Dünyada Düzenlenen Festivaller 3

Sayfalar :  [ 1 ]  [ 2 ] – [ 3 ] – [ 4 ] 
Kopenhag Karnavalı

DÜZENLENDİĞİ YER: DANİMARKA

 

Her yıl Paskalya’dan sonra yedinci hafta sonuna denk gelen cuma, cumartesi ve pazar günleri boyunca kutlanan Kopenhag Festivali, 1982 yılından beri Danimarka’nın en önemli sokak etkinliklerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Fælledparken Parkı’nda gerçekleştirilen karnavalın ana teması müzik haline gelmiştir.

Üç gün boyunca yüzlerce müzik grubu, binlerce dansçı ve yüz binlerce katılımcının eşlik ettiği uluslararası karnaval, dünya çapında müzisyenleri ağırlamaktadır. Renkli kostümler, biribirinden yetenekli sanatçılar ve geleneksel Danimarka mutfağıyla şenlenen karnavalda oldukça keyifli sokak yürüyüşleri de düzenlenmektedir. Aynı zamanda organize edilen “Çocuk Karnavalı” ile birlikte Kopenhag sokakları bambaşka bir havaya bürünmektedir.

 

 

KUMDAN HEYKEL FESTİVALİ

DÜZENLENDİĞİ YER: PORTEKİZ

Portekiz’in Algarve bölgesinde yerleşik bir kasaba Perakasabasının ev sahipliği yaptığı Kumdan Heykeller Festivali,
heykellerin büyüklüğü ve yayıldığı alan ile İberya’nın en büyüğü. Dünyanın dört bir yanından yetenekli heykeltıraşlar ve kumdan heykel uzmanları festival için Pera’da bir araya geliyor. 15 Binmetrekare alanda, 34 Bin Ton kuma şekil vermek için işe koyuluyorlar. Festival, her sene yeni bir tema ile gerçekleştiriliyor. Son Festivali Teması: İdoller. Tarihi ve coğrafi bir yaklaşımla sergide pek çok alanda idol haline gelmiş karakterlere yer veriliyor. Festivalin son seneki yelpazesi Antik Çağ Tanrılarından Beatles, Michael Jackson ve MarylynMonroe’ya uzanıyor. Yani ziyaretçiler; spor, sinema, müzik, moda, politika ve din alanında toplumu etkilemiş kişilerin kumdan işlenmiş heykellerini, bu festival sayesinde keşfedebiliyor.

 

 

 

LOVE PARADE

DÜZENLENDİĞİ YER:  BERLİN- ALMANYA

Avrupa’nın en büyük elektronik dans müzik festivali olan LoveParade, ilk olarak 1989 yılında Batı Berlin’de gerçekleştirilmiş ve günümüze kadar geleneksel olarak her yıl düzenlenmeye devam etmiştir. Genelde Berlin’de yapılan festival ara ara Almanya’nın farklı şehirlerinde de düzenlenmektedir. Bir müzik festivali olarak başlayan bu etkinlik zamanla çok renkli bir karnavala dönüşmüştür.

 

 

MARDİ GRAS

 

DÜZENLENDİĞİ YER: ABD

Büyük perhiz arifesi olan salı günü (tövbe salısı) gerçekleştirilen MardiGras Festivali, paskalya tarihine bağlı olarak gerçekleştirilir.

Fransızcada “yağlı salı” anlamına gelen MardiGras, oruca başlamadan önce dilediğince yemek yenilen son gündür. Fransa kökenli bir kutlama olan bu festival göçmenler vasıtasıyla Amerika’ya gelmiştir.  Günümüzdeki en büyük ve en popüler mardigras New Orleans‘da gerçekleşmektedir.  Oldukça eğlenceli geçen festivalde rengarenk kıyafetli katılımcıların yer aldığı karnavalların yanı sıra; dans ve tiyatro gösterileri, spor müsabakaları, yiyecek ve içecek festivalleri gerçekleştirilir.