ERZİNCAN Festival ve Etkinlik Takvimi

24-ERZİNCAN

ULUSLAR ARASI KEMALİYE DOĞA SPORLARI ŞENLİĞİ (YERİ VE TARİHİ: Erzincan-Kemaliye /18-26 Mayıs)

18-26 Mayıs 2007 tarihleri arasında  bu yıl dördüncüsü  düzenlenecek olan ve birçok medya kuruluşunun davet edildiği  “4. Kemaliye (Eğin) Doğa Sporları Şenliği” her geçen yıl büyümeye devam ediyor. Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfı (KEMAV) tarafından düzenlenen şenlikte sporcular ve doğaseverler bir araya geliyor.  Dağcılık, rafting, su kayağı, kano, yamaç paraşütü, trekking, dağ bisikleti, sea kayak, off-road, kürek, enduro motosiklet sporlarının yanı sıra, göbek (mantar) toplama, folklor gösterileri, cirit, fasıl gibi yöresel izler taşıyan faaliyetlere de yer veriliyor.  Katılımcılar arasında (Gençlik Spor Genel Müdürlüğüne bağlı doğa sporları ile ilgili federasyonlar, üniversiteler, milli sporcular, sanatçılar ve protokol) yöreden ve ülkenin muhtelif yerlerinden davetlilerin bulunduğu şenliğin gelenekselleştirilmesi, bu  yıldan itibaren de uluslar arası yapılması düşünülüyor.

 

 

ESENCE YEDİGÖLLER ULUSLARARASI DAĞCILIK FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ: Erzincan-Çayırlı /16-18 Temmuz)

3549  metre yüksekliğiyle, Esence Yedigöller’de Türkiye’nin en yüksek dağcılık festivali olma özelliğine sahip Uluslararası Esence Yedigöller Dağcılık Festivali her yıl coşkuyla kutlanıyor. Erzincan Valiliği başta olmak üzere Çayırlı Kaymakamlığı, Çayırlı Belediyesi ile Türkiye Dağcılık Federasyonu ile Erzincan Dağcılık ve Kayakçılık İhtisas Kulübü (EDKİK) tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen Esence Şenlikleri’ne katılım artmaktadır.

DOĞA-KÜLTÜR VE TULUM PEYNİRİ FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ: Erzincan-Merkez/Temmuz Ayının 4. Haftası)

Erzincan Merkeze bağlı Ulalar köyünde bu yıl 5.si düzenlenen festival renkli görüntülere sahne oluyor.Erzincan kültürünü yaşatma adına yapılan bu etkinlik sanatçı konserleriyle dahada eğlenceli hale geliyor. Doğa festivalleri yalnızca spor maksatlı olmadığı gibi insanların birbiriyle kaynaşmasını iyi vakit geçirmesini samimi arkadaşlık ilişkileri kurmasında da öncülük ediyor.

 

REFAHİYE KÜLTÜR VE BAL FESTİVALİ    ( YERİ VE TARİHİ: Erzincan- Refahiye/Ağustos Ayının 4. Haftası)

Kültürel değerleri ve balıyla markalaşan Erzincan Refahiye 17.si düzenlenen festivaliyle Dünyanın her köşesinden misafirlerini ağırlıyor. Yüzlerce vatandaşın katıldığı festivalde bal üreticileri birbiriyle yarışıyor. Yerel sanatçıların söylediği türküler eşliğinde halaylar çekiliyor mangalar yakılıyor vatandaşlar keyifli saatler geçiriyor. Refahiye’nin ekonomisi temelde tarım ve hayvancılığa dayanıyor. İlçenin en önemli gelir kaynaklarından biri de arıcılık. Refahiye balının tanıtımı markalaşması için bu festival bir hayli önem arz ediyor.

 

 

KEMAH SULTAN MELİK TARİH, KÜLTÜR VE SPOR ŞENLİKLERİ: (YERİ VE TARİHİ: Erzincan-Kemah/Ağustos Ayının 4. Haftası)

18.Geleneksel Kemah Sultanmelik Tarih, Kültür ve Spor Şenlikleri, Kemah Kaymakamlığı, Kemah Belediyesi ve Kemahlılar Sosyal Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin birlikte organizasyonuyla yapılmaktadır.

“Gurbet ile Sıla buluşuyor” sloganıyla 18 yıl önce başlatılan şenlikler bu yılda vatandaşla buluşacak. Ata Sporu Cirit gösterisi ve atıcılık yarışmalarının yapıldığı 18.Geleneksel Kemah Sultanmelik Kültür ve Spor Şenlikleri, Erzincanlıların gözdesi. Festivalde Kemah Gençlik Folklor Ekibi’nin halk oyunları ve Mehteran Takımı gösterisi ve birçok faaliyet yer alıyor. Festivalde bir de futbol turnuvası düzenleniyor ve kazanan ödüllendiriliyor.

 

 

HIDIR ABDAL SULTAN ŞENLİKLERİ(YERİ VE TARİHİ: Erzincan-Kemaliye /Ağustos Ayının 4. Haftası)

Ocak Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği 1992 yılından itibaren diğer çalışmaları yanında kültür ve sanat çalışmalarına ağırlık vermiş, kadınlardan oluşan beceri kazandırma komitesi, gençlerden oluşan Çevre ve Gençlik Komitesi vasıtası ile 21 Ağustos 1994’te Ocak köyünde ilk defa Hıdır Abdal Sultan Ocağı 1. Kültür Etkinliği düzenlenmiştir.

Her yıl belirttiğimiz gibi, yapılan bu etkinlikler her türlü siyasi, ideolojik ve etnik amacın dışındadır. Sadece birliğe ve beraberliğe bir çağrıdır. Geçmişimize sahip çıkarak, geleceğimize ışık tutmaktır. Gelenek ve göreneklerimizi tespit ederek genç nesillere aktarma çabasıdır.

Etkinlikte barış ve dayanışma mesajları verilirken,Türk Halk Müziği sanatçılarının konserleri ile halkın hoş vakit geçirmesi sağlanmaktadır.

 

 

VALİ RECEP YAZICIOĞLU GELENEKSEL DOĞA SPORLARI FESTİVALİ (2014)

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez – 08-09 Nisan 2015

 

ULUSLAR ARASI KEMALİYE (EĞİN) ULUSLAR ARASI DOĞA SPORLARI ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Kemaliye – Temmuzun İlk Haftası

 

KEMAH SULTAN MELİK TARİH, KÜLTÜR VE SPOR ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                    : Kemah  –  Temmuz Ayının İlk Haftası

 

DOĞA-KÜLTÜR VE TULUM PEYNİRİ FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez- Ulalar Beldesi – Temmuz Ayının son Haftası

 

OTLUKBELİ ŞENLİKLERİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Otlukbeli  –  11 Ağustos 2015

 

REFAHİYE KÜLTÜR VE BAL FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                    : Refahiye – Ağustos 4.Haftası

 

HIDIR ABDAL SULTAN ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Kemaliye  –  Ağustos 4.Haftası

 

ESENCE YEDİGÖLLER ULUSLARARASI DAĞCILIK FESTİVALİ 

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Çayırlı – Ağustos Ayının Son Haftası

 

İLİÇ KÜLTÜR VE DOĞA FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : iliç  –05-06 Eylül 2015

 

ÜZÜMLÜ BELEDİYESİ KÜLTÜR TURİZM VE ÜZÜM FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Üzümlü  –Eylül Ayının 3.Haftası