İZMİR Festival ve Etkinlik Takvimi

İZMİR

SELÇUK EFES DEVE GÜREŞLERİ FESTİVALİ( YERİ VE TARİHİ: İzmir/ Ocak)

Her yıl on binlerce yerli ve yabancı turist ve basın mensubu tarafından izlenen Selçuk- Efes Deve Güreşleri Festivali Ocak ayında gerçekleştiriliyor. Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde bir gelenek haline gelen deve güreşlerinin “en popüler ve en iyi organizasyonu” olarak ünlenen Selçuk-Efes Deve Güreşleri Festivali, Selçuk – Efes Kültür ve Turizm Vakfı’nın organizasyonunda Selçuk Belediyesi’nin desteğiyle Selçuk’ta gerçekleştiriliyor. Bu güne kadar ocağın üçüncü pazarı gerçekleştirilen ve on binlerce yerli ve yabancı izleyici tarafından takip edilen festival üç gün sürüyor. Yurt içinden ve yurt dışından gelecek konukların güreşleri keyifle izlemesi için güreşlerin yapılacağı Selçuk – Pamucak deve güreşi alanında festival öncesinde gerekli hazırlıklar her yıl yapılıyor.

 ORHANLI ŞEVKETİ BOSTAN ŞENLİĞİ(YERİ VE TARİHİ:İzmir/Şubat)

İzmir Büyükşehir Belediyesinin Orhanlı Muhtarlığı ve Orhanlı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından düzenlenen Şevketi Bostan Şenliği, lezzet tutkunlarını buluşturuyor. Seferihisar Orhanlı’da düzenlenen Şevketi Bostan Şenliği renkli görüntülere sahne oluyor. Seferihisar’a Bağlı Orhanlı Mahallesi’nde gerçekleştirilen festivalde köylü kadınlar şevketi bostan yemekleri hazırlıyor. Lezzetinin yanı sıra şifa kaynağı olarak da bilinen şevketi bostanı tatmak ve satın almak için Yeni Orhanlı Piknik Alanında kurulan stantlara sabah saatlerinden itibaren binlerce İzmirli akın ediyor.

Orhanlı Büyükşehir’in desteği ile Orhanlı’nın organik tarıma geçen ilk köydür. 2010 yılında ilk olarak Seferihisar’ın Orhanlı mahallesinde Şevketi Bostan üretimine başlanmıştır.

İZMİR ULUSLARARASI KUKLA GÜNLERİ (YERİ VE TARİHİ: İzmir/ Mart )

Uluslararası arenada ses getiren kukla sanatçılarını, İzmirli kukla severlerle bir araya getiren İzmir Uluslararası Kukla Günleri Mart – Nisan aylarında düzenleniyor. İzmir Uluslararası Kukla Günleri Festival Direktörü Selçuk Dinçer başkanlığında bir ekip tarafından gerçekleştiriliyor. Festivalin süresi 6. Festivalden sonra 11 günden 25 güne çıkarıldı. Festival kapsamında kukla gösterileri yanında workshop’lar (Atölye çalışmaları) sergiler ve konferanslar düzenleniyor. İzmir Uluslararası Kukla Günleri dünyanın en büyük kukla festivallerinden biridir. 5 İzmir Kukla Günleri, Avrupa’nın en büyük ikinci kukla festivali seçilmiştir.

ALAÇATI OT FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ:İzmir/ Nisan)

Amacı, içeriği, etkinlikleri ve tümüyle gönüllü çalışanlarıyla benzerlerinden ayrılan Alaçatı Ot Festivali, 2010 yılında tek gün olarak başladı, 2011 yılında iki güne çıkarıldı ve Alaçatı halkının sahip çıkması nedeniyle dört güne çıktı ve artık geleneksel bir festival kimliğine kavuştu.

“En fazla ot çeşidini kim toplayacak”, “En güzel otlu yemeği kim pişirecek” yarışmalarıyla klasikleşen festival, Alaçatı’nın doğal ve kültürel zenginliğini ortaya çıkarma amacı taşıyor.

Alaçatı’nın Nisan’da ne kadar büyülü bir mekan olabildiğini görebilmek, ot kokusunun standlardan taşan kekik, fesleğen ve karanfil kokularına karıştığında nelere kadir olduğunu yaşayabilmek, reçel, kekik balı, şarap, enginarli pilav standlarına karışmak, daracık sokaklarda oturan yaşlıların yüzlerinde yılların göç tarihinin öyküsünü okuyabilmek için, baharın ilk günlerinde yapılacak festivale doğa dostu herkes davetli.

 ULUSLARARASI KARŞIYAKA ÇOCUK ŞENLİĞİ (YERİ VE TARİHİ: İzmir/Nisan)

Türkiye’de 1929 yılından beri 23 Nisan günleri Çocuk Bayramı olarak kutlanmaktadır. İlk defa 1979 yılında dünyanın çeşitli ülkelerinden çocuklar Türkiye’ye çağrılarak uluslararası kutlanmaya başlanmıştır. Karşıyaka Milli Eğitim Müdürlüğü ile Karşıyaka Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği şenlik 1993 yılından beri değişik ülkelerden davet edilen çocuk gruplarıyla birlikte kutlanıyor. 18- 25 Nisan tarihleri arasında düzenlenen şenliğin amacı çocuklar arasında dostluk ve arkadaşlık bağları oluşmasını sağlamak. Türk kültürünü, aile yapısını, yaşam tarzını, ülkemizin tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtmaktır.

Şenlik 2003 yılında CIOFF( Uluslararası folklor ve halk sanatları festivalleri organizasyon kurulu) üyeliğine kabul edilmiştir. Şenlik, her yıl CIOFF tarafından yayınlandığı takvimin “çocuk festivalleri” bölümünde üyelerine duyurulmaktadır.

ULUSLARARASI BAYINDIR ÇİÇEK FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ: İzmir/ Nisan)

2010 yılında Uluslararası nitelik kazanan “Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali” Nisan ayında Bayındır Belediyesi’nin öncülüğünde gerçekleştiriliyor. Çiçek festivali, her yıl yeni kazanımlar elde ederek ulusal ve uluslararası ziyaretçilerin ve medyanın ilgisini çekmeyi başarıyor. Yüzlerce çeşit çiçeğin oluşturduğu renk cümbüşü ziyaretçilere kültürün ve sanatın tabiatla iç içe keyifle yaşanabildiğini bir kez daha hissettirmeyi arzuluyor. Stantların kurulduğu festival bölgesini 2011 yılında yaklaşık 700 bin ziyaretçi gezme fırsatı bulmuştur.

Festivalde konserler, gösteriler, yarışmalar, folklor, havai fişek gösterisi, uçurtma şenliği, sokak tiyatroları, sergiler, seminerler, yöresel yemekler ve binbir çeşit çiçek ziyaretçilere merhaba diyor.

 ÇANDARLI KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ: İzmir/Ağustos)

Denizi, güneşi, rüzgarı, kıyı yükseltisine deniyle manzarası, koyları, adaları ile Çandarlı üç tarafı denizle çevrili köy yaşamı, kent yaşamının aynı anda yaşandığı, yerli üretim bolluğu, sakin ve sessizliği ile tambirtatil ve dinlenme diyarıdır. Kalesiyle,üç tarafıdenzilerleçevrili29km’likuzunsahilşeridiyle, yeşiliylemavisiyle, doğal klima özelliğiyle, pırıl pırıl kumsallarıyla turistik yer olanÇandarlı’ da Ağustos ayı sonunda üç gün süren bir festival düzenlenmektedir. Festival Hürriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na  çelenk konulması ve saygı duruşuyla başlıyor. Çandarlı Kültür ve Sanat Festivali heryıl kültür ve sanatın birleştiği çeşitli etkinliklerle adından söz ediliyor.

9 EYLÜL İZMİR’İN KURTULUŞU ETKİNLİKLERİ (YERİ VE TARİHİ: İzmir/ Eylül)

İzmir’in Kurtuluşu, Kurtuluş Savaşının sonlarında Türk ordusunun, Yunan işgali altındaki İzmir’e girmesini belirtir.

İzmir’de gazeteci Hasan Tahsin’in Yunan ordusuna karşı sıktığı ilk kurşunla başlayan Kurtuluş Savaşı, yaklaşık 4 yıl sonra yine İzmir’de zaferle sonuçlanmıştır. İzmir’in kurtuluşu,  hem Anadolu’daki düşman işgalinin bitmesini hem de yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu olarak simgesel bir anlam taşımaktadır. Dokuz Eylül Anadolu İnsanının Özgür Birey Özgür İnsan olma tarihinin başlangıcıdır.

Bugün İzmir’in Kurtuluş Günü; emperyalizmin Anadolu topraklarından sürüldüğü denize döküldüğü gün. Mustafa Kemal ‘in önderliğindeki ulusal özgürlük ve kurtuluş savaşının kazanıldığı o büyük utkunun adıdır 9 Eylül.

9 Eylül günü, “İzmir’in Kurtuluş Bayramı” ilan edildi. Her yıl 6 – 9 Eylül tarihlerinde düzenlenen İzmir’in Kurtuluşu Etkinliklerinde halkın büyük katılım gösterdiği birçok etkinlik yapılmaktadır. Ayrıca ilk kez 9 Eylül 1923 tarihinde İzmir’ in kurtuluşundan bir yıl sonra gerçekleştirilen ve 1969 yılına dek aralıksız süren, 43 yıl aradan sonra 2012 yılında yeniden başlatılan “Zafer Yürüyüşü” gerçekleştirilir.

SEFERİHİSAR MANDALİNA ŞENLİĞİ(YERİ VE TARİHİ: İzmir/ Kasım)

Türkiye’nin ilk Cittaslow (Sakin Şehri) Seferihisar’da Kasım ayında  Seferihisar Belediyesi tarafından Mandalina Şenliği düzenleniyor. Seferihisar mandalinasının markalaşması amacıyla düzenlenen etkinlik birbirinden ilginç yarışma ve gösterilerle renkleniyor. Seferihisar Belediyesi tarafından ilçenin en önemli temel kaynaklarından mandalinanın tanıtımı, üreticilerin desteklenmesi ve teşvik edilmesi amacıyla her yıl geleneksel olarak düzenlenen Mandalina Şenliği 1970’li yıllarda başlayan ve 9 kez yapılan Mandalina Şenliği, 2009 yılından itibaren üst üste düzenleniyor. “Üreticilerin Desteklenmesi ve Teşvik Edilmesi”, “Ürün Kalitesinin Yükseltilmesi Bilinirliğin Arttırılması”, “Pazarlama Kabiliyetinin Güçlendirilmesi” konularına öncelik vererek, Seferihisar adıyla markalaşmış mandalina, ürünün yeni pazarlar bulması ve daha fazla kazanç hedefiyle gerçekleştiriliyor.


DEVE GÜREŞİ FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Selçuk  – Ocak Ayının İlk Pazarı

 

33. SELÇUK-EFES DEVE GÜREŞLERİ FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Selçuk  – 18  Ocak 2015

 

DEVE GÜREŞLERİ FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Torbalı  –  01 Şubat 2015

 

DEVE GÜREŞLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Tire – 13 Şubat

 

TÜRKİYE’NİN RENKLERİ KONAK’TA BULUŞUYOR

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Konak  – Şubat Ayı

 

İZMİR ÖYKÜ GÜNLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Konak  –Şubat  Ayı

 

GÜLTEPE ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Konak  –Şubat  Ayı

 

ULUSLAR ARASI İZMİR KUKLA FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Buca – Mart

 

24. İZMİR AVRUPA CAZ FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : 01 Mart 2017 Çarşamba ~  8 Mart 2017 Cumartesi

ULUSLAR ARASI İZMİR ŞİİR BULUŞMASI

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Konak  –21 Mart Haftası

 

GELENEKSEL MART DOKUZU OT FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Urla – 28-29 Mart 2015

 

ULUSLAR ARASI KARŞIYAKA ÇOCUK ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Karşıyaka- 19-24 Nisan 2015

 

18.GAZİEMİR ULUSAL VE ULUSLAR ARASI ÇOCUK ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Gaziemir – 20-26 Nisan 2015

 

ALSANCAK ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Konak  –Mayıs  Ayı

 

DAĞCILIK ŞENLĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Tire – Mayısın 2.Haftası

RAHVAN AT YARIŞLARI

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Tire –15 Mayıs

 

BERGAMA KERMESİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Bergama –Haziran Ayının İlk Haftası

 

NARLIDERE GENÇLİK VE ÇİÇEK FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                    : Narlıdere – 19-20 Mayıs  2015

 

29.ULUSLARARASI İZMİR FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : İzmir-30 Mayıs- 11 Temmuz 2015

 

ATATÜRK’ÜN URLA’YI ZİYARETİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Urla-30 Haziran 2015

 

GENÇLİK FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Buca –Haziran  Ayı

 

BUCA ELEDİYESİ VE BELENBAŞI KÖYÜ YÖRÜK KÜLTÜRÜNÜ TANITMA VE KİRAZ FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Buca –Haziran Ayı

 

SAMUDBABA FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Urla-20- 21 Haziranın  2015

 

ÇİCEK FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Karşıyaka-Haziran Ayı

 

BUCA BELEDİYESİ ULUSLAR ARASI BALKAN FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Buca –Temmuz Ayı

 

BELEVİ ŞEFTALİ FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Selçuk –Temmuz Ayı

 

KÜLTÜR SANAT BİLİM DÜŞÜNCE VE EMEK FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Dikili-28 Ağustos- 01 Eylül 2015

 

BADEMLİ ÇEVRE VE YAŞAM HAKLARI FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Dikili-01-03  Ağustos 2015

 

GELENEKSEL URLA BAĞBOZUMU ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Urla – 14 Ağustos 2015

PAYAMLI BARDACIK FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Güzelbahçe– Ağustosun 2.Haftası

 

ULUSLAR ARASI HALK OYUNLARI FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Güzelbahçe– Ağustos Ayının Son Haftası ile Eylül Ayının  İlk Haftası

 

SELÇUK EFES FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Selçuk  – 08 Eylül Gününü içine alan hafta

 

BEYDAĞ KURTULUŞ ŞENLİKLERİ VE YEREL ÜRÜNLER VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Beydağ  –  02 Eylül 2015

 

İZMİR TÜRKÇE GÜNLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Konak  –Eylül  Ayı

 

KURTULUŞ ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Urla – 12 Eylül 2015

MEHMET ULUSOY SOKAKTA TİYATRO FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Konak  –Eylül  Ayı

 

47. SELÇUK EFES KÜLTÜR VE SANAT   FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Selçuk –09-12 Eylül  2015

 

ULUSLAR ARASI KARŞIYAKA FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Karşıyaka – 25-27 Eylül 2015

 

ÇİÇEK FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Bayındır –

 

YEMEK FESTİVALİ-EGE MUTFAK ZİRVESİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Buca –Aralık  Ayı

 

 

6. GELENEKSEL DEVE GÜREŞLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Çiğli– 07 Aralık 2015