Dünyada Düzenlenen Festivaller 2

Sayfalar :  [ 1 ]  [ 2 ] – [ 3 ] – [ 4 ] 
 Cooper’s Hill Peynir Yuvarlama Festivali

 

DÜZENLENDİĞİ YER: İNGİLTERE

İngiltere’nin Gloucestershire eyaletindeki Coopers tepesinde gerçekleştirilen ‘Peynir Yuvarlama Festivali’nde yüzlerce kişi dik bir yamaçtan aşağıya birbirleriyle yarışarak, yuvarlanmakta olan ‘Gloucester’ peynirini yakalamaya çalışıyor.

İngiltere’de 200 yıldan fazla zamandır geleneksel olarak her baharda yapılan Peynir ulaşabiliyor! Yani teoriyi gerçekleştirmek mümkün olmadığı için peyniri yakalamak yerine bitiş çizgisini ilk geçen bu 4 kiloluk peynirin sahibi oluyor. Organizasyonda biri büyük (4 kg) diğer üçü küçük (1.5 kg) olmak üzere dört adet peynir kovalanıyor. Kadınlar ve erkekler de ayrı kategorilerde yarışıyor. Yuvarlama Festivali, aslında Gloucestershire’inBrockworth köyünde yaşayan insanlar tarafından başlatıldı. Şimdilerde dünyanın pek çok farklı yerinden insanların katıldığı Cooper’sHill Yarışı, ismini etkinliğin gerçekleştiği meşhur yokuştan alıyor.

 

 

 

ÇAMUR FESTİVALİ

 

DÜZENLENDİĞİ YER:KORE

İlk defa 1998’de Güney Kore’nin Boryeong kentinde düzenlenen ‘Geleneksel Çamur Festivali’ milyonlarca ziyaretçinin ilgisini çekiyor. Festival yaz aylarında gerçekleştiriliyor. Katılımcılar mineral yönünden zengin olduğu belirtilen çamurla dolu havuzlara girerek, eğleniyor. Güney Kore’nin Boryeong şehrinde düzenlenen Çamur Festivali, her yıl temmuz ayının ikinci haftasında başlayıp bir hafta boyunca sürüyor. Şehrin çeşitli yerlerinden toplanan çamurlar Daecheon Sahili’ne getirilir ve burada MudExperience Land” adı verilen alan oluşturulup, gerekli çamur toplandıktan sonra sahile kurulan sahne ve kolonların ardından festival alanı hazırlanmış oluyor. Bu festivalin herhangi bir tarihsel kökeni yok. Festival ilk defa 1998’de, Boryeong’un meşhur çamurunu tanıtıp, kozmetik satışlarının arttırılmak için düzenlenmeye başlanmış.

 

 

 

 

 

ÇİN YENİ YIL KUTLAMASI

 

Düzenlendiği Yer:  ÇİN

Çin yeni yıl festivali ay takvimine göre düzenlenen çok eski bir festivaldir ve 21 Ocak ile 19 Şubat arasında yer alan bir tarihte düzenlenmektedir. Her yılın bir hayvanı temsil ettiği Çin takviminde kutlamalar iki hafta sürer ve bu süre boyunca gece – gündüz geçit törenleri, havai fişek gösterileri ve değişik spor etkinlikleri düzenlenir. Çok renkli kostümlerin yanı sıra dev hayvan maketleri festivale gelenlere görsel bir şölen sunar.

 

 

Domates Festivali

DÜZENLENDİĞİ YER: İSPANYA

 

İspanya’da yaklaşık 70 yıldır devam eden festival için Bunol köyünde bir araya gelen katılımcılar, başlama topunun patlamasıyla bir saat boyunca birbirlerine domates atarak eğleniyorlar. Her yıl ağustos ayının son çarşamba günü kutlanan festival bir hafta sürüyor. Yük kamyonlarıyla meydana getirilen domatesler meydanda bulunan turistlerin üzerine fırlatılıyor ve domates savaşı başlıyor. Savaş sonunda ise Bunol sokakları İspanya’nın meşhur domates çorbası Gazpacho’yu andırıyor. Sokaklarda yaşanan geçici kirliliğe rağmen köy sakinleri her yıl binlerce turisti ağırlamaktan oldukça memnun.

 

 

 

Düsseldorf Karnavalı

 

DÜZENLENDİĞİ YER: ALMANYA

Şubat ayında yapılan Düsseldorf Karnavalı kentteki en önemli etkinliktir. Danslarından izleyicilerine, kıyafetlerinden müziğine ve sanatına kadar dopdolu içeriğe sahip Düsseldorf Karnavalı gelenlere eğlenceli anlar yaşatır.

 

“Faşing” ya da “Karnaval” özellikle Ren bölgesinde olmak üzere Almanya’nın katolik kesimlerinde kutlanan eski bir gelenektir. Düsseldorf karnavalı en önemlilerinden biridir. Almanların „besinci mevsim” diye nitelendirdikleri Faşing dönemi 11.ayın 11. günü, saat 11.11’de başlar ve en önemli geçit törenlerinin yapıldığı şubat ayı ortasına denk gelen „Güllü Pazartesi” („Rosenmontag”) sonrasındaki „Küllü Çarşamba” („Aschermittwoch”) sona erer. İnsanlar kılık değiştirir, komik maskeler takar ya da geleneksel kostümler giyerler, çeşitli kutlamalara ve geçit törenlerine katılırlar. Faşing/Karnaval geleneği eskilerin kışı kovmak amaçlı örf ve adetlerine dayanmaktadır. Bu çılgın dönemin zirvesini „Kirli Perşembe”den („SchmutzigerDonnerstag”) „Küllü Çarşamba”ya kadarki son hafta oluşturur. Bundan sonra artık Paskalya’ya kadar40 günlük bir oruç ve feragat dönemi başlar.

 

 

 

HoliFestivali

DÜZENLENDİĞİ YER: HİNDİSTAN

 

Hikayesi bir Hint efsanesine dayanan bu festival, her yıl ay dolunay konumuna geçtiği zaman kutlanır. 2 gün süren festivalin ilk gününde sabah evde yemek yemeden önce hazırlanan şekerli pirinç ve su, tanrılara ve ailenin vefat etmiş bireylerine sunulur. Daha sonra sunulan bu yemek ineklere de verilir ve ardından inek dışkısı da kullanılarak meydanda bir ateş yakılır. 2. gün ise ateşten kalan küllerle oynanan gün olarak geçmektedir. Tabii ki yıllar içinde külün yerini renkli tozlar almış ve günümüzde dünyanın en renkli festivali olarak kutlanılmaya devam etmektedir .Holi, Hindistan dışında Nepal ve Bangladeş gibi birçok ülkede de kutlanmaktadır.