uzun yıllar devam ettirmekte kararlıyız.Daha sonra festivale katılan 270 esnafın reyonunu dolaşan Kütahya Milletvekili Soner Aksoy, Vali Yardımcısı Haluk Saygı, Gediz Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Belediye Başkanı Mehmed Ali Saraoğlu, çevre belediye başkanları, muhtarlar ve vatandaşlardan oluşan misafirlere üreticiler tarafından pişirilmiş tarhana ikram edildi.
Akşam saat 21.00’de Amfi Tiyatroda 10 bini aşkın kişinin izlediği konserde Amfi Tiyatro doldu taştı. İzdihama yol açan konserde tam bir müzik şöleni yaşandı. Konser veren sanatçılarımıza Gediz tarhanası hediye etti. Daha sonra düzenlenen havai fişek gösterileri büyük bir ilgi ile izlendi.Çeşitli etkinliklerle devam edecek olan festival 7 Ağustos Cumartesi günü son bulacaktır.

 

 

LİNYİT KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ:Kütahya/16 Ağustos)

Düzenlenecek olan Linyit Kültür ve Sanat Festivali 16 Ağustos’ta başlıyor.Beldenin yerel değerlerini yaşatmak ve tanıtılması için düzenlenen festival, 16 Ağustos Pazar günü başlayacak. Festivalde, toplu sünnet şöleni, TRT sanatçıları tarafından konserler, folklor, mehteren gösterileri, havai fişekgösterileri gibi etkinliklerolacak.
Beldemizin yerel değerlerinin yaşatmak ve tanıtılmasını sağlamak için düzenlediğimiz Linyit Kültür ve Sanat festivalinin bu yıl  düzenleyeceğiz. Yine topu sünnet şölenimiz olacak, TRT sanatçıları tarafından konserler verilecek. Mehteran gösterisi olacak. Tüm vatandaşlarımızı festivale davetlidir.

 

 

KÜTAHYA ÇİNİ,TERMAL, KÜLTÜR, SANAT VE TURİZM FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ:Kütahya/15 Ağustos )

 Kütahya’da 40 yıldan bu yana düzenlenen Uluslararası Kütahya El Sanatları ve Ticaret Fuarı, bu yıl “Kütahya Çini, Termal, Kültür, Sanat ve Turizm Festivali” olarak 41’inci kez kapılarını açtı.  Kütahya fuar alanında düzenlenen festivalin açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, 40 yıl önce başlatılan fuar etkinliklerini bu yıl “Kütahya Çini, Termal, Kültür, Sanat ve Turizm Festivali” olarak 41’inci kez açtıklarını belirtti. Fuarların önemini yitirerek panayır havasında geçmesinden dolayı Uluslararası Kütahya El Sanatları ve Ticaret Fuarını festivale dönüştürdüklerini ifade eden Saraçoğlu, şöyle konuştu: “Bu yıl belki de burada festival havasına giremeyeceğiz belki ama bunun başlangıcını 41’inci yılımızda yapıyoruz. İnşallah Kütahya halkımızın ve kurumlarımızın destekleriyle bu konudaki önemli adımları hep birlikte atacağız. Festivalimiz, 15 ve 30 Ağustos tarihleri arasında devam edecek. Bu tarihler arasında, özellikle zengin olan tarih ve kültürel yapımızı öne çıkarılmasının çalışması içerisinde olacağız. Yer altı ve yer üstü zenginliklerimizle ilgili çalışma yaparak, hem kendi şehrimize hem de il dışından gelen misafirlerimize bunları anlatmanın gayreti içinde olacağız. Festivalimizde, çinimizi, termalimizi ve termalin sağlık açısındaki önemini de anlatacağız. Hemşehrilerimiz festivalimizde 15 gün boyunca çok farklı etkinliklere katılarak iyi zaman geçirecekler.”

 

TAVŞANLI LEBLEBİ VE KÖMÜR FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ: Tavşanlı/01 Eylül-02 Ekim)

Geleneksel olarak gerçekleştirilen Leblebi ve Kömür Festivali düzenleniyor. TRT ses ve saz sanatçılarının katıldığı konserle başlayan etkinlikler 3 gün sürecek.İlçenin düşman işgalinden kurtuluşunun 92.yıldönümü kutlamaları ile Sünnet Şöleninin de gerçekleştirileceği festival bu sene  müzik programıyla başlATILDI., Önceki yılda olduğu gibi bu yılda sünnet çocuklarının sünnet edilme işlemlerini üstlenen Acıbadem Eskişehir hastanesi yöneticilerine teşekkür ederek geceye katılan Acıbadem Ankara Hastanesi Başhekimi Prof.Dr.M.Ali ÖZATİK ile hastane Genel Koordinatörü Celal DAĞ ile sünnet çocuklarına birer altın vererek sünnet şölenine katkıda bulunan Alper Sarrafiye ve konser organizasyonunu gerçekleştirenlere bir plaket takdim etti.

 

 

19.ULUSAL SİMAV EYNAL KAPLICALARI ŞAİRLER ŞÖLENİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Simav –  15-17 Mayıs  2015

EVLİYA ÇELEBİ SANTRAÇ TURNUVASI

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Merkez  –  Mayıs ayı 2. Haftası

 

GELENEKSEL GEDİZ TARHANA FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                     : Gediz  –  01-08 Ağustos 2015

 

YENİKENT BELEDİYESİ 2. DAYANIŞMA VE KÜLTÜR FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                     : Yenikent –  10-15  Ağustos 2015

 

KÜLTÜR FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Çavdarhisar  –   15-16 Ağustos 2015

 

SİMAV TURİZM VE TİCARET  PANAYIRI

 

YERİ VE TARİHİ                    : Simav   –   17-26 Ağustos 2015

 

GÖKLER KÜLTÜR DAYANIŞMA VE MADEN FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Gediz- 17- 21 Ağustos 2015

 

GELENEKSEL HİSARCIK KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Hisarcık  –   20-21 Ağustos 2015

 

DOMANİÇ GELENEKSEL YAĞLI PEHLİVAN GÜREŞLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                    : Domaniç  –  30 Ağustos 2015

 

KÜTAHYA DUMLUPINAR EL SANATLARI VE TİCARET FUARI

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Merkez  –  Ağustos Ayı

KURTULUŞ GÜNÜ VE YARENCİLİK HAFTASI

 

YERİ VE TARİHİ                    :Simav –  01-07 Eylül 2015

 

HAYME ANA’YI ANMA VE GÖÇ ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                    : Domaniç  –   04-06 Eylül 2015

 

HAYME ANA  ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                    : Merkez  –  06 Eylül 2015