KARS Festival ve Etkinlik Takvimi

36-KARS

SARIKAMIŞ KIŞ OYUNLARI FESTİVALİ     ( YERİ VE TARİHİ: Kars/Ocak )

Türkiyenin ilk kış oyunları festivali olan Sarıkamış Kış Oyunları Festivali Ocak ayında Sarıkamış Kayak Merkezinde gerçekleştiriliyor. Sarıkamış Kış Oyunları Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, Sarıkamış Kaymakamlığı, Sarıkamış Belediyesi ve SERKA’nın (Serhat Kalkınma Ajansı) desteği ile “Eksi36 Derneği” tarafından organize ediliyor. 2013 yılından beri yaz aylarında düzenlenen festival, 2016 yılından itibaren kış mevsiminde düzenleniyor. Hem profesyonel sporculara hem de amatör katılımcılara açık olacak festival Sarıkamış Kayak Merkezi’nde konumlanıyor.

 

Açılışının gerçekleşmesinin ardından Festival, ralli yarışı, iglo yapımı, rallikros yarışı, Caterham, dağ bisikleti, tırmanma, kızak yarışı, karda kaşar kovalamaca yarışları ile devam ediyor. Ödül törenin ardından sona eriyor. Alplerden sonra ‘kristal kar’ın tek görüldüğü yer olan Sarıkamış, beyazın en çok yakıştığı ilçe olarak anılıyor. 19. yüz yıl Baltık Mimarisi’nin örneklerinin görülebileceği, doğası ve tarihi ile dikkat çeken Sarıkamış, kış festivallerinin farklı bir yüzü olacak. Festival, “Kar kış dinlemeden yarışa ve oyuna devam etmek için Sarıkamış’ta buluşalım. Sarıkamış’ta sekiz ay beyaz, dört ay ayaz, Kış Oyunları Festivali’nde hikayeni sen yaz.” sloganıyla başlıyor.

 

 

 

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA YILDÖNÜMÜ(YEİ VE TARİHİ: Kars/ Ocak)

Enver Paşa Komutasındaki Sarıkamış Harekatı’nda donarak şehit düşen 90 bin Mehmetçik, yıldönümünde ‘Türkiye Şehitleriyle Yürüyor’ etkinlikleri ile Ocak ayında üç gün boyunca anılıyor. Kars’ın Sarıkamış İlçesi, 1915’te bu topraklar için kar, kış, ayaz demeden, emre itaat edip yollara düşen, bu toprakların bağrına bastığı Mehmetçikleri anıldığı etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca her yıl Kars’ın Sarıkamış İlçesi’nde 1915’te Allah-u Ekber Dağlarında şehit düşen 90 bin asker ve bütün şehitler için Sarıkamış İlçe Müftülüğü tarafından Merkez Camii ile Kazım Karabekir Camii’nde mevlit okutuluyor.

 

 

 

 

 

TÜRKİYE MURAT ÇOBANOĞLU AŞIKLAR BAYRAMI (YERİ VE TARİHİ: Kars/ 04-06 Mayıs)

Türk kültürünün vazgeçilmez, ruhlara zevk ve tat veren, didaktik şiirleriyle akıl veren, koçaklamalarıyla coşturan, lirik şiirleriyle gönülleri okşayan, ağıtlarıyla hüzünlendiren, halay türküleriyle sevindiren âşıklık geleneğinin en güzel biçimde yaşatılması, güç kazanması ve yarın ki kuşaklara aktarılması amacıyla düzenlenen festival emin adımlarla yoluna devam ediyor.

Her yıl nisan-mayıs aylarında düzenlenen âşıklar bayramına Türkiye’nin dört bir yanından gelen yüzlerce âşık katılmakta ve çeşitli dallarda yarışmaktadırlar. Âşıkların, toplumun dili, gözü, kulağı olduğunu kimse unutmamalıdır.

 

 

 

ULUSLAR ARASI ALTIN KAZ FİLM FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ: Kars/ Kasım)

Türkiye’nin en doğusunda, yılın altıyedi ayı beyaza boyalı bir serhat şehri Kars. Rus hakimiyeti döneminden kalma binaların estetik görünümü eşliğinde yürürken insana bir masal diyarında hissettiren kar; gecekondulu sokaklarda dolaşırken, asılı çamaşırlardan uzanan buz sarkıtlarıyla soğuğun ve yoksulluğun yüzü. 1930’lu, 40’lı yıllara kadar bu kent, Rusların etkisiyle oluşan modern yaşam tarzı ve sanata dönük yüzüyle tanınıyordu.
O yıllarda tiyatrolar revaçtaydı, bale gösterileri izlenir, balolar düzenlenir, buz pateni yapılırdı. Ondan sonra da uzun yıllar ‘okuma yazma oranı en yüksek şehir’ olarak bilindi Kars. Ta ki 1970’lerde politika işin içine girip, sağ-sol çatışmaları kentteki sosyal yaşamı vurana dek… Ondan sonra beyin ve sermaye göçü başladı.

2006’dan beri Gezici Festival kapsamında Uluslararası Altın Kaz Film Yarışması bu kentte düzenleniyor. Festivaller dolayısıyla sinemacıların da şehre ilgisi arttı. Nitekim son zamanlarda Zeki Demirkubuz, Tarık Akan, Mahsun Kırmızıgül gibi isimlerin film çekimleriyle gündeme geldi Kars. Festival ve film çekimi zamanlarında ortalık hareketleniyor, esnafın da yüzü gülüyor.

 

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA PROGRAMI

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Sarıkamış– Ocak Ayının İlk Haftası (Cuma-Cumartesi-Pazar)

 

9.ULUSLARARASI KARS AŞIKLAR BAYRAMI

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Kars– 20-22 Haziran 2015