KARABÜK Festival ve Etkinlik Takvimi

KARABÜK

ALADAĞ ŞENLİKLERİ (YERİ VE TARİHİMerkez – Haziran 1.Haftası )

Aladağ Şenliklerini kentin tüm kurumlarıyla sahiplenir halde Karabük ile paylaşmak arzusundadır . Çok katılımlı festival haline geldiğinde kentimiz ülke genelinde ve uluslar arası alanda tanıtımı ve sunuşu ile ilgili ciddi avantaj kazanması yönünde düzenlenen şenliğe tüm Karabük halkı katılmaktadır . Bu sayede Karabük kendini daha çok tanıtmakta ve kendine yönelik avantaj sağlamaktadır .

 

ULUSLAR ARASI KARABÜK KÜLTÜR SANAT VE SANAYİ FESTİVALİ ( YERİ VE TARİHİ: Merkez  –  Haziran )

 

Uluslararası Karabük Kültür Sanat ve Sanayi Festivali Karabük ilini uluslararası boyutlarda tanıtmak, ilin ekonomik, sosyal, kültürel ve sanatsal gelişimi ile turizm ve sanayisine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen festivalde mehter gösterisi, halk oyunları, havai fişek gösterileri, konserler, paneller, konferanslar, sergiler vb. kültürel ve sanatsal etkinlikler yapılmaktadır.

 

 

 

 

ZÜMRÜT YENİCE KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ ( YERİ VE TARİHİ : Yenice , Temmuz 1. Haftası )

 

Birlik, beraberlik, kardeşlik ve dostluğumuzun sembolü olan ve 20 yıldır Yenice’mize hoşgorü, barış ve dayanışmanın yansıması olarak yansıyan bu festival karabük için çok önemlidir . 20 yıllık hoşgörü geleneği olan festival yurt içi ve yurt dışında yaşayan Yeniceli hemşehrilerin buluşma noktası haline gelmiştir . Yerel dayanışma kültürnün yansıması noktasında festivale halk yoğun bir katılım gösteriyor . Yenice‘yi turizm merkezi yapmak için çaba sarf etme de düzenlenen festival büyük rol oynuyor .

 

 

Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali ( YERİ VE TARİHİ: Safranbolu – Eylül 1-4.Haftası )

 

Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, her yıl eylül ayında, Safranbolu Belediyesi tarafından düzenlenen, özellikle Türkiye’nin kültürel mirasına sahip çıkmak amaçlı hazırlanan belgesellere yönelik uluslararası bir festivaldir. 2000 yılından beri düzenlenen festivalde yarışmaya katılacak filmler profesyonel ve desteklenmesi gereken filmler olmak üzere 2 kategoride değerlendirilmektedir.

Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivalinin amacı, özelde Safranbolu, genelde yurdumuzda bulunan kültürel değerlerin “korunması ve geleceğe miras olarak taşınmasına gerekli duyarlığı sürdürmek, uluslararası ölçekte belgesel film festivali aracılığı ile güncelleştirmek”, “kültürel miras ve korumacılık temasının ışığı altında tarihsel, kültürel, doğal çevrenin geleceğe taşınmasını sağlayabilmek” olarak belirlendi.

 

 

 

 

KARABÜK HİNDİ FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİEflani – 24-25 Aralık )

 

 

Eflani Kaymakamlığı ve İl Tarım Müdürlüğü tarafından hayvancılığı geliştirmek ve teşvik etmek amacıyla düzenlenen festival yoğun ilgi görüyor . Festivale, sadece Karabük halkı değil civar şehirlerden de katılım olmaktadır .

Her geçen yıl katılım artması ile birlikte insanların birbirleri ile kaynaşmasını sağlayan bu tür festivalleri, ileride zenginleştirerek katılımın daha da artması isteniyor.

 

TÜRK JAPON DOSTLUK  GÜNÜ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Safranbolu –  Mayıs Ayının 2. Yarısı

 

ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Safranbolu  –  Eylül Ayının 2. Yarısı