ESKİŞEHİR Festival ve Etkinlik Takvimi

26-ESKİŞEHİR

 

ULUSLAR ARASI YUNUS EMRE SEVGİ BİLGİ ŞÖLENİ( YERİ VE TARİHİ: Eskişehir-Merkez/ 03-09 Mayıs)

Eskişehir Valiliği ve ESOGÜ Yunus Emre araştırma Merkezi işbirliğiyle düzenlenen sevgi ve bilgi şöleninde amaç Yunus Emre’yi anlamak ve tekrar tekrar anmaktır. Yunus Emre’ nin örnek yaşantısı insanlığa kazandırdığı davranışlar örnek alınması gereken hikayeleri dile getirilir. Bu ve bunun gibi etkinliklerle toplumun ruhuna Allah muhabbeti, sevgi, hoşgörü ve insanlık aşkı aşılayan Yunus’u vefâkâr Türk insanı tarih boyunca hiç unutmamış ve hep saygıyla anmıştır ve anmaya devam edecektir.

 

ULUSLARARASI ESKİŞEHİR SOKAK FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ: Eskişehir/ Mayıs Ayının 2. Ve 3. Haftası)

Uluslararası Eskişehir Sokak Festivali, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin ortak çalışma ve organizasyonuyla Mayıs ayında Adalar’da gerçekleştirilmektedir. Sanatı sokakla buluşturan etkinlik 5. yılında uluslararası etkinlik haline gelmiştir.

 

Amaçları ise: Sokaktaki insanların birbirleriyle etkileşimini sağlamak, üniversite ve şehrin kaynaşmasını sağlamak, üniversite gençliğinin sanatsal ve kültürel dinamizmini şehre yaymak, sokakların eğlenceli ve ilgi çekici hale getirilmesini sağlamak, ulusal ve uluslararası kültürlerin kaynaşmasını sağlayarak sokağın modasını yaratmak, yapılacak olan festival faaliyetleri ile (konserler, stant etkinlikleri, marka sunumları, dans ve moda, sosyal kulüpler) halkla tanışmayı sağlamaktır.

 

Üniversitede hoca ve öğrenci düzeyinde sahip olunan sanat bilgisinin sokakta yeniden üretilmesine aracı olmak, Sokağın sesiyle üniversitenin bilgisini ve deneyimini birleştirmek Kar amacı gütmeyen bir organizasyonla toplumdaki bütün katmanlara sanatı ulaştırmak. Çocukların sanat eğitimlerine öncü olmak ve katkıda bulunmaktır.

 

 

NASRETTİN HOCA DOĞUM ŞENLİKLERİ(YERİ VE TARİHİ: Eskişehir- Sivrihisar /Haziran Ayının 1. Haftası)

Türk İslam düşünürü ünlü mizah ustası Nasreddin Hoca, Eskişehir`in Sivrihisar ilçesine bağlı Nasreddin Hoca beldesinde düzenlenen törenle anılmaya devam ediyor. Şenlikte Nasrettin Hoca sergisi yer alıyor ve program sonunda misafirlere bulgur pilavı ve helva ikram ediliyor.13. yy. da Anadolu’da Mevlana, Yunus ve nice gönül erleriyle birlikte hoşgörü ikliminden birlik-beraberlik ruhunu yeşerten Nasreddin Hoca; bugün de insanları bir araya getirmeyi başarıyor. Kendine has mizahı ile vermiş olduğu ince mesajlarda çok şey anlatan Nasrettin Hoca hiç şüphesiz gelecekte dahi hafızalardan silinmeyecektir.

 

TEPREŞ ŞENLİKLERİ( YERİ VE TARİHİ: Eskişehir-Sivrihisar/ Haziran Ayının 2. Haftası)

Tebreşkırım tatarlarınınhıdrellez sonrası kutladıkları bir bahar bayramıdır. Çeşitli etkinliklerin yapılabildiği bir meydan etrafında piknik biçiminde kutlanır.

Türkiye’de tepreş, çevresinde tatarların yoğun olarak yaşadığı kentlerde  her yıl yapılır. Eskişehir‘de her yıl geleneksel bir şekilde karakaya köyü’nde kutlanmakta ve tepreş’de yaklaşık yirmi bin kişi toplanmaktadır. Bu sayı her geçen yıl katlanarak artmaktadır.

Açık havada bir gün geçirmenin yanı sıra tepreş alanında etkinlik meydanında halk oyunları oynanır ve konuşmalar yapılır. Diğer bir etkinlik olan kalakay tıgırtma, bir kalakayın yuvarlanıp düştüğü yöne göre yılın nasıl geçeceği tahmin edilmesidir. Baş etkinlik, tatar kuşak güreşleridir. Geleneksel olarak sadece birinciye ödül olarak koç verilir. Günümüzde, tepreş alanı çevresinde gıda satışı ve ticari amaçlı çeşitli sergiler de yapılmaktadır. Bir sonraki tepreşin finansmanı ve organizasyonu için bir “tepreş ağası” seçilmesi de rastlanabilen bir etkinliktir.

 

KAYAKENT ÇUKURBAĞ ŞENLİKLERİ VE KİLİM FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ: Eskişehir-Günyüzü/ Haziran Ayının 3. Haftası)

Kilim Eskişehir’in Günyüzü İlçesi’ne Bağlı Kayakent Belediyesi’nce her yıl geleneksel olarak yapılan ve bu yıl Kilim Festivali de eklenen 8.nci Kayakent Çukurbağ Şenlikleri Ve Kilim Festivali her yıl coşkuyla kutlanıyor. Şenliklerde merkez Kuyucak Köyü Zeybek Ekibi ile Polatlı Belediyesi Halk Oyunları Ekibi gösterileriyle şenlikte heyecanla karşılanıyor. Kayakent Çukurbağ Şenliklerine Kilimi de ekleyerek geleneksel dokuma sanatlarımızdan olan kilimi tekrar günyüzüne çıkararak ev hanımlarına bir katkı sağlamayı düşünen Kayakent belediye başkanının bu düşüncesi halktan büyük destek görmekte. Gece geç saatlere kadar devam eden şenlikte birçok sanatçı sahne alıyor ve şenliğe katılanlar unutamayacakları anılarla evlerine dönüyorlar.

ESKİŞEHİR SOKAK FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez  – Mayıs – Haziran 2015

 

ESKİŞEHİR OPERA VE BALE GÜNLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez  – 02-16  Mayıs 2015

 

YUNUS EMRE KÜLTÜR VE SANAT HAFTASI

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Eskişehir- 06-10 Mayıs 2015

 

 

ULUSLAR ARASI ESKİŞEHİR FİLM FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez  Mayıs Ayı

 

10.ULUSLAR ARASI ESKİŞEHİR ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATROLARI FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez  –  21-25  Mayıs 2015

 

ESKİŞEHİR 2015 MOTOSİKLET FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Çirteler  –   28-31 Ağustos 2015

 

TİCARET VE EMTİA PANAYIRI

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Sarıcakaya – 03-08 Eylül 2015

 

MİHALGAZİ  PANAYIRI

 

DÜZENLEYEN KURULUŞ    : Mihalgazi – 18-21 Eylül 2015

 

BAHAR ŞENLİĞİ YÜRÜYÜŞÜ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Eskişehir Eylül Ayı

 

  1. ULUSLAR ARASI ERTUĞRUL GAZİ’Yİ ANMA YÖRÜK VE TÜRK DÜNYASI ETKİNLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Bozuyuk-Seyitgazi-Söğüt – 25-29 Ekim 2015