KAYSERİ Festival ve Etkinlik Takvimi

38-KAYSERİ

 

BÜNYAN KIŞ YÜZME ŞENLİĞİ( YERİ VE TARİHİ: Kayseri/ Ocak)

Bünyan Kış Yüzme Şenliği, Kayseri’nin Bünyan İlçesi Belediyesi ve Bünyan Dostlar Grubu tarafından Ocak ayında düzenleniyor. Bünyan Kış Yüzme Şenliği Kayserinin ismini daha güzel şekilde duyurmak, Bünyan ilçesini daha iyi tanıtmak amacı ile düzenlemektedir. Şenliğin 2 gün düzenlenmektedir. Ancak asıl etkinlikler ikinci gün (Pazar günü) olmaktadır. İl dışından gelen katılımcılar ilk gün Kayseri ve Erciyes’de vakit geçirirken cumartesi akşamı Bünyan’a gelmekte kimi doğa kampında kimi ise ilçede misafir edilmektedir. Pazar günü sabah ilçe dışından gelen katılımcılara Bünyan Belediyesince sıcak çorba ikramı yapılmaktadır. Devamında doğa yürüyüşü tarihi elektrik santralinden başlamakta, Kayabaşı, Aşağı Havuz, Yukarı Havuz güzergahı takip edilerek Pınarbaşı su kaynağına ulaşılmaktadır

Buradan çıkan su, ülkemizin en eski ve halen kullanılmakta olan Bünyan Hidroelektrik Santralının da su ihtiyacını gideren bir kaynaktır. Bu suyun sıcaklığı, yaz ve kış +17 derece olarak ölçülmüştür. Bu sebeple yazın sıcak günlerde serin, kışın soğuk günlerde ise sıcak olarak hissedilmektedir. Göletteki suda yarışmaya katılan birçok doğasever ve amatör yüzücü, ‘Bayanlar yüzme’, ‘Erkekler atlayış’ ve ‘Erkekler yüzme’ kategorilerinde yarışmaktadırlar. Burada yapılacak yarışmalar sonrasında ödül töreni düzenlenmektedir.

 

 

 

ERCİYES KIŞ TURİZM FESTİVALİ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen proje ile dünyanın en gözde kayak merkezlerinden biri olmaya aday Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi’ni, Kar Festivali heyecanı sardı.

Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi’nde, 3 gün süren festival, festival meşalesinin yakılmasıyla başlıyor, meşaleli kayak gösterileri, ateşlerle karda yazılar ve havai fişek gösterileri ile renkleniyor. Festivalin hem Kayseri’ye katkısı ve ülke için imajı oldukça önemli bir yer tutuyor. Uluslar arası bir boyuyuta erişen festival her yıl yüz binleri ağırlıyor.

 

 

ERCİYES FİLM FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ: Kayseri/ Nisan- Ekim)

2008 yılından bu yana düzenli olarak yapılan ve 2012 yılında kurmacayı da içine alarak genişletilen ve ismi Erciyes Film Festivali olarak yenilenen festival 2014 yılına kadar Nisan ayında düzenlendi. 2014 yılında Festival Ekim ayında düzenlenmeye başladı.  Daha geniş öğrenci kitlesine ulaşmayı hedefleyen festivalin temel amacı; alanında özgün fikirler üretebilecek, farklı bakış açılarıyla sinemaya katkıda bulunabilecek tüm ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerinin teorik bilgilerini pratiğe dökmelerine yardımcı olmak; kurmaca ve belgesel filmin gelişmesine katkıda bulunmak ve filmlerin seyirciyle buluşmasını sağlamaktır. Festivalin bir diğer amacı da öğrencileri, akademisyenleri ve sinema alanında üretim yapan profesyonelleri bir araya getirip, düşünce ve birikimlerin paylaşılabildiği üretken bir ortam hazırlamaktır.

 

Festival kapsamında, belgesel ve kurmaca dalında, tür ve konu sınırlaması olmaksızın yapımlar yarışmaya katılabiliyor. Ön elemeye tabi tutulan ve ön elemeyi geçen yapımlar jüri tarafından değerlendiriliyor ve ön elemeyi geçmiş olan filmlerin gösterimleri yapılıyor. 2Festivalin son günü ise festivalin ödül töreni gerçekleştiriliyor. Ayrıca kısa film ve sinema üzerine düşünce alışverişlerinin sağlanabilmesi için çeşitli söyleşi ve etkinlikler düzenleniyor.

 

 

 

ULUSLARARASI KAYSERİ ALTINÇINAR FİLM FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ: Kayseri/Mayıs)

Festival ilk olarak 2013 yılında Kayseri’nin Talas ilçesinde; Talas Belediyesi, Yücel Çakmaklı Film Atölyesi ve Anadolu Sinemacılar Derneği işbirliği ile “Talas Kültür ve Sanat Festivali” adı altında, Belgesel Film Yarışması düzenlenerek gerçekleştirilmiştir. İkinci yılında festivalin ismi, tarih ve kültür kenti Kayseri’nin 5000 yıllık kadim geçmişinden ilham alınarak ve festivalin şehre mal edilmesi düşünülerek festival yönetim kurulu kararı ile “Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali” olarak değiştirilmiştir. İkinci yılında festivalimizin yarışma bölümüne, kısa film, üçüncü yılında ise animasyon film kategorisi eklenmiştir.

 

Türk Dünyası film gösterimleri ile ikinci yılından itibaren uluslararası boyut kazanan festival, üçüncü yılında uluslararası temada Filistin Sineması’na yer vererek yoluna devam etmiştir.

 

 

 

 

İNCESU ÜZÜM FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ: Kayseri- İncesu/ 09 Eylül)

İncesu Belediyesi tarafından hazırlanan festival üzüm tadında güzel geçmeye devam ediyor.Festivalin düzenlenmesindeki amaç, il ve ilçe dışındaki bütün hemşehrilerin, bu festival vesilesiyle İncesu‘ya gelmelerini sağlamak ve bir gün bile olsa, birlikte vakit geçirmesidir.

Festivalin bir diğer amacının da, üzüm üreticilerini teşvik etmek, onlara destek sağlamaktır. Festivale katılacak üzüm üreticilerine teşvik amaçlı çeşitli ödüller veriliyor.

UÇURTMA VE BAHAR ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Melikgazi– Mayıs  Ayının İlk Haftası Cumartesi Günü

 

YENİ YOĞURT VE KİLİM FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Akkışla– Haziran Ayının İlk Haftası

MİMARSİNAN’I VE EVLİYALARI ANMA GÜNÜ

 

YERİ VE TARİHİ                    : Melikgazi – 15  Haziranın  2015

 

İBRAHİM TENNURİ HZ.ANMA PROGRAMI

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Melikgazi – Haziran Ayının İlk  Haftası Cuma  Günü

KÜLTÜR VE KAYISI FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                    : Yeşilhisar –  Temmuz  Ayı

 

AŞIK SEYRANİ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Develi  –31 Temmuz – 01-02 Ağustos 2015

 

SITMAPINAR ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Felahiye –  01 Ağustos 2015

 

GÜREŞ VE HALK KONSERİ ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Özvatan – 01-02 Ağustos 2015

DADALOĞLU KÜLTÜR VE SANAT ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                    : Tomarza  -06-07 Eylül 2015

 

GESİ CEVİZ-GİLABORU FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Melikgazi – Ekim Ayının 2. Haftası Pazar Günü