BİNGÖL Festival ve Etkinlik Takvimi

12-BİNGÖL

KARLIOVA İLÇESİNİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU (Yer: Bingöl, Tarih: 11 Mart 2017 Cumartesi )

Bingöl iline bağlı bir ilçe olan Karlıova 1916 – 1917 tarihleri arasında , yani 1.Dünya Savaşı esnasında Rusların işgaline uğramıştır. 11 Mart 1917 yıllında da düşman işgalinden kurtarılmıştır. Bu nedenle her yıl 11 Mart’ta Karlıova’nın düşman işgalinden kurtulması anılmakta ve bu özel günde çeşitli etkinliklerle şehitlerimiz yad edilmektedir. 2017 yılında Karlıova İlçesinin Düşman İşgalinden Kurtuluşu 11 Mart Cumartesi gününe denk geldiği için resmi kutlamalar 10 Mart Cuma günü gerçekleştirilecektir.

 

KARLIOVA GÜNEŞİN DOĞUŞU FESTİVALİ( YERİ VE TARİHİ: Karlıova, 15 Temmuz, 15 Ağustos)

Bingöl isminin de Karlıova’da bulunan göllerden aldığı rivayet ediliyor. Güneş’in her yerde doğduğunu ancak Karlıova ilçemizde farklı doğduğunu belirtiliyor.

Güneş’in Doğuşu vesilesi ile Karlıova’da festivaller yapılıyor ve bu festivallere katılan binlerce vatandaş da Bingöl Dağları’ndan Kale Tepesi olarak adlandırılan mevkide Güneş’in o muhteşem doğuşunu seyredip anı yaşıyorlar.

Karlıova ilçesinin 3250 m. yükseklikteki Bingöl Dağlarının Kale Tepesi’nden güneşin doğuşunu normal durumundan çok farklı seyretmek mümkündür.


SÜLBÜS KÜLTÜR VE DOĞA FESTİVALİ     ( YERİ VE TARİHİ: YAYLADERE, 21 Temmuz 23 Temmuz)

 

Yayladere’de bu yıl 11.’si düzenlenecek Sülbüs Kültür ve Doğa Festivali, 21-23 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Yayladere İlçesi’nin ve bağlı köylerin sorunları ve çözüm önerilerinin masaya yatırılacağı geniş katılımlı bir toplantı düzenlenecek.

Sülbüs Kültür ve Doğa Festivali etkinlikleri çerçevesinde Sülbüs Dağı’na çıkılacak ve burada amatör ses yarışması, çeşitli etkinlikler ile sanatçıların konserleri olacak.


GÜNEŞİN DOĞUŞU

 

YERİ VE TARİHİ                    : Karlıova  –  15 Temmuz-15 Ağustos 2015


 SÜLBÜS KÜLTÜR VE DOĞA FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                    : Yayladere –  21-23 Temmuz 2015


AT YARIŞLARI

 

YERİ VE TARİHİ                    : Karlıova  –  20 Ağustos -10 Eylül 2015


SEYİT KASIM DOĞA KÜLTÜR VE BAL FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                    : Kiğı  –  20 Ağustos -10 Eylül 2015


 AV SEZONUNUN AÇILIŞ ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                    : Merkez –  Ekim Ayının İlk Haftası