BURSA Festival ve Etkinlik Takvimi

16-BURSA

WİNTERFEST BURSA ULUSLARARASI KIŞ FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ:

Her sene geleneksel olarak düzenlenen Winterfest organizasyonu, 1996 yılından buyana binlerce üniversiteli ve liseli genci Uludağ’da ağırlıyor.

Whitefest her sene üniversite ara dönemlerinde 3 periyot halinde Uludağ’da gerçekleşen Türkiye’nin en büyük gençlik festivalidir.24 şehir, 90 üniversite, 164 kampüste 11.000 ‘den fazla üniversite öğrencisi ve 1500 aktif satış temsilcisi ile tüm gençleri bir araya getirir,120 Saat boyunca sınırsız eğlence sunar,

Türkiye’nin en büyük kayak ve eğlence merkezinde Türkiye’nin en büyük sanatçıları ile gençleri buluşturur.


ORHANGAZİYİ ANMA VE BURSA’NIN FETHİ ŞENLİKLERİ(YERİ VE TARİHİ: (Osmangazi, 10 Nisan 30 Nisan)

Bursa’nın fethinin yıl dönümü nedeniyle gerçekleştirilen “Osmangazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri” Osmangazi Belediyesi tarafından Nisan ayında düzenleniyor.

Şenliklerinin en önemli ayağını oluşturan Fetih Yürüyüşü ile “Osmangazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri” başlıyor. Önde temsili Osman Gazi, Mehteran takımı olmak üzere, Kılıç-Kalkan, ahi grupları, atlı birlikler, yeniçeriler, yöresel kıyafetleriyle halk oyunları ekiplerinden oluşan kortej yürüyüşüne Çakırhamam’dan başlıyor, Atatürk Caddesi, İnönü Caddesi, Cumhuriyet Caddesi ve Altıparmak Caddesi üzerinden Stadyum’a ulaşıyor. Yürüyüşe ulusal televizyon kanalları da yoğun ilgi gösteriyor, güzergah boyunca vatandaşların, gösteri gruplarıyla fotoğraf çekme yarışına giriliyor.


ULUSLARARASI LALE FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ: Merkez, 1 Mayıs, 3 Mayıs)

Lalenin Anadolu’dan ilk yolculuğu Viyana’ya olmuştur. Oradan Hollanda’ya ve ardından da Kanada’nın başkenti Ottowa’ya geçmesiyle lale, tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Bu uzun yolculuğunun son durağı olan Ottowa, Hollanda ve Japonya, Anadolu’nun bu ünlü çiçeğinin adına festivaller düzenlemektedir.

Antik çağlardan bu yana önemli bir yerleşim merkezi olan ve 1326 yılında Osmanlılar tarafından fethedilen ve başkent ilan edilen Bursa, lalenin kendi öz yurduna olan özlemini, bir uluslararası festivalle kutluyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği (BUSİAD) ve Bursa Kültür ve Sanat Turizm Vakfı’nca 1-3 Mayıs tarihlerinde düzenlenen I. Uluslararası Bursa Lale Festivali’ne, Hollanda, Kanada ve Japonya katıldı. Festival süresince, bu çok farklı kültürlerin kaynaşmasına katkıda bulunan lale, güzelliği ve zerafeti ile, insanlar ve kültürler arasında bir köprü vazifesi görmeye devam ediyor.


ULUSLARARASI BURSA FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ: Merkez, 1 Haziran 1 Temmuz)

1 Haziran -1 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşir. Festival kapsamında müziğin tüm dalları, sahne sanatları ve plastik sanatlar alanındaki etkinlikler yer alır. Festival, 1988 yılından beri Bursa Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenmektedir. İlk yıllarında uluslararası halk dansları festivali olarak düzenlenen Bursa Festivali, zamanla farklı bir boyut kazandı ve uluslararası müzik festivali olarak bugünkü kimliğine ulaştı. Halk dansları ile ilgili bölümü ise artık her yıl ortalama 20 farklı ülkeyi ağırlayan, uluslararası jürinin değerlendirmesi sonucunda ilk üç giren topluluğa Karagöz ödülü ve ayrıca para ödülü veren, belki de dünyanın en iyi Halk Dansları Festivali olarak nitelendirilebilecek, uluslararası bir yarışmaya dönüştürüldü. Yarışma 22 yıldır 7-12 Temmuz tarihleri düzenleniyor.


ULUSLARARASI ALTIN KARAGÖZ HALK DANSLARI(YERİ VE TARİHİ:  Nilüfer, 7 Temmuz 12 Temmuz)

Kent halkına farklı ulusal kültürleri ve danslarını tanıma olanağı sunmak, bu değerleri Bursa’nın geleneksel kültür potası içinde kaynaştırarak kentimizi dünyanın folklorik merkezlerinden biri olarak lanse etmek temel amacıdır. Geleneksel kültürel değerlerin unutulmasını önlemek, karşılaştırma olanağı sağlayarak çağdaş normlarda bilimsellik çerçevesinde yeniden gündeme getirmek, farklı ulusları ve ulusal kavramları tatlı bir rekabet havası içinde kaynaştırabilmek, dünya insanlarının kardeşliğini evrensel barış ülküsü çerçevesinde ortaya koymak, bu yolla dünya barışına katkıda bulunmaktır.

Ülkemizin ve insanımızın turistik zenginlikleri, konukseverliği, kültürel değerleri ile uluslararası alanda tanınmasını sağlamak ve yurdumuzun uluslararası tanıtımında aktif bir misyon üstlenmektedir.


ULUSLARARASI BURSA ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATROLARI FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ:  Merkez, 19 Ekim 24 Ekim)

Çocuk ve Gençlik  tiyatrosu ile ilgili sorunların tartışılmasını sağlamak, sorunların çözümüne katkıda bulunmak, evrensel çocuk tiyatrosu örneklerini buluşturarak karşılıklı sanatsal, bilimsel, estetik ve kültürel alışveriş zemini hazırlamaktır. Kent halkına farklı Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu örneklerini tanıma olanağı sunmak, bu örnekleri Bursa’nın çağdaş kültür potası içinde kaynaştırarak dünyanın Çocuk ve Gençlik Tiyatroları merkezlerinden biri olarak lanse etmektedir.

Çocuk ve Gençlik Tiyatroları örneklerini buluşturmak yoluyla çağdaş normlarda bilimsellik çerçevesinde karşılaştırma olanağı sağlayarak Ulusal Tiyatromuzun gelişimine kaynak sağlamak, ortak noktaların tespiti yoluyla dünya insanlarının birlik ve kardeşliğini evrensel barış ülküsü çerçevesinde ortaya koymak, bu yolla dünya barışına katkıda bulunmaktadır.


ORHANGAZİ ZEYTİN FESTİVALİ (YER VE TARİHİ: Orhangazi, Kasım’ın ilk Haftası)

İlki 1978 yılında yapılan ve her sene Kasım ayının ilk haftası yapılan Zeytin Festivali çeşitli kurumların desteğiyle Orhangazi Belediyesi tarafından düzenlenmektedir.

Orhangazi Zeytin Festivali çerçevesinde hafta boyunca çeşitli yarışmalar yapılmaktadır.

-Bahçe Bakım Yarışması,

-Zeytinyağlı Yemek Yarışması,

-Zeytinyağlı Tatlı Yarışması,

-Zeytin Dane Yarışması,

-Kervan Geçiş Yarışması,

-Zeytin Güzeli Yarışması,

Zeytin Festivalinin kutlama programı ise Cumhuriyet anıtına çelenk sunumu, saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlamaktadır. Konuşmaların ardından halkoyunları ekipleri gösteri sunmaktadır. Festival kutlamalarının son bölümünde ise hafta boyunca festival nedeniyle düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verilmektedir. Ödül töreninin ardından ise Festival Kervan Geçiş yarışması düzenlenmektedir. Festival konser ve gösteriler ile sona ermektedir.


ULUSLARARASI KARAGÖZ KUKLA VE GÖLGE OYUNLARI FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ: Merkez, 23 Kasım 28 Kasım)

Bursa, farklı birçok özelliği bünyesinde barındıran bir şehirdir. Kültür ve sanat birikimi ile de öne çıkan Bursa bu zenginliğini festival, sempozyum, panel gibi etkinlikler ile ulusal ve uluslararası platforma taşıyarak yerel değerleri evrensel değere dönüştürme çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak bu yıl 16.’sını gerçekleştireceğimiz ‘ Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali’ bu projelerden biridir.

Karagöz’ün 2009 yılında UNESCO tarafından Türkiye’nin somut olmayan kültürel mirası olarak kabul edilmesiyle, daha da anlamlı bir hale gelen festival de bu yıl 7 ülkeden katılan 22 ekip 17 ilçede 21 sahnede 47 gösteri 5 atölye çalışması ve 3 seminer düzenleyecek.

Geleneksel Türk gölge oyunu Karagöz’ün farklı kültürlerdeki gölge oyunlarının çeşitli kukla tiplerinin çocuk ve gençlere tanıtacağı festivalimiz, yerli ve yabancı tiyatro topluluklarını yine Bursa’da buluşturmaktadır. Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Brezilya, Rusya, İspanya, İran ve Bulgaristan’dan ekipler katılmaktadır.


İPEK YOLU FİLM FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ: Nilüfer, Aralık Ayında )

Piyasa Koşullarının baskısı altında yok olma sürecine giren Ulusal Sinemalar ile ilgili sorunların tartışılmasını sağlamak, sorunların çözümüne katkıda bulunmak, seçkin örnekleri buluşturarak karşılıklı sanatsal, bilimsel, estetik ve kültürel alışveriş zemini hazırlamaktadır.

Sinema sanatı adına piyasa koşullarının dışında bir arayış içinde bulunan kent halkına farklı ulusal sinema örneklerini sunmak, bu örnekleri Bursa’nın çağdaş kültür potası içinde kaynaştırarak dünya sinemasının festival merkezlerinden biri olarak lanse etmektedir. Farklı ulusal sinema örneklerini bilimsellik çerçevesinde karşılaştırma olanağı sağlayarak ulusal sinemamızın gelişimine kaynak sağlaması temel amacıdır.


16. BURSA EDEBİYAT GÜNLERİ

YERİ VE TARİHİ                                  : 02 Mart 2017 Perşembe

YÖRÜK ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Merkez –  Şubat Ayı

 

BURSA 15.KİTAP FUARI

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Osmangazi – 18-26 Mart 2017

HAMSİ FESTİVALİ

YERİ VE TARİHİ                                  :  Gemlik/Bursa 10 Mart 2017 Cuma -11 Mart 2017 Cumartesi

GELENEKSEL KARAKUCAK GÜREŞLERİ VE KÜLTÜR SANAT ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                   : Osmangazi –  Mart Ayı

 

BÜYÜK DANIŞIK GECESİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Merkez – Nisan Ayı

BURSA İNŞAAT 2017

(15. ULUSLAR ARASI  YAPI, İNŞAAT MALZEMELERİ, TESİSAT, ISITMA, SOĞUTMA, HAVALANDIRMA VE DOĞALGAZ TEKNOLOJİLERİ FUARI)

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Bursa Osmangazi – 19-23 Nisan 2017

 

BALKAN TİCARET FUARIVE KONGRESİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Osmangazi  –  13-16 Mayıs  2015

 

ULUSLAR ARASI KÜLTÜR İLETİŞİM PROJESİ- ULUSLAR ARASI HALK DANSLARI ÇOCUK FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Mudanya- 13-17 Mayıs 2015

 

BURSA EĞİTİM FUARI (13. Yurtiçi – Yurtdışı Eğitim Fuarı)

 

YERİ VE TARİHİ                                  : 21 – 26 Mart 2017

 

BURSA BIÇAK TASARIMI YARIŞMASI

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Merkez –  Mayıs Ayının 4. Haftası

 

BAHAR ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Osmangazi – Mayıs Ayı

 

BURSA FOTOĞRAF GÜNLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Merkez –   Mayıs Ayı

 

BURSA EDEBİYAT GÜNLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Merkez –   Mayıs Ayı

 

MUSTAFA KEMAL PAŞA 10. YALINTAŞ YAĞLI PEHLİVAN GÜREŞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Mustafakemalpaşa  –  Mayıs Ayı içerisinde

 

ERGUVAN HALK OYUNLARI ŞÖLENİ

YERİ VE TARİHİ                                  : Yıldırım – 24 Mayıs- 10 Haziran  2015

 

YAMAÇ PARAŞÜTÜ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Orhangazi –  10-18 Haziran 2015

 

TORTUMLULAR ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Uludağ  –  Haziran Ayı

 

YÖRÜK VE  TÜRKMEN ŞENLİĞİ VE PANAYIRI

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Büyükorhan –  Haziran Ayı  2. Haftası

 

KELEŞ KOCAYAYLA KÜLTÜR ŞÖLENİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  :Keleş   – Haziran Ayı

 

CUMALIKIZIK AHUDUDU ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Yıldırım  –  21 Haziran 2015

 

FOLKLOR FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                   : Orhangazi –  02-15 Ağustos  2015

 

ULUSLAR ARASI KÜLTÜR SANAT FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : İnegöl  –  Ağustos Ayı

 

MUSTAFAKEMALPAŞA SUUÇTU TÜMBÜLDEK KOŞUSU

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Mustafakemalpaşa  –  Ağustos Ayı

 

ULUSLAR ARASI DAMA ŞAMPİYONU

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Mustafakemalpaşa  – Ağustos   Ayı

 

BİSİKLET FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Merkez –  Ağustos Ayının 4. Haftası

 

ŞİMDİ MUDANYA ZAMANI (BAĞBOZUMU ŞENLİĞİ- KARA İNCİR ŞENLİĞİ-ZEYTİN ŞENLİĞİ)

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Mudanya–  01-27 Eylül 2015

 

ULUSLAR ARASI NAKEM BALKAN HALK DANSLARI FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Merkez –  05-12 Eylül 2015

 

KESTEL BALKAN PANAYIRI

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Kestel  –  16-18 Eylül

 

ORHANGAZİ GEDELEK TURŞU FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Orhangazi –  10-28 Eylül  2015

 

BALKAN RUMELİ ŞÖLENİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Merkez – Eylül Ayı

 

GÜRSU HAVA SPORLARI  FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Gürsu  –  Eylül  Ayı

 

SUUÇTU ŞİİR AKŞAMLARI

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Mustafakemalpaşa  –  Eylül Ayı içerisinde

 

İNCİR FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Osmangazi  – 14  Eylül   2015

 

6. ÇELTİKÇİ SALÇALIK YAĞ BİBERİ   FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Mustafakemalpaşa  –    Eylül Ayı

 

KARABALÇIK ÜZÜM FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Osmangazi  –  Eylül Ayı Son Pazar Günü

 

ULUSLAR ARASI BURSA FOTOĞRAF FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Osmangazi  –  Ekim Ayı

 

İZNİK PANAYIRI

 

YERİ VE TARİHİ                                  : İznik  –  05-09 Ekim 2015

 

BURSA 8. HAYVANCILIK VE EKİPMANLARI FUARI

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Osmangazi  –  14-18  Ekim 2015

 

BURTARIM 2015
(BURSA 13.TARIM, TOHUMCULUK, FİDANCILIK VE SÜT ENDÜSTRİSİ FUARI)

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Osmangazi  –  14-18 Ekim 2015

 

BURSA OTOSHOW FUARI

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Osmangazi  –  03-08 Kasım 2015

 

ZEYTİN FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Orhangazi –  Kasım Ayının İlk Pazartesi Günü

 

EĞİTİM VE KÜLTÜR ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Osmangazi – Her Yıl Bahar Ayları

 

GELENEKSEL KÜTAHYALILAR ŞÖLENİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Merkez –  Her Yıl Bahar Ayların

 

BURSA BLOK MERMER FUARI 2015

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Osmangazi  –  25-28 Kasım 2015

 

BURSA METAL İŞLEME TEKNOLOJİLERİ FUARI
(14.METAL İŞLEME MAKİNELERİ KAYNAK, KESME DELME TEKNOLOJİLERİ,
EL ALETLERİ PNÖMATİK VE HİDROLİK FUARI)

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Osmangazi  –  03-06 Aralık 2015

 

BURSA SAC İŞLEME TEKNOLOJİLERİ FUARI
(7.SAC, BORU, PROFİL İŞLEME TEKNOLOJİLERİ VE YAN SANAYİCİLERİ FUARI)

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Osmangazi  –  03-06  Aralık 2015

 

BELEX 2015 BURSA
(13. ULUSLARARASI ELEKTRİK, ELEKTRONİK, OTOMASYON, AYDINLATMA VE İLETİŞİM FUARI )

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Osmangazi  –  03-06 Aralık 2015

 

BURSA 6.HIRDAVAT VE İŞ GÜVENLİĞİ FUARI

YERİ VE TARİHİ                                  : Osmangazi  –  03-06 Aralık 2015

 

KALIP AVRASYA 2015, BURSA 8. KALIP TEKNOLOJİLERİ VE YAN SANAYİLER FUARI

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Osmangazi  –  03-06 Aralık 2015

 

BURSA DEMİR-ÇELİK 2015, BURSA DEMİR ÇELİK DÖKÜM DEMİR DIŞI METALLER, ÜRÜN VE ÜRETİM MAKİNALARI FUARI

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Osmangazi  –  03-06 Aralık 2015