Dünya Yoksullukla Mücadele Günü Hangi Gün Ne Zaman

Dünya Yoksullukla Mücadele Günü

Birleşmiş Milletler 1987 yılında Paris’te yapılan bir toplantıda fakirlik ve açlıktan ölen insanları ilk defa küresel bir düzeyde anmıştır. Yine Birleşmiş Milletler 31 Mart 1993 tarihinde aldığı 47/196 numaralı Genel Kurul kararı ile açlıktan ölen insanları sadece anmakla kalmayıp, yoksulluğu ortadan kaldırmak ve bu konudaki farkındalığı arttırmak için 17 Ekim‘i “Yoksulluğu Ortadan Kaldırma Günü” olarak belirlemiştir. Türkçeye Dünya Yoksullukla Mücadele Günü olarak çevrilen bu günün Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilmesinin asıl amacı yoksulluğu ortadan kaldırmak için gerekli olan ilgiyi oluşturmaktır.2017 Yılında Dünya Yoksullukla Mücadele Günü 17 Ekim Salı gününe rast gelmektedir.

2018 yılında ise Yoksullukla Mücadele Günü 17 Ekim Çarşamba günüdür.

“Yoksulluktan kurtulmak için çok sayıda şeye aynı anda ihtiyaç vardır: Okul, sağlık ve altyapı ki bunlar topluma yapılan yatırımlardır. Öte yandan, fırsatlara, bilgiye, işe ve insan haklarına da ihtiyaç vardır.

Hans Rosling

Dünya Yoksullukla Mücadele Günü ne zaman? Dünya Yoksullukla Mücadele Günü nedir? Dünya Yoksullukla Mücadele Günü hangi gün?