Ardahan Festival ve Etkinlik Takvimi

75-ARDAHAN

ARDAHAN’IN 96.KURTULUŞ KUTLAMASI (23 Şubat 2017 Perşembe – 00:00    ~    23 Şubat 2017 Perşembe – 00:00)

Ardahan Belediyesi tarafından organize edilen bu günde Ardahan’ın Kurtuluşunu anmak ve Ardahan kongresini canlandırmak hedeflenmektedir.


ÇILDIR KAR VE BUZ FESTİVALİ ( YERİ VE TARİHİ: Çıldır Köyü, Şubat Ayı İçerisinde)

2006 yılından beri her yıl organize edilen Çıldır Gölü Kar ve Buz Festivali Doğu Anadolu Bölgesinde gerçekleştirilen ilginç festivallerden biridir. Serhat şehrimiz Ardahan’ın şirin İlçesi Çıldır, yaz aylarında düzenlenen Çıldır Göl ve Kültür Şenliğinin yanında bir de böyle değişik bir festivale de ev sahipliği yapmanın her yıl mutluluğunu yaşamaktadır.
Doğu Anadolu’nun Van Gölünden sonra 2.büyük gölü olan Çıldır Gölü her geçen gün ilginç ve eğlenceli festivalleriyle şaşırtmaya devam ediyor. Güneşin ilk doğduğu yer olan Serhat Şehrimiz böyle nefis festivallerle her yıl dünyayı selamlıyor ve tüm dünyayı kendisinde olan güzellikleri keşfetmeye davet ediyor.

Ardahan Valiliği ve Türkiye Buz Pateni Federasyonu tarafından düzenlenen festival bir buz sporu şölenine dönüşmektedir. Donmuş Çıldır Gölü’nde her yıl yapılan bu festivalin diğer buz danslarından farkı doğal buz pateni olmasıdır. Festival sadece buz pateni gösterilerine değil, buz hokeyi müsabakalarına da ev sahipliği yapmaktadır.


POSOF 19 MAYIS BAYRAMI FESTİVAL VE ŞENLİKLERİ( YERİ VE TARİHİ: Posof, 19 Mayıs )

Ilgar Dağının metrelerce yükselen karlarının erimesinin ardından, bir çukurda yer alan Posof ilçesi de şenlenir. Baharın en güzel aylarından mayısın gelmesi ile bu şirin ilçenin tepeler yeşillenir, meyve ağaçları çiçeklerle bezenir. Böylece Posof’luların mutluluğu ve neşesi bir kat daha artar. Posof’a güneşin sıcağı daha yakından vurunca neşelenen Posof’lular Gençlik ve Spor Bayramını her yıl kutladıkları renkli bir şenlikle taçlandırırlar.

Bu şenlikle milli bayramı daha da anlamlandırırlar.Başka günlerde zamanın adeta durduğu bu dağın arkasındaki şirin ilçede   yapılan şenlikle zaman yeniden akmaya başlar.

Ponpon kızların renkli açılışları, Kafkas halk oyunları,Gürcü dansları, güreşler, erkeklerin birbirinden maharetli sportif gösterileri, tekvando ve jimnastik hareketleri, yöresel bir takım yarışlar ve hatta buzağı güzellik yarışmasına kadar daha bir çok etkinliğin yer aldığı bu şenlik, serhat şehir Ardahan’ın en uç noktasında sizleri beklemektedir.


ÇILDIR GÖLÜ FESTİVALİ( YERİ VE TARİHİ: Çıldır Gölü, Temmuz Ayı İlk Haftası )

Çıldır Göl Festivali sadece ülkemiz sınırları içerisinde yaşayan Kars ve Ardahanlıların katılımıyla değil, aynı zamanda yakın coğrafyada yaşayan Azerbaycan, Kırgızistan,Kazakistan ,Gagavuzya, Gürcistan ve Türkmenistan  gibi komşu ve akraba ülkelerden gelenlerin de katılımıyla büyük ve bölgesel bir şenliğe dönüşmektedir. Adı Göl Festivali olsa da, içinde kültürel, folklörük ve sosyal temalar barındıran festival unutulmaz görüntülere sahne olmaktadır,çünkü Aşık Şenlik kültür şenlikleri de Çıldır göl festivali ile birlikte yapılmaktadır.

Göl, kışın buz ve karın kattığı nefis görüntülerle cezbeden, yaz mevsiminde martıları ve etrafındaki çiçeklerle bezenmiş doğanın manzarasıyla unutulmaz anlar yaşatmaktadır. Böyle bir gölde festival olunca diğer festivallerden bir adım daha öne çıkmaktadır. Gölün güzelliği, göl kenarındaki yaylaların eşsiz manzarası ve mevsimin kattığı sıcak atmosferle bir eğlence şölenine dönüşen festival Çıldır’lılar için artık vazgeçilmez ve geleneksel bir şenlik haline gelmiştir.
HOÇVAN (HOÇİVAN) YAYLA ŞENLİKLERİ( YERİ VE TARİHİ: Hoçvan, Temmuz Ayının İlk Haftası )

Her yıl Temmuz ayının ilk veya son haftası yapılan Hoçvan Yayla şenlikleri diğer festivaller gibi Ardahan’ın vazgeçilmez festivalleri arasında yer almaktadır.

Hoçvan’da memleket özlemi gidermeye giden diğer illerdeki Hoçvan’lılar ,hemşerileriyle hoş vakitler geçirmektedirler. Buzağı yarışmaları, futbol turnovaları ve halk oyunları ile çok renkli geçen Hoçvan Yayla Şenlikleri her yıl iple çekilmektedir.. Hoçvanlı’ların yere göğe sığdıramadıkları vefakar hemşerileri Hülya AVŞAR daha önceden Hoçvan’a gelmiş ve Hoçvanlıları çok mutlu etmişti. 2013 de 9.su yapılması beklenen festivale umuyoruz ülkemizin sevilen ünlü sanatçılarından ve Hoçvan’lıların medarı iftiharı Hülya Avşar da katılır.

Hoçvan Köy Dernekleri Federasyonu (Hoç-FED)’nun  gayretleriyle yapılan festival yeşilin, masmavi ile buluştuğu Hoçvan’da her yıl renkli görüntülere sahne olmaktadır. Kültürel değerlerin, bölgesel ilişkilerin ve ekolojik hassasiyetlerin ön plana çıkarıldığı Hoçvan Şenliği, Hoçvan’lıların stantlar açarak ürünlerini tanıtıp sattıkları, kültürlerinin renklerini ortaya koydukları önemli bir festival olarak Ardahan Festivalleri arasında hak ettiği yeri almıştır.


ATATÜRK’ÜN İZİNDE DAMAL ŞENLİKLERİ( YERİ VE TARİHİ : Damal , 7 Temmuz )

Geçen yıl 16.sı yapılmış ve bu yıl 17.si düzenlenecek olan bu festivalin diğer festivallerden çok önemli bir farkı vardır. Bu festivalin belirleyicisi eşine az rastlanan bir doğa olayından ibaret olup, festivale gelenlerde derin izler bırakmakta ve düşüncelere daldırmaktadır.

1996 yılından beri her yıl Damal Belediyesi tarafından organize edilen Atatürk’ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri’ne gelenler Atatürk’ün Karadağ sırtlarına düşen silüetini izlerken şaşkınlıklarını gizleyememektedirler. Her yıl 15 Haziran-5 Temmuz tarihlerinde 17.55-18.10 saatleri arasında görülen bu müstesna tabiat olayını izlemek ve Atatürk’ün aziz hatırasının atmosferinde böylesine bir festivali yaşamak ayrıcalığını siz de hissetmek istiyorsanız festival tarihine biletinizi ayırtın.

İlk kez Damal’ın Yukarıgündeş köyünde Adıgüzel Kırmızıgül adlı bir çoban tarafından gözlenen ve 1975 yılında Erdoğan Kumru adlı bir gazeteci tarafından fotoğraflanarak Genel Kurmay Başkanlığı’na gönderilen Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yüzünün profilden gölgesi görenleri hayretler içinde bırakmaktadır.Belirtilen tarihlerde Atatürk’ün silüetinin Karadağ yamaçlarında görülmesi artık yöre halkı için dört gözle beklenen ve  neredeyse kutsal sayılan bir olaydır.


GÖLE ULUSAL KAŞAR FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ: Göle Temmuz Ayının 2. Haftası )

Ardahan’ın ilçelerinden ve diğer namı Yeşil Göle’de olan ilçemizde geleneksel festivallerden biri de Uluslararası Göle Kültür ve Kaşar Festivali’dir.
Göle’nin dışında yaşayan hemşehrileri’nin de katkılarıyla ve Göle Belediyesi’nin organizatörlüğünde  her yıl yaz aylarında düzenlenen Göle Kültür ve Kaşar Festivali neredeyse Gölelilerde alışkanlık yapmıştır.

Göle’nin yaylarında otlayan ineklerin memelerinden akan sütten mayalanan peynirlerden yapılan kaşar peynirinin lezzeti nefis ve görüntüsü çok hoştur. Hatta 2000 Temmuz’unda 5.si düzenlenmiş olan festivalde 550 kilogram gelen dünyanın en büyük kaşarı hazırlanarak sunulmuştur.
Festivallerde çok ilginç etkinlikler arasında kaşar ,kaymak ve süt güzeli yarışması da yapılmaktadır.

Adeta mayıs çiçeklerinin rengi ,kokusu ve aromasını bünyesinde barındırarak kendine özgü bir tat ve hoşluk sunan Göle kaşarı bu festivalde tüm Ardahan’lı ve Göle’lileri biraya getirerek hasret gidermelerine vesile olmaktadır.Yayla havası,biri birinden güzel çiçek florası ve Göle’nin nefis doğasında düzenlenen festivalde sürpriz sanatçılar, biri birinden maharetli aşıklar sahne almakta ve çeşitli yarışmalarla festival zenginleştirilmektedir.

 ARDAHAN  BAL FESTİVALİ( YERİ VE TARİHİ : Merkez – Ağustos Ayının İlk Haftası )

Ardahan balını tanıtmak amacıyla her yıl geleneksel olarak yapılan Ardahan Bal Festivali’nde, Ardahan balının ve kültürünün tanıtımı amaçlanıyor. Festival etkinliklelerinde bal yarışmaları yerel ve ulusal sanatçıların konserleri, yerel ve yabancı halk oyunları ekiplerinin gösterileri düzenlenmektedir.

ATATÜRKÜN İZİNDE GÖLGESİNDE DAMAL ŞENLİKLERİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Damal – 15 haziran- 15 Temmuz  2015

ÇILDIR İLÇESİNİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU

YERİ VE TARİHİ                                    : 25 Şubat 2017 Cumartesi ~ 25 Şubat 2017 Cumartesi

MERKEZ BÜLBÜLHAN YAYLA ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    :        –   Temmuz Ayı

 

AŞIK ŞENLİK ANMA VE ÇILDIR GÖL FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Çıldır –  Temmuz Ayı 3. Hafta Sonu

 

POSOF AŞIKLAR   ŞÖLENİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Posof – Temmuz Ayının Son haftası

 

GÖLE ULUSAL KAŞAR FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Göle-  Temmuz Ayının 2. Haftası

 

HANAK AŞIK MAZLUMİYİ ANMA ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Posof –  Temmuz  Ayı ilk Haftası

 

ARDAHAN  BAL FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez – Ağustos Ayının İlk Haftası