KAHRAMANMARAŞ Festival ve Etkinlik Takvimi

KAHRAMANMARAŞ

 

KAHRAMANMARAŞ FİLO GÜVERCİNİ FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ:Kahramanmaraş/Mart)

 

Kahramanmaraş Filo Güvercini Festivali  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Kahramanmaraş Güvercin ve Ötücü Kuşlar Derneği tarafından her yıl Mart ayında hafta sonu düzenleniyor. Kahramanmaraş Fuar Merkezinde gerçekleştirilen festivalde Kahramanmaraş’tan ve çevre illerden gelen kuş meraklıları beraberlerinde getirdikleri kuşları sergiler ve yarışmaya katılırlar.Festival ilk önce güvercinlerin dökme tabir edildiği serbest bırakılması ile başlıyor. Festivale katılan kuş meraklıları getirdikleri kuşları Dökme’ye katıyor ve topluca kuşlar uçuruluyor. Dökmenin ardından KAFUM’da sergilenen kuşlar ilgi ile izleniyor.Güvercinler arasında yapılan yarışmada; dereceye girenlere çeşitli ödüller veriliyor

 

 

 

EKİNÖZÜ İÇMELER AÇILIŞ FESTİVAL(YERİ VE TARİHİ:Ekinözü/Temmuz)

Kahramanmaraş’ın şifalı suları ile tanınan Ekinözü ilçesinde içmeler sezonu başladı.Bu yıl sezon açılışı Ramazan ayına denk gelirken, esnaflar günler öncesinden hazırlıklarını tamamladı.
İlçenin en önemli gelir kaynaklarından olan içmeler bölgesinde sezon öncesinden hazırlıklar yaptıklarını belirterek, acı suların kaynaklarında ise düzenleme çalışmalarını tamamladıklarını söyledi.Ekinözü’nün yayla havası nedeniyle serin bir iklime sahip olduğunu vurgulayan Çeleğen, Ramazan ayında içmelere gelen ziyaretçilerin serin bir ortamda oruçlarını tutabildiklerini, şifalı sulardan azami derecede faydalanabildiklerini söyledi.Ekinözü esnaflarının en önemli kazanç kapıları olan içmelerde sezon öncesinden düzenleme çalışmaları yaptıklarını ifade eden Çeleğen, “İçmeler bilindiği ilçemizin dünyaya açılan kapısı. İyi bir tanıtım ile bölgemiz turizm merkezi olabilir. Bu konuda belediye olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Diğer yandan içmeler sezonu başlamadan önce hazırlıklarımızı yaparak, acı su kaynaklarında yenileme gerçekleştirdik. Vatandaşlarımız daha temiz ve ferah bir ortamda şifalı suları içebiliyorlar. Esnaflarımız da durumdan memnun. Bu yıl sezon açılışımız Ramazan ayına denk geldi. İlçemiz yayla havası nedeniyle serin bir iklime sahip. Oruçlu ziyaretçilerimiz serin bir ortamda oruçlarını tutabiliyorlar. İçmeler sezonunun ilçemize ve esnaflarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.

 

 

 

GOKSUN KARAKUCAK GÜREŞ FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ:Göksun/16 Ağustos)

Tarihi güreşlerimizden olan karakucak güreşleri asırlardır hiç bir değişiklik yapılmadan özüne uygun yapılagelmiştir. Bazı araştırmacılara göre 10 asırdır yapılmaktadır. Karakucak güreşleri Çim zeminlerde, toprak alanlarda, harman yerlerinde yapılmaktadır. Yukarıdaki resimde görülen ve diz kapağı altına kadar gelen PIRPIT denen bir giysi giyilerek yapılır.Ayaklar çıplaktır. Karakucak güreşi Türk’lerin öz ve milli güreşidir. Orta asyadan kaynaklanan bu güreşte günümüze kadar çok az küçük değişiklikler dışında aslına uygun olarak icra edilmektedir. Karakucak başka bir deyişle de serbest güreş Mancu’dan Yakut Türklerinden Moğolistan’dan Azerbeycan’dan Doğu ve Batı Türkistan’dan, Kazak ve Kırım Türk’lerine varıncaya kadar bilinen bir spordur. Oğuzlarda ve Eski Türk’lerdeki güreşin aynısı olanKarakucak güreş günümüzde daha çok yağlı güreşin olmadığı bölgelerimizde yapılmaktadır.Düğünler , Bayramlar,Festivaller, Kültürel şenliklerin en önemli organizasyonlarından birisidir.Karakucak güreşleri Davul zurna eşliğinde yapılır.

Festival öncesi bir konuşma yapan Göksun Belediye Başkanı Ramazan Hurç, bölgenin Türkiye’nin önemli güreş merkezlerinden biri olduğuna dikkat çekerek, “Amacımız bir yandan geleneğimizi yaşatmak diğer yandan güreş sporunu halka sevdirebilmek. Göksun yıllardır Türk güreşine önemli sporcular yetiştirdi. İnşallah burada güreşen gençler ileride milli forma altında ülkemizi başarı ile temsil ederler” dedi. Güreşlerin son gününde

ÇAĞLIYANCERİT CEVİZ FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ:Çağlıyancerit/Eylülün 3.haftası)

Son yıllarda ceviz yetiştiriciliği ile adından sıkça söz edilen Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesinde Ceviz Festivali Şenlikleri yapıldı. Çağlayancerit Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Veyis Tuncer, ilçede 8 bin dekar alanda ceviz yetiştiriciliği yapıldığını belirtti. Veyis Tuncer, Çağlayancerit cevizinin iç kalitesi, verim özellikleri ve ince kabuğuyla alıcı bulduğunu söyledi. Çağlayancerit de yetiştirilen cevizlerin dalında satıldığını söyleyen Tuncer, cevizin sağlık açısından çok önemli bir meyve olduğunu kaydetti. Çağlayancerit Kaymakamı Olgun Öner ise, Kaymakamlık olarak üreticileri her anlamda desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini belirterek, festivalin gelecek yıllarda da devam edeceğini vurguladı. En güzel ceviz yarışmasının da yapıldığı festivalde, juri en güzel cevizi seçmekte zorlanırken yarışmada dereceye giren 20 çiftçiye çeşitli ödüller verildi.

TIBIK YAYALA ŞENLİKLERİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Türkoğlu- 05 Mayıs 2015

 

PINARLAR MAHALLESİ KİRAZ FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Selendi –  Haziran Ayı

 

ULUSLAR ARASI KISA ŞALVAR FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Türkoğlu- 02 Haziran 2015

 

NURHAK KÜLTÜR ŞENLİKLERİ&BARIŞ BULUT PINARI KÜLTÜR VE DOĞA FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Nurhak – 07-08-09 Ağustos 2015

 

GÜREŞ FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Göksun  – 30 Ağustos 2015

 

BAĞBOZUMU  SULTANİ  ÜZÜM  FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Sarıgöl   – 04-06 Eylül 2015

 

CEVİZ FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Çağlayancerit  –  26-27 Eylül 2015

ELMA ÇALIŞTAYI

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Göksun  – 21- 22 Ekim 2015

 

GÖKSUN ELMA FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Göksun  – 24-25 Ekim 2015