BATMAN Festival ve Etkinlik Takvimi

72-BATMAN

ZİLAN TÜRBESİ ANMA HAFTASI( YERİ VE TARİHİ : 25 Mayıs , Zilan  )

Beşiri Örmegözü’ndeki Zilan türbesinde şeyh Halit’i anma etkinlikleri Cumartesi günü yapılacak. Her yılın Mayıs’ın son haftasında Beşiri ilçesine bağlı Örmegözü (Kanireval) köyü yakınındaki Zilan türbesinde bu yıl anma etkinlikleri öncesinde hazırlıklar erken tamamlanması için çalışılıyor . Ziyaretçiler için beş bini aşkın çadır kuruluyor . Hazırlıklara yaklaşık bir hafta sürüyor. Cumartesi günü büyük bir kalabalık ziyaretçi konuğu  bekleniyor . Türkiye’nin dört bir yanındaki kitlenin bu yıl etkinliklere erkenden geleceğini tahmin ediliyor .

Ziyarete gelen halk genellikle türbede dua edip salâvatlar getiriyor . Daha sonra kurban kesip mevlid okuyorlar .


 

Batman Hasankeyf Kültür Sanat Festivali  ( YERİ VE TARİHİ : Hasankeyf , Eylül Başı )

 

Batman Hasankeyf Kültür Sanat Festivali, Batman Belediyesi tarafından Ekim başlarında üç gün düzenlenmektedir.

 

Batman Hasankeyf Kültür ve Sanat Festivali sırasında Batman ve Hasankeyf konser, sergi izlemek, baraj yapımının bölge üzerindeki etkilerini konu alan açık tartışma ve konferanslara katılmak üzere gelenlerle dolup taşmaktadır. Bu festival aynı zamanda bölge halkıyla temas kurmak ve görüş alışverişinde bulunmak isteyen çok sayıda çevre aktivisti ve kampanyacı için de fırsat oluşturmaktadır. Yerli ve yabancı ünlü müzisyenler, aktörler ve çevre dostları da Festivale katılanlar arasındadır.

 

Festivalin son gününde halk, buraya gelen milletvekilleri, Belediye Başkanları, kültür ve sanat alanının önemli simaları ile birlikte Hasankeyf’e doğru yürüyüş gerçekleştirmekte ve geceyi burada geçirmektedir. Bütün gece süren canlı müzik akşamüzeri başlamakta, festival katılımcıları sıcak havada Dicle kenarında serinlerken kebaplarının ve soğuk içeceklerinin keyfini çıkarmaktadır.

 

Seyit Bilal Anma Haftası(YERİ VE TARİHİ  : 4-15 Eylül (Gercüş- Vergili Köyü) )

 

Her yıl Eylülün ikinci haftası Perşembe günü,Seyit Bilalı Kutlama adıyla düzenlenen Festival büyük rağbet görmektedir.Civar il ve ilçelerde çok sayıda aile hem Ziyarethem de piknik amacıyla köye akın edip Geceyi burada geçirip bu etkinliğe katıl-maktadır.
Seyit Bilal Türbesi Halk arasında Psikolojik Hastalara Manevi direnç verdiğineinanılmaktadır.Eskiden Civar köylerden gelen aileler köyde misafir edilme adetibulunuyordu.Ancak şu anda herkes kendi tedarikini kendisi yapmaktadır.1999 da
resmen kurulan ve Seyit Bilal Türbesinin bakımını amaçlayan Vakıf faaliyete başlamış ilk olarak köye 60 yataklı bir konukevini hizmete açmıştır.

 

SASON’DA BAL VE CEVİZ FESTİVALİ( YERİ VE TARİHİ : Merkez – 27 Eylül – 02 Ekim )

 Festivalin amacı ; Başta Sason balı olmak üzere Sason cevizi ve son yıllarda yine raflarda yerlerini almaya başlayan tütüne alternatif olarak ekilen Sason çileğini tanıtmak amacıyla bu festival geleneksel olarak düzenleniyor .

Festivalde ; Bal, çilek ve ceviz yarışmaları yapılıyor .


 

 

TİYATRO FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Batman 01-20 Nisan  2015

 

İMAM ABDULLAH’I ANMA ETKİNLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Batman 01-07 Haziran 2015

 

BATMAN HASANKEYF KÜLTÜR SANAT FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Batman 01-15  Ekim 2015

 

YILMAZ GÜNEY KISA FİLM FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Batman 01-15 Aralık 2015