HAKKARİ Festival ve Etkinlik Takvimi

HAKKARİ

HAKKARİ KIŞ FESTİVALİ  2017 (Yer: Hakkari, Tarih: 18 Şubat 2017 Cumartesi – 00:00    ~    19 Şubat 2017 Pazar – 00:00)

Düzenleyen : HAKKARİ İL ÖZEL İDARESİ

%88’i dağlık alan olan ve yılın 6 ayı karla kaplı olan Hakkari ilimizde bu yıl Kış Turizm Festivali düzenlenecektir.

Her yıl Mart ayında düzenlenen ve bir gün süren festival 2017 yılında 18-19 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecektir. Hakkari’ye 12 kilometre uzaklıktaki Merga Bütan Kayak merkezinde gerçekleştirilecek olan HAKKARİ KIŞ FESTİVALİ, Hakkari ilinin tanıtımı ve ilin imajının tazelenmesi açısından son derece önemlidir.

Festivalde yerli ve profesyonel sporcuların katılımı ile kayak yarışları, karda rafting, leğen yarışları, kartopu ve kardan adam yarışı gibi eğlenceli etkinlikler ile bir dizi konserler verilmektedir.

BARÇELAN YAYLASI ŞENLİKLERİ(YERİ VE TARİHİ: Hakkari, Haziran Ayının 2. Haftası)

Hakkari’ nin 3 bin 500 rakımdaki Berçelan Yaylasındaki Meydan mevkiinde Hakkari Valiliği Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Kültür ve Turizm, İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği katkıları ile düzenlenmeye başlamıştır.

 

Hakkari’den 18 kilometre mesafede bulunan, bölgenin en ünlü yaylası olan berçelan, 3 bin 600 metre yükseklikte, endemik bitkileri, dünyaca tanınan ters lalesi, krater ve buzul göllerinin yanı sıra buz gibi kaynak suları ve alternatif turizm treking, kayak, dağcılık ve yamaç paraşütü) olanakları sunar. Dört mevsimin bir arada yaşandığı doğa harikası Berçelan yaylasında düzenlenen Şenlik yerel sanatçıların verdiği halk konseri, şenlik yemeği, doğa yürüyüşü ve çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

 

Şenlik 2013 yılından itibaren Hakkari Belediyesi tarafından düzenlenmeye başlanmış ve Festivale dönüştürülmüştür. Üç gün düzenlenen festivalin son gününde Berçelan Yaylası’ndaki Ekoloji paneli ve yöresel yemek tanıtımı yapılmaktadır.

 

KUZU KIRPMA FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ: Hakkari/ Temmuzun 4. Haftası)

Hakkari kültürünü ortaklaştırmak, güçlü dayanışma duygusunu yaşatmak ve halk arasındaki güzel inançları pekiştirmek amacıyla bütün bölge halkını bütün insanları bu şenlikte bir araya getirmeyi amaçlayan festivaldir.

BAHAR ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Merkez-Mayıs  2.Haftası

 

BERÇELAN KÜLTÜR SANAT VE SPOR ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Merkez-Haziran 2.Haftası

 

 

KUZU KIRPMA  ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Hakkari Merkez- İlçeleri ve Köylerinde – Ağustos Ayı 2. Hafta Sonu

 

KOÇ KATIM ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Hakkari Merkez- İlçeleri ve Köylerinde – 13 Eylül 2015