Dünyada Düzenlenen Festivaller 4

Sayfalar :  [ 1 ]  [ 2 ] – [ 3 ] – [ 4 ] 
OKTOBERFEST FESTİVALİ  

 

DÜZENLENDİĞİ YER: ALMANYA

Oktoberfest ya da Türkçe çevirisi ile Ekim Festivali, Almanyanın Bavyera Eyaleti’nin Münih kentinde her yıl Eylül ayının son günleri ve Ekim ayının ilk günlerinde düzenlenen 2 hafta süren bir festivaldir. Her yıl yaklaşık 6 milyon kişinin katıldığı bu festival Münih şehrindeki en ünlü olaydır.

Festival, geleneksel olarak, Ekim ayının ilk Pazar gününü de içine alacak şekilde 16 gün sürer. Almanyaların birleşmesinden sonra festivalin programı değiştirilmiş ve eğer Ekim ayının ilk Pazarı ayın 1’ine ya da 2’sine denk geliyorsa festivalin süresi ayın 3’üne yani Almanya Birleşme Günü kutlamalarına uzatılmaktadır.

Festival, genellikle Almanlarca kısaca d’ Wiesn” ya da “d’Waasn olarak söylenen Theresienwiese (Therese Alanı) isimli yerde yapılmaktadır. Festivalin en önemli özelliği biradır ve her sene festival kutlaması, Münih Belediye Başkanının büyük bir ahşap bira fıçısına çeşme çakması töreni ile başlar, Almanlar bu eylemi “O’zapft is!” (Bavyeraca: “Çeşmelendi!”) biçiminde seslendirirler. Bu kutlamalar için özel olarak bir Oktoberfest Birası mayalanır ki bu bira hem tat hem de alkol bakımından biraz koyu renkli ve serttir. Bu bira Maß denen bir litrelik özel bardaklarda sunulur ve ilk Mass, Bavyera Başkanına ikram edilir. Sadece Münihli bira üreticilerinin bu özel birayı sunmalarına izin verilir ve bu sunum adı Bierzelt olan binlerce kişinin sığabileceği devasa çadırlarda yapılır.

Ayrıca dünyanın diğer ülkelerinde de Oktoberfest kutlamaları adı altında çeşitli kutlamalar da yapılmaktadır.

 

 

San Fermin

DÜZENLENDİĞİ YER: İSPANYA

 

İspanya’nın Pamplona kentinde her yıl 6 Temmuz ile 16 Temmuz arasında düzenlenen festivalin geçmişi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Bu kutlamada en önemli aktivite ‘Encierro’ yani boğaların koşması olmakla beraber festival hafta boyunca süren bir sürü başka etkinlikleri de kapsar. Yerel dilde “Sanfermines” olarak bilinen bu festival bir bütün olarak Pamplona ve Naverre’nin koruyucu meleği olan San Fermin onuruna düzenlenir. Tüm dünyada oldukça popüler olan San Fermin, birçok hayvan örgütü tarafından protesto edilmektedir. Festival sonunda onlarca insan boğalardan aldığı darbeler sonucunda ciddi bir şekilde yaralanısalar da, bu durum festivale katılımın her geçen yıl artmasına engel olamamaktadır.

 

 

 SAPPORO KAR FESTİVALİ

 

DÜZENLENDİĞİ YER: JAPONYA

Japonya’nın kuzeyindeki, doğal güzellikleriyle ünlüHokkaido adasının beyaz incisi Sapporo, şubat ayında düzenlenen Sapporo Kar Festivali’yle (YukiMatsuri) her yıl yaklaşık iki milyon turist çekiyor. Festival, dünyanın en iyi dört kar/buz festivalinden birisi olarak kabul ediliyor.
1950 yılında bölgedeki üniversite öğrencileri Odori Parkı’nda kendi çabalarıyla kar ve buzdan altı devasa heykel inşa etmişler. Takip eden yıllarda, parktaki bu etkinlik festivale dönüşmüş. Festival döneminde dünyanın dört bir yanından buz heykeltıraşları kente geliyor. Herkesin aşina olduğu popüler figürler yanında geleneksek heykellere de rastlamak mümkün. Etkinlik dahilinde konserler ve dans gösterileri de yer alıyor. Festival, şehir merkezindeki Odori Parkı, çok amaçlı bir spor salonu olan CommunityDomeTsudome ve Susukino ana caddesinde sergileniyor.

 

 

 

  1. PATRİCK’S GÜNÜ FESTİVALİ

Düzenlendiği Yer:Dublin – İRLANDA

İrlanda’nın koruyucu azizlerinden biri olan  St. Patrick (385-461) anısına kutlanan bir festivaldir. St. Patrick’in öldüğü 17 Mart tarihinde kutlanan bu festival, başta İrlanda Cumhuriyeti ve Kuzey İrlanda olmak üzere bazı ülkelerde resmi tatil günüdür. Festivalin rengi başlarda maviydi fakat zamanla İrlanda’nın simgesi 3 yapraklı yoncanın rengi olan yeşil kullanılmaya başlandı. Hemen hemen herkesin yeşil renkli kıyafetler giyerek katıldığı festival, dini bir etkinlik olmasına karşın çok renkli ve eğlenceli geçmektedir. Festival süresince çeşitli dans gösterileri yapılmaktadır. Ayrıca değişik kıyafetlere bürünmüş insanların oluşturduğu konvoy, festivali daha da eğlenceli bir hale dönüştürmüştür.

 

 

 

 

Yanan Adam Festivali

DÜZENLENDİĞİ YER: ABD

 

Her yaz 50.000‘e yakın hedonistin katıldığı Nevadadaki Black Rock çölünde düzenlenen festival ilginç görüntülere sahne alıyor. Operadan tiyatroya, heykelden müziğe kadar birçok sanat dalının buluştuğu festival, ismini son gün gerçekleşen ahşap adam heykelini yakma ritüelinden alıyor.

Festival kapsamında eğlence, devasa ateşler, göz alıcı kostümler ve dans performansları yer alıyor. Festivalin organizatörleri, Yanan Adam’ın ne olduğuna karar vermenin çoğunlukla katılımcılara bağlı olduğunu söylüyorlar.

Bu yılın başlarında federal hükümet, festivale katılıp, dış dünyadan büyük ölçüde kopuk çölde bir hafta kadar geçirecek 68.000 kişi için izin yayınladı.

Bu yılki festival daha şimdiden, tüm zamanların en büyük festivali oldu. Organizatörler Salı günü öğle vakitlerinde Black RockCity’e 55.000’den fazla insan geldiğini belirttiler. Söz konusu rakam, neredeyse geçen yılın festivalinin doruğa ulaştığı sırada festivalde yer alan kişi sayısı kadar.

 

 

 

Venedik Karnavalı

 

DÜZENLENDİĞİ YER: İTALYA

Başlangıcı tam olarak bilinmeyen bu festivalin geçmişi Rönesans dönemine kadar uzanır. Paskalya öncesi yapılan Venedik Karnavalı yaklaşık 10 gün sürmektedir. Festival süresince şehrin sakinleri ve turistler birbirinden renkli maskelerle Venedik sokaklarını şenlendirir. Karnaval her yıl farklı bir tema üzerine şekillenir ve karnaval sürecinde tarihi mekanlar ve balolar bu temaya göre düzenlenir. Karnavala katılanlar da aynı şekilde belirlenen temaya göre kostüm seçimlerini yapar. Etkinlikler genelde Saint Marks meydanında düzenlenir.