Dünya Diyabet Günü Hangi Gün Ne Zaman

Dünya Diyabet Günü

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) ile Dünya Diyabet Federasyonu’nun (IDF)  tarafından, 1921 yılında insülini bularak diabet hastası milyonlarca hastanın tedavisini mümkün kılan Fredrick Bantig‘in doğum yıl dönümü anısına 14 Kasım tarihini Dünya Diyabet Günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu da 2007’den itibaren 14 Kasım Günü’nü resmi olarak “Dünya Diyabet Günü” olarak tanımıştır. Diyabetin sebepleri, belirtileri, tedavisi ve neden olabileceği organ tahribatları açısından halkı aydınlatmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenen Dünya Diyabet Günü ülkemizde de Sağlık Bakanlığı öncülüğünde kutlanmaktadır.

Mavi rengi ile gökyüzünün ve Birleşmiş Milletleri rengini sembolize eden Dünya Diyabet Gününün sembolü olan Mavi Halka; yaşam ve sağlık döngüsünü anlatmakta olup her yıl farklı bir tema belirlenmektedir. 2016 yılı Dünya Diyabet Günü teması “Geleceğimizi Koruyalım” dır. 2017 yılı Dünya Diyabet Günü 14 Kasım Salı günüdür.

2018 yılında ise Dünya Diyabet Günü 14 Kasım Çarşamba gününe denk gelmektedir.

Dünya Diyabet Günü nedir? Dünya Diyabet Günü ne zaman? Dünya Diyabet Gününe kaç gün kaldı? 2018 Dünya Diyabet Günü ne zaman?