Dünya AIDS Günü HANGI GÜN NE ZAMAN

1 Aralık Dünya HIV/AIDS Günü

Human Immunodeficieny Virus (İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü) kelimelerinin baş harfleri ile adlandırılmış HIV virüsü, bağışıklık sisteminin içine yerleşerek, bireyin bağışıklık sistemini zayıflatan bir virüstür. Kanında HIV virüsü bulunan kişilere HIV pozitif denir. AIDS bulaşıcı bir virüs hastalığıdır ve mikrobu HIV adı verilen virüstür.

Dünya AIDS Günü HIV’ in yayılması ve AIDS hastalığının artışına karşın bilincin yükseltilmesi, bu hastalığı taşıyan insanların toplum içinde yaşadıkları ayrımcılığı önlemek ve bu hastalıktan yaşamını yitirenleri anmak ve onları onurlandırmak için her yıl 1 Haziranda kutlanan gündür. İlk defa ABD de 1995 yılında kutlanan Dünya AIDS Günü 1 Aralık 1981 yılında ise uluslar arası düzeye taşınarak ülkemizde ve tüm dünyada kutlanmaya başlanmıştır.

2017 Yılı Dünya AIDS Günü 1 Aralık Cumartesi gününe denk gelmektedir.

2018 yılı 1 Aralık Cumartesi günü Dünya AIDS Günü olarak kutlanacaktır.

HIV Enfeksiyonu 1980’li yıllardan beri tüm dünyada görülmekte olan HIV/AIDS Enfeksiyonunun en sık Bulaşma yolu; korunmasız cinsel temas ve damar içi madde kullananların ortak paylaştığı enjektörler ile olmaktadır.

1 Aralık Dünya HIV/AIDS Günü ne zaman? 1 Aralık Dünya HIV/AIDS Günü kaç gün kaldı? HIV/AIDS nedir?