e-Devlet Soy Ağacı Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Devlet Soy Ağacı Sorgulama Nasıl Yapılır?

08 Şubat 2018 perşembe günü erişime açılan e-Devlet’in yeni uygulaması Alt-Üst Soy bilgisi ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları artık hangi soydan geldiklerini öğrenebilecekler. Erişime açıldığı günden bu yana yaklaşık 10 milyon kişinin sorgulama yaptığı sistemde alt-üst soy bilgisi 1800’lü yıllara kadar sorgulanabilmektedir.

İlk önce https://www.turkiye.gov.tr adresindeki e-Devlet uygulamasına giriş yaptıktan sonra “Hizmetler” kısmından Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü kategorisini seçiyorsunuz. Daha sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bölümünde yer alan alt kategorilerinde “Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama” seçeneğine tıkladıktan sonra talebinizi oluşturuyorsunuz. Talebinizi oluşturulmasının ardından ekrana otomatik olarak “Alt-üst soy bilgisi talebiniz alınmıştır” yazısı geliyor. Talep sıranıza göre alt-üst soy bilgileriniz en kısa sürede doğrulanmış cep telefonu numaranız veya e-posta adresine bilgilendirme mesajı bırakılıyor.

e-Devlet Göçmen Aileler Alt Üst Soy Ağacı

 

Osmanlı İmparatorluğudan ayrılan ve imparatorluğun dağılmasından sonra Balkanlar’dan Kafkaslar’dan, Kırım’dan, Arap ülkelerinden, Adalar’dan gelen bir çok göçmen Türkiye’ye geldi. Özellikle yoğun göçlerin olduğu 1878, 1912 ve 1923 yıllarında ülkeye gelen muhacirlerin sayısı epey fazla. Bu yüzden nüfus genel müdürlüğünün arşivinde bulunan kayıtlar muhacirlerin geldiği yere kaydolmasıyla başlamasından dolayı muhacir kökenli olanlarımız dedelerinin nereden geldiğini öğrenebilmektedir. Muhacir kökenli vatandaşların soy ağaçlarını daha geriye giderek öğrenebilmeleri için hem Cumhuriyet hem de Osmanlı Arşivleri’ni incelemeleri gerekiyor. Örneğin 1923 yılında mübadele ile gelenler Cumhuriyet Arşivi’ndeki tasfiye talepnamelerine bakıp ailelerinin Yunanistan’dan hangi köyden geldiğini öğrenebilirler. Köyün ismini öğrendikten sonra da smanlı arşivindeki nüfus defterlerinden ailenin 1830’lardaki durumunu tespit etmeleri mümkündür.

 

Kaynak: https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/
https://www.turkiye.gov.tr/nvi-alt-ust-soy-bilgisi-sorgulama

e-Devlet Soy Ağacı Sorgulama Nasıl Yapılır? e-Devlet Soy Ağacı Nedir? e-Devlet Soy Ağacı nereden bakılır?