DİYARBAKIR Festival ve Etkinlik Takvimi

21-DİYARBAKIR

ORHAN ASENA YERLİ OYUNLAR FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ: Diyarbakır/ 05-14 Nisan)

Diyarbakır’da doğmuş ve aslen bir doktor olan uzun yıllar Diyarbakır’a hizmet etmiş, Türk Tiyatrosunun ve yazın hayatının en değerli isimlerinden biri olan Orhan Asena’nın oyunları tiyatroya gönül veren dünya görüşünden hareketle, 2002’den bu yana Diyarbakırlı sanatseverlerle buluşuyor.
Orhan Asena (7 Ocak 1922, Diyarbakır – 15 Şubat 2001, Ankara) 1950 sonrası Türk tiyatrosunun en önemli yazarlarından birisidir. Daha çok tarihi konuları ele alan eserler vermiş, çok üretken bir oyun yazarı olan Orhan Asena, “Türk tiyatrosunun Shakespear’i” olarak anılır. Yurdun dört bir yanından gelen yerli oyunlar Festival bünyesinde her yıl Diyarbakır’da izleyici ile buluşmaktadır.

 

 

KARPUZ FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ: Diyarbakır/ 19-21 Eylül)

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca kentin simgesi karpuzun tanıtılması ve üreticisinin desteklenmesi amacıyla düzenlenen festival her yıl kente oldukça gelir sağlıyor. Kentin sembolü olan ve Sürme, Pembe ile Ferik isimleriyle bilinen Diyarbakır Karpuzu, iriliğiyle de yöresel kültüre katkı sunuyor.Diyarbakır’ın kültür, turizm ve tarım açısından tanıtımına katkı sağlayacak olan festivalde ayrıca karpuz ses yarışması, karpuza en çok yakışan çocuk yarışması, karpuz yeme yarışması, kültür ve karpuz festivali koşusu gibi etkinlikler yapılmaktadır. Festivalin karpuzu tanıtım amacı olduğu gibi karpuz üreticilerine de destek sağlaması etkinliği olumlu yönden etkilemekte ve katılım oranını her geçen gün arttırmaktadır.

MURAT  ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Silvan – 28-30   Mart 2015

 

SERE GÜLANE (14 MAYIS ŞENLİĞİ)

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Silvan– 14 Mayıs 2015