Dünya Tuza Dikkat Haftası Hangi Gün Ne Zaman

Dünya Tuza Dikkat Haftası

Türkiye’de ilk defa 2008 yılında, fazla tuz tüketiminin sağlık üzerine olumsuz etkilerine yönelik kamuda farkındalık oluşturulması ve bilgilendirme yapılması, aşırı tuz tüketiminin azaltılması amacıyla kutlanan  Dünya Tuza Dikkat Haftası her yıl  belirlenen farklı bir tarihte gerçekleştirilmektedir. 2017 yılında 20-26 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. 2018 yılında hangi tarihte gerçekleştirileceği henüz belli değildir.

Dünya Sağlık Örgütü; yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere şişmanlık, şeker hastalığı ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını korumak amacıyla tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gram(bir tepeleme çay kaşığı veya bir silme tatlı kaşığı) olarak önermektedir.

NOT: Ayrıca Tuz ve Sağlık Üzerine Dünya Eylemi  (World Action on Salt & Health) 2005 yılında kurulmuş olan, 100 ülkeden gelen 597 üyeli küresel bir grup da  Dünya Tuz Bilinci Haftası‘nı her yıl farklı tarihler de kutlamaktadırlar. 2018 yılında 11. Dünya Tuz Bilinç Haftası,12 Mart Pazartesi ile  18 Mart Pazar tarihleri arasında kutlanacaktır.
Kaynak: http://www.worldactiononsalt.com

2018 yılında Dünya Tuz Bilinci Haftası

Dünya Tuza Dikkat Haftası ne zaman? Dünya Tuza Dikkat Haftası hangi hafta? Dünya Tuza Dikkat Haftası kaç gün kaldı?