Dünyada Düzenlenen Festivaller

Sayfalar :  [ 1 ]  [ 2 ] – [ 3 ] – [ 4 ] 

Albuquerque Uluslararası Balon Festivali / Albuquerque International Balloon Fiesta

DÜZENLENDİĞİ YER: ABD

Albuquerque Uluslararası Balon Festivali her yıl düzenlenen sıcak hava balonu festivalidir. Bu festival Amerika New MexicoAlbuquerque yakınlarında gerçekleşen bir festivaldir. Festival 9 gün boyunca sürmekte festival içerisinde 750’ye yakın balon uçuşu gerçekleştirilmektedirDünya’nın en büyük sıcak hava balonu festivali olma özelliğini taşır.

Çok çeşitli figürlere sahip balonlar bu festival çerçevesinde uçurulmaktadır. Festivale destek veren şirketler de balonları ile festivale katılırlar. Festivalde çeşitli etkinlikler ve yarışmalar da düzenlenmektedir.

Düzenlenen yarışmalar arasında balon kullanıcısının belirlenmiş bir bölgeye kusursuz inişi veya bir eşya atışı gibi etkinlikler bulunmaktadır. Diğer bir yarışmada en uzun uçuş yarışıdır. Bu uçuşlarda baloncular kendilerini bölgeden kilometrelerce uzaklıkta yarışı tamamlamış olarak bulabilmektedir.

Azize Rocio Festivali

 

DÜZENLENDİĞİ YER: İSPANYA

Festival, tarihi 1653 yılına dayanan, her yıl yaklaşık bir milyon kişinin toplandığı ve Azize Rocio için yapılan geleneksel hac yürüyüşüdür. Her yıl Mayıs yada Haziran aylarında düzenlenen ve Avrupa’nın en önemli festivallerinden birisi olarak kabul edilen etkinlikte, Endülüs kıyafetleri ve tamamı bot giyen Hacılar, atlar tarafından çekilen ve eskinin tarzını andıran, inanılmaz renkli bir şekilde dekore edilmiş at arabaları ile Azize’yi temsil eden heykelciği taşırlar. El Rocio’nun kadınları ise rengârenk kostumleri ve flamenco dansları ile bu festivali renklendirir. Müzik, dans ve özellikle de Flamenco’yu orijinal haliyle yerinde izlemek isteyenler için El Rocio kaçırılmaması gereken bir etkinliktir.

 

Binche Karnavalı

 

DÜZENLENDİĞİ YER: BELÇİKA

Her yıl Şubat ya da Mart aylarında Belçika’nın Wallon bölgesindeki Binche Kenti’nde kutlanan karnavalın tarihi 14’üncü yüzyıla kadar uzanıyor. Temel olarak kökleri Pagan geleneklerine dayanan ve baharın gelişi şerefine düzenlenen karnaval, aslen, dans edip adaklar adayarak “kötü ruh”u kovmak ve kötü güçlerle mücadele etmek amacını taşıyor. Festivalin en önemli şahsiyeti ise şüphesiz Gilles…

 

Geleneksel olarak sadece erkeklerden oluşan 1000 kadar Gilles özel kostümler giyiyor, balmumundan maske takıyor, yeşil gözlük ve bıyıklarıyla ruhları kovalamak için ellerinde tahta sopalar taşıyor. Gilles’lerin kostümleri Belçika bayrağının renkleri olan kırmızı, sarı ve siyah desenlerden oluşuyor. Ayrıca giyilen kostümlerin arka tarafı kambur gösterecek şekilde dolduruluyor.

Bunun dışında insanlar birbirlerine tonlarca kan portakal fırlatıyor ve kafalarına tüylü tüylü şapkalar giyiyorlar. Portakalların kişilere isabet etmesi son derece prestijli olarak algılanıyor. Bu arada meydanlarda kurulan açık bira çadırlarını da unutmamak lazım…