BİLECİK Festival ve Etkinlik Takvimi

11-BİLECİK

 

ERTUĞRUL GAZİ’Yİ ANMA VE SÖĞÜT ŞENLİĞİ( YERİ VE TARİHİ: Söğüt, 12, 13, 14 Eylül)

 

Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri; her yıl Eylül ayının ikinci haftası Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde düzenlenen geleneksel şenliklerdir. Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi’yi anmak için düzenlenir. Kayı boyu Yörük aşiretlerince atalarına duydukları saygı ve sevgiyi sunmak, genç nesillere yurt ve tarih sevgisi kazandırmak, birlik ve beraberliklerini pekiştirmek ve tarihi yad etmek gibi ulvi düşüncelerle aksatılmadan kutlana gelmiştir. Bu sebeple bu törenlere aynı zamanda ” Yörük Bayramı ” da denilmektedir.

Şenliklerinin başlama şeklinin Ertuğrul Gazi’nin Domaniç yaylasından salimen döndüğünde yapılan işleri meşveret etmek, kazanılan mal ve mülkün bir nevi edasını yapmak için ahalisine bir toy (düğün) düzenleyerek “Etli bulgur pilavı” ikram etmesi olarak rivayet edilir. Düzenlenen bu toy toplantıları Ertuğrul Gazi’nin vefatından sonra da günümüze kadar süregelmiştir. Düzenlenmekte olan bu şenlikler ve törenler yedi asırdır devam etmektedir.


 

ULUSAL BİLECİK TİYATRO FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ: Merkez, 18 Kasım 29 Kasım)

 

Bileciklileri tiyatro ve tiyatronun usta oyuncuları ile buluşturacak olan festival kapsamında sanatseverler, 12 gün boyunca birbirinden güzel oyunlar ve birbirinden değerli oyuncularla bir araya gelecek.

Bilecik Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü organizasyonunda gerçekleştirilen ve Bilecik ile çevresinden gelen sanatseverleri tiyatroyla buluşturmayı ve tiyatro sanatını yaşatmayı amaçlayan 10. Ulusal Bilecik Tiyatro Festivali, basın ve sanat dünyasının birçok ünlü isminin katılımıyla gerçekleştirilmektedir.


 

İNÖNÜ ŞEHİTLERİNİ ANMA TÖRENİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Bozüyük  –  01 Nisan

 

BOZHÖYÜK’ÜN KURTULUŞU

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Bozhöyük  –  04 Eylül

 

BİLECİK’İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez  –  06 Eylül

 

ERTUĞRUL GAZİ’Yİ ANMA VE SÖĞÜT ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Söğüt  –  Eylül ayının 2. Haftası

 

ATATÜRK’ÜN BİLECİK’E GELİŞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez  –  05 Aralık