KOCAELİ Festival ve Etkinlik Takvimi

 

KOCAELİ

 

LALE FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ: Kocaeli/ 04 Nisan)
Sekapark’ta Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği lale festivaline yoğun katılım gerçekleşti. Geleneksel olarak düzenlenen Türkiye’nin en büyük endüstriyel dönüşüm projesiyle yapılan Sekapark’ta 8. festival gerçekleştirildi.

Festivalde vatandaşlar en güzel lale yarışmasına katıldı. Saksıda yetiştirdikleri lalelerle ilk 5′e giren 150 kişi ödül alacak. Birinciye 2 bin, ikinciye bin 500, üçüncüye bin, dördüncüye 750, beşinciye 500 lira, 150 mansiyona da 100′er lira para ödülü verilecek.

Kocaeli’de kentin birçok bölgesine başta Sekapark olmak üzere laleler ekilmişti.

 

 

 

ÇOCUK OYUNCAKLARI FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ: Kocaeli/23 Nisan)
8 yıldır dünya çocuklarını Kocaeli buluşturduklarını, bu yılda 41 ülkeden 1000 çocuğun, 23 Nisan Ulusararası Çocuk Şenliği Eğitim ve Eğlence Fuarı’nda buluşacağını belirten Genel Sekreter Yardımcısı Okumuş, “Bu yıl Sekapark içinde bulunan Bilim Merkezi’nde ‘Bilim’ temalı olarak gerçekleştireceğiz. 21 Nisan Perşembe günü 14.30’da Merkez Bankası önünden başlayıp, Yürüyüş Yolu’ndan devam edecek kortejle başlayacak Çocuk şenliğinde ilk gününde yabancı öğrenciler Büyükşehir Belediye Başkanımızla buluşacaklar. İkinci gün (22 Nisan)10.00’da Çocuk Eğitim ve Eğlence Fuarı’nın resmi açılışı yapılacak. 23 Nisan Şehit Polis Recep Topaloğlu’nda gala programı ile sona erecek.
Festivalin gelenekselleştiği  Kocaelimizin, önemli bir değeri haline geldi. Bazı ülkeler güvenlik gerekçesi ile gelişlerini iptal ettiklerin belirtti, çocukların hiçbir sıkıntı yaşamadan bayramlarını kutlayacaklarını ifade etti. Fas ve Moldova’nan misafir öğrencilerin dün akşam İzmit’e geldi.İzmitli ailelerin evlerinde kalacak, İzmit Bilim ve Sanat Merkezi’nde açılacak stantlarda bilimin sırlarına yolculuk yapacak olan misafir öğrenciler, Sekapark’ta Uçurtma Şenliği’nde rengarenk binlerce uçurtmayı gökyüzüne bırakacaklar. 41 ülkeden 1000 çocuğu misafir ediyoruz. Çocuklara sevgi hoşgörü ve barışın meşalesi olarak ülkelerine gönderiyoruz. Milli Eğitimi olarak her zaman Büyükşehir ve ilçe belediyeleri bize desteğini alıyoruz, katkıları nedeniyle teşekkür ediyoruz.

 

 

 

ULUSLARARASI HALK OYUNLARI FESTİVALİ (YERİVE TARİHİ:Kocaeli/25-30 Haziran)

 

Kocaeli Gençlik Merkezi ve Derince Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen “Uluslararası Halk Oyunları Festivali”ne 5 ülkeden folklor ekipleri katıldı.
“Farklı Renkler, Ortak Kalpler” sloganıyla gerçekleştirilen festival, kentİn 5 noktasında yapıldı.Türkiye’nin yanı sıra Bosna Hersek, Bulgaristan, GürcistanRomanya ve Sırbistan’dan katılan folklorcuların renklendirdiği gestivalin galası 7 Temmuz Pazar günü 19.30’da Uluslararası Gençlik Merkezi’nde yapılacak.

 

 

 

 

 

 

KOCAELİ KARAMÜRSEL GELENEKSEL ALTIN KEMER YAĞLI PEHLİVAN GÜREŞ ETKİNLİĞİ (YERİ VE TARİHİ:Kocaeli/Temmuzun 1.Haftası)

Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Altınkemer Sahibi Aydın Demir, Ahmet Taşçı ve Ünlü Güreşçi Kadir Birlik, ve Karamürselli Güreşçiler Güreş severleri 32.Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşlerine Davet Etti.

Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Altınkemer Sahibi Aydın Demir, Ahmet Taşçı ve Ünlü Güreşçi Kadir Birlik, Karamürselli Güreşçiler ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Karamürsel Yakomoz kafe de gerçekleştirilen basın toplantısında Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Karamürsel Belediyesi olarak bu yıl 13 Eylül 2013 Cuma günü  32.sini gerçekleştirecekleri geleneksel yağlı pehlivan güreşlerine tüm Kocaeli ve Yalova halkını davet etti.

 

 

 

 

FINDIK VE KÜLTÜR SANAT FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ: Gölcük/25-27 Temmuz)

Gölcük Belediyesi tarafından düzenlenen Değirmendere Fındık ve Kültür Sanat düzenlendi. Fındık üreticileri arasında yapılan en güzel fındık üreticileri açıklandı. Yarışmada birinci ilan edilen Geleneksel hale gelen fındık festivalinin her yıl daha da renklendiğini  amaçlıyoruz. Değirmendere Fındık ve Kültür Sanat Festivali kapsamında tertip ettiğimiz etkinlikler halkın  büyük ilgi göstermesi kültürel değerlerimize sahip çıktığımızı gösteriyor. Festival kapsamında renkli görüntüler yaşandı. Çeşitli etkinlikler yapıldı.

MAŞUKİYE KARTEPE ALTIN ARMUT FESTİVALİ ( YERİ VE TARİHİ:Maşukiye/24 Ağustos)

2004 yılından itibaren organize edilen Maşukiye Kartepe Altın Armut Festivali kentte gelenekselleşen bir etkinlik olarak büyük beğeni toplamaktadır. Festival kapsamında Altın Armut seçiminin ve doğa yürüyüşünün yanı sıra en güzel çevreli ev yarışması, armut yeme yarışması, yüzme yarışması, su kayağı yarışması, yöresel yemek yarışması gibi etkinlikler de yapılmaktadır. Kartepe eteklerinde bulunan Maşukiye, Kocaeli’nin tanınmış mesire adreslerinden birisidir. Orman içinden akan derenin oluşturduğu çağlayanlar, alabalık çiftlikleri,restoranlar, piknik alanları ve seraları Musiki’nin görülmeye değer özellikleri arasında sıralanabilir. Maşukiye beldesi lezzetli armutlarıyla tanınmıştır.Böbreklerin düzenle çalışmasını sağlayan Maşukiye armudu, yüksek tansiyonu düşürür. Kansızlığı da gideren bu harika meyve sinirleri yatıştırır, zihni yorgunluğu giderir.2004 yılından itibaren organize edilen Maşukiye Kartepe Altın Armut Festivali kentte gelenekselleşen bir etkinlik olarak büyük beğeni toplamaktadır. Festival kapsamında Altın Armut seçiminin ve doğa yürüyüşünün yanı sıra en güzel çevreli ev yarışması, armut yeme yarışması, yüzme yarışması, su kayağı yarışması, yöresel yemek yarışması gibi etkinlikler de yapılmaktadır.

 

 

 

 

BALIK FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ:Karamürsel/30 Ağustos)

Karamürsel  Geleneksel Balık Festivalini gerçekleştiriyor. Balıkçı kasabası Ereğli Mahallesinde yapılacak Festival kapsamında,düzenlenen festival 29 ağustos 2013 Perşembe günü başlayacak.  İlk gün Ereğli Kumyalı mevkinde saat 20.30’da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Gezici Tır aracında sahnelenen “Yusufçuk” adlı çocuk oyunu sahnelenecek.

30 Ağustos 2013 Cuma günü saat 13.30 ile 20.00 arasında vatandaşlara ücretsiz balık ekmek dağıtılacak. Akşam saat 21.00’de ise ünlü sanatçı 31 Ağustos 2013 Cumartesi günü ise av yasağının bitmesi sebebiyle balıkçıların uğurlaması için İlçe Müftülüğü görevlilerince Ereğli Merkez Camiinde mevlid-i şerif okunacak.Karamürsel halkının yanı sıra tüm Kocaeli halkını festivale davetli, yeni balık sezonunun hayırlı olmasını temenni ediyorum.

 

 

 

YEŞİL İHSANİYE ELMA FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ: Gölcük/ Eylül)

Yeşil İhsaniye Elma Festivali Gölcük Belediyesi tarafından Eylül ayında İhsaniye’de düzenleniyor.

İhsaniye İzmit körfezine kıyısı ile maviyi; Samanlı dağları etekleriyle yeşili bünyesinde barındıran Gölcük’e bağlı bir Beldedir. Özellikle sulu tarım ve meyvecilik İhsaniye’nin önemli bir geçim kaynağıdır. Yetiştirdiği Elma, Margarin Armudu ve Sivri Tepe Çavuş Üzümü ile ün salmıştır.

Festival 1975 yılında İhsaniyeli elma üreticilerinin desteği ile başlayıp 1976 -1977 -1978 ve 1979 yıllarında Yeşil İhsaniye Elma Festivali devam etmiştir. 1980 sonrası 15 yıllık bir aradan sonra 1996 yılında İhsaniye Belediyesinin girişimleri ile yeniden başlatılan festival 1997-1998 yıllarında gerçekleştikten sonra 1999 Gölcük Depremi nedeniyle iki yıl ara verilmiştir.1999 Depremi sonrası yaraların sarılmaya başlanmasıyla 2002 yılında İhsaniye Belediyesi tarafından yeniden başlatılan etkinlikler halen devam etmektedir. Yerel yönetimler yasası ile belediyelerin birleştirilerek yeniden yapılanmasıyla birlikte Gölcük Belediyesi bünyesinde gerçekleşen birleşmenin ardından, Gölcük Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilmektedir.

Bölgenin meyve çeşitleri Elma, Armut, Şeftali, Kiraz, Erik, Ceviz ve Kestane olup Elma ve Armut özel bir yer tutmaktadır. İhsaniye’de üretimin ağırlığını oluşturan Elma rekoltesi 5 bin ton, Armut 7 bin ton civarındadır. Yolunuz bir gün İhsaniye ye düşerse leziz elma ve armutlarından tatmadan ayrılmayınız.

Festival kapsamında “Elma Yetiştiriciliği Teşvik Yarışması” yapılmaktadır. Yarışmaya başvurmuş elma ve armut yetiştiricilerin meyveleri değerlendirme jürisi tarafından incelenir, halk ile buluşturulur ve en iyi elmalar ve armutlar belirli başlıklara göre ödüllendirilir. Festival, ulusal çapta ünlü bir şarkıcının verdiği halk konseri ile son bulmaktadır.

 

 

GENÇ YETENEKLER KISA FİLM FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ:İzmit/25 Aralık )

İzmit-Saraybahçe Belediyesi tarafından ilk kez 2005 yılında düzenlenen “Genç Yetenekler Kısa Film Festivali”, bir çok televizyon kanalı ve yerel yönetimin bu alanda gelip geçici bir heves şeklinde düzenlediği “bir atımlık barut” organizasyonlara inat, her geçen yıl biraz daha profesyonelleştirilerek yoluna emin adımlarla devam ediyor. Saraybahçe Belediye Başkanı Halil Vehbi Yenice’nin liderliği ve himayesinde düzenlenen festival bu yıl da zengin içerikli bir organizasyon ve kısa filmciler açısından cazip ödüller müjdeleyerek, Türkiye’nin dört bir köşesinden gelen başvuruları kabul etmeye başladı. 2005 yılında düzenlenen ilk yarışmaya 39, 2006’da 48, 2007’de ise 88 yapıtın katıldığını açıklayan festival yönetmeni Neslihan Tuğba Kaya, her geçen yıl giderek yükselen bir ilgi dalgasıyla karşı karşıya olduklarını ve gösterilen bu yoğun ilginin de yarışmayı uzun yıllar boyunca sürdürüp kurumsallaştırmak adına kendilerine cesaret verdiğini belirtti.

 

KIRELİ MAH. HIDIR İLYAS ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                 :Hüyük- 06.05.2015

 

7.KİTAP FUARI

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez  – 16-24 Mayıs 2015

 

SERAMİK SEMPOZYUMU

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Gölcük  –  Mayıs Ayı 2.Haftası

 

BAHAR ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Gölcük  –  Mayıs Ayı (Son Haftası)

 

HÜNKAR ÇAYIRI YAĞLI PEHLİVAN GÜREŞLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Gebze  – Mayıs Ayı Son Pazar Günü

 

YARIMCA ALTIN KİRAZ FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Körfez – Haziran Ayı

 

YARIMCA ALTIN KİRAZ FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Körfez – Haziran Ayı

 

KIRK YAMA FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Gölcük  – 11-13 Haziran 2015

 

ŞEHİRLER VE KÜLTÜREL KAYNAŞMASI

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Darıca  – Haziran-Temmuz 2015

 

PİŞMANİYE FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : İzmit   – Temmuz  Ayı

 

DEĞİRMENDERE FINDIK VE KÜLTÜR-SANAT FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Gölcük  –  Temmuz 2015

 

KARTEPE TIRMANMA ARABA YARIŞI

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Kartepe –Temmuz  Ayı

 

ESKİHİSAR AYIŞIĞINDA SİNEMA AKŞAMLARI

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Gebze  –Ağustos Ayı

 

KARTEPE HERGELECİ İBRAHİM YAĞLI GÜREŞLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Kartepe –Ağustos Ayı

 

YAZLIK KADIRGA ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Gölcük  –  Ağustos  Ayı 2.Haftası

 

EREĞLİ BALIK FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    Karamürsel  – 30 Ağustos 2015

 

İZMİT BELEDİYESİ   ALTINKEMER PAŞA YAĞLI  GÜREŞLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : İzmit   –  Eylül Ayı

 

ÜZÜM FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : İzmit   –  Eylül Ayı

 

GELENEKSEL YAĞLI PEHLİVAN GÜREŞLERİ TARIM KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Kandıra – 01-03 Eylül  2015

 

 

KARAMÜRSEL ALTINKEMER YAĞLI PEHLİVAN GÜREŞLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Karamürsel  –  Eylül Ayının 2.Hafta Sonu

 

ZÜHTÜ MÜRİDOĞLU AHŞAP VE HEYKEL SEMPOZYUMU

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Gölcük  –  Eylül Ayı 2.Haftası

 

YEŞİL İHSANİYE ELMA FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Gölcük  –  Eylül Ayı 2.Haftası

 

 

KARTEPE MOTOKROSS ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Kartepe –Eylül  Ayı

 

KARTEPE SAPANCA GÖLÜ SAZAN BALIĞI TUTMA YARIŞI

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Kartepe –Eylül   Ayı

KARTEPE YAYLA ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Kartepe –Eylül   Ayı

 

KURTULUŞ HAMLESİ SATRANÇ TURNUVASI

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Gebze – Ekim Ayı