Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi Hangi Gün Ne Zaman

Milli Mücadele döneminde yapılan Sivas ve Erzurum, Kongrelerinde; milli iradeye dayalı hükümet kurulması ilk hedef olarak belirlenmiştir. Bu amaçla tüm illere telgraflar çekilerek halkın kendi adına karar verecek temsilcileri seçmesi istendi. Seçilen temsilcilerin toplanacağı bir yer gerekliydi. Ankaralılar Atatürk’ü ve temsil heyetine seçilenleri Ankara’ya davet ettiler.  Kurtuluş Savaşı’nın en iyi Ankara’dan yönetileceği inancını taşıyan Mustafa Kemal ve arkadaşları  27 Aralık 1919 Cumartesi Ankara’ya geldiler.

 

Atatürk’ün Ankara’ya gelişi, Kurtuluş Savaşı dönemindeki en önemli olaylardan biridir. Çünkü Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşu Türk ordusunun kurulup hazırlanması çalışmaları Ankara’da yapıldı. Ankara milli mücadelenin merkezi haline geldi. Kısaca Ankara o günlerde başkentlik görevini üstlenmiş oluyordu. Bu yüzden her yıl 27 Aralık tarihinde Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

2017 yılından Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi 27 Aralık Çarşamba günü iken, 2018 yılında 27 Aralık Perşembe gününe denk gelmektedir.