BAYBURT Festival ve Etkinlik Takvimi

69-BAYBURT

KURTULUŞ HAFTASI (21 Şubat 2017 Salı – 00:00    ~    27 Şubat 2017 Pazartesi – 00:00)

Baybrut ilinin düşman işgalinen kurtuluşu olan 21 Şubat gününü içine alan haftanın Kurtuluş Haftası olarak kutlanması ve bağımsızlığın önemini yeni yetişen nesle aktarılması, o günkü olayların canlı tutulması hedeflenmektedir.

Bayburt Belediyesi tarafından düzenlenen ve bu haftada Kurtuluşun canlandırılması törenleri, Kayak, tiyatro, müzik eğlenceleri, halk oyunları gösterileri, atletizm gibi çeşitli kültürel ve sportif etkinlikler yapılmaktadır.

 

Bayburt Kırklar Şenliği ( YERİ VE TARİHİ : Kitre , Temmuz 2. Hafta )

Bayburt’un çok sayıda bakan, bilim adamı, general ile eğitimci yetiştirmekle ünlenen Kitre Köyü’nde düzenlenen ‘‘Kırklar Yayla Şenliği’’ her yıl büyük bir coşkuyla kutlanıyor.

Şenlik esnasında hasretler gideriliyor, barlar tutulup, halaylar çekiliyor. Eteklerinde söylenenler Kırklar Dağına dinlettiriliyor.

100 haneli Kitre, çeşitli Avrupa ülkelerinden gelen gurbetçiler eşliğinde, bu vesileyle tarihi günler yaşıyor.

Ülkenin her yanına dağılan Kitreliler’i buluşturan şenlik; çöreklerin, böreklerin, ayran çorbasının, yöresel lor dolmasının ve etli pilavların lezzet şölenine dönüşüyor.

Deniz seviyesinden iki bin metre yükseklikteki Kırklar Yaylası’na araçlarla çıkanlar, yıllar sonra ilk kez biraraya gelmenin hasretiyle kucaklaşıyor.

Davul-zurna sesleri ile inleyen yaylanın doruklarında ise Atatürk posteri ve Türk bayrağı dalgalanıyor.

GELENEKSEL TUZLU SU FESTİVALİ ( YERİ VE TARİHİ : Merkez , 21-23 TEMMUZ )
Bünyesinde Baykes Tuğla Fabrikası, Mam Jantları, Syron Lastikleri, Keskin Tuning ve Keskin Academy’yi bulunduran Keskin Group’un organize ettiği Tuzlusu Festivali, Ulu Cami’de okutulan Mevlid-i Şerif’le başladı.

Amaçlarının insana yatırım olduğunu söyleyen Festival Sorumlusu ve Baykes Tuğla Genel Müdür Yardımcısı Ali Haydar Karabacak, “Bilindiği üzere ülkemizde ve Bayburt‘umuzda işsizliği azaltma adına bir nebze olsun katkı sağlamak için Keskin Group olarak üzerimize düşen sorumluluğu taşıma bilinci adına dünyanın 15 ülkesinde otomotiv sektöründe lastik ve jant üretiyoruz. Firma bünyemizde 500 insanımıza istihdam sağlamaktadır. Bu istihdamı sağlarken tabii ki doğal olarak genç kitleyi hedef almaktayız. Dolayısıyla ana temel düşüncemiz, genç ve dinamik olan sinerjilerimizi toplayarak ve birleştirerek aktif enerjiye çevirmektir. Bunun için kendi bünyemizde açmış olduğumuz Keskin İş Akademisi’nde insana yapılan yatırımı profesyonel bir şekilde uygulamaya sokmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

 

DEDE KORKUT KÜLTÜR VE SANAT ŞÖLENİ (YERİ VE TARİHİ : Merkez – Temmuz 3. Haftası )

 

Bayburt’un önemli kültürel etkinliklerinden olan ve özellikle Türk dünyasında ilgiyle izlenen Uluslararası Dede Korkut Kültür ve Sanat Şöleni Bayburtta geleneksel olarak düzenlenmektedir .  Bayburtun tanıtımı adına önemli olan bu şölen, Masat köyündeki Dede Korkut’un mezarını ziyaret ile başlıyor . Dört gün boyunca çeşitli kültürel, sosyal ve sanatsal etkinliklerin yer alacağı Uluslararası Dede Korkut Kültür ve Sanat Şöleni’ne, Bayburtlular başta olmak üzere Dede Korkut’u seven herkes davet edilir .

Gösterilerin ardından her yıl geleneksel olarak uçurulan ve bulan kişilerin altınla ödüllendirildiği ikramiyeli şölen balonları da festivale ayrı bir özellik katar .

 

DEDE KORKUT KÜLTÜR VE SANAT ŞÖLENİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez  –  Temmuz 3. Haftası 2015

 

KORGAN KÖPRÜ ŞENLİKLERİ

                                              

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez  – 28 Temmuz   2015