ANKARA Festival ve Etkinlik Takvimi

06-ANKARA

ANKARA BEYPAZARI KIZAK ŞENLİĞİ(Beypazarı, 13 Şubat 14 Şubat )

Kızak Şenliği, Başkent Ankara’nın tarihi ve turistik ilçesi Beypazarı’nda Şubat ayında hafta sonu düzenleniyor. Beypazarı Belediyesi, Beypazarı Kaymakamlığı, Beypazarı Belediyesi Kayı Doğa Sporları Derneği, Karaşarlılar Derneği ve Karaşar Güç Birliği’nin katkılarıyla düzenlenen Geleneksel Kızak Şenliği ilçeye 30 km mesafedeki 1600 rakımlı Karaşar Kirazyanı Yayla mevkiinde gerçekleşiyor.

 

Şenlik, kızak yarışları, en güzel kardan adam, kızak çekme ve halat çekme yarışı, off road gösterileri, canlı DJ performansları ile renkli gösterilere sahne oluyor. Şenlik ateşinin yakılacağı alanda etkinlikler 2 gün boyunca sabah 10.00’dan akşam saatlerine kadar devam ediyor.

————————————————————————————-

ULUSLARARASI 2. EL FİLM FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ: Merkez, 20 Şubat 24 Şubat )

2007 yılından bu yana Ankara’da gerçekleştirilen, 2. El Kısa Film Festivali Elemiyoruz, Ellemiyoruz sloganı ile yola koyuldu. Daha önce en az bir kısa film festivalinden hüsranla evine dönen, elenmiş kısa filmlerin katılabildiği 2. El Kısa Film Festivali’ne gönderilen her film festival boyu gösterimde olacak, jüri tarafından değerlendirmeye alınacak.

Festival, tamamen bağımsız ve amatör kimliğe sahip Ankara Kısa Filmciler Derneği tarafından düzenlenmektedir. Dernek faaliyetini, hiçbir belediye, vakıf, şirket, holding vb. bünyesinde olmaksızın sürdürmekte. Önceki senelerde sadece kısa metraj filmleri kapsayan festival 2011 yılından itibaren hem kısa hem de uzun metraj filmlerin gösterimini gerçekleştiriyor. Festivalde her sene film gösterimlerinin yanı sıra konser, atölye gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor.

————————————————————————————-Ankara AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali (YERİ VE TARİHİ: Merkez, 28 Şubat 3 Mart )

Her yıl İstanbul ‘da, Ankara’da ve 2012 yılından itibaren İzmir’de AFM ve Cinebonus Sinemaları’nda Şubat ve Mart aylarında izleyicisiyle buluşan festival, filmleri farklı ve güncel bölümler altında toplayarak izleyicisine ulaştırıyor.

Türkiye’den Kısalar bölümüyle yüzlerce genci bir araya getiren  İstanbul , $15.000 ödüllü uluslararası yarışması  Keşif ile dünyanın farklı ülkelerinden gelen 8 filmi ve genç sinema profesyonellerini davet ederek İstanbul ‘u yenilikçi sinemanın dünya merkezlerinden biri haline getirmeyi amaçlıyor.

————————————————————————————-

ANKARA ULUSLARARASI CAZ FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ: 2 Şubat- 27 Şubat )

 1995 yılında bir grup caz severin önderliğinde, Başkent Ankara’da müzik gündemini çağdaşlaştırmak ve müzik alanındaki yozlaşmaya bir karşı duruş olarak var olmak amacıyla kurulan Ankara Caz Derneği, 1996 yılında ODTÜ Caz Günleri olarak başlayan, bugün ise Türkiye’nin en büyük müzik festivallerinden biri olan “Ankara Uluslararası Caz Festivalini düzenlemektedir. Bu festivalde hem dünya cazının duaenlerini Ankara seyircisi ile buluşur, hem de Türk caz sanatçılarının yurtdışında tanınmasına da katkı sağlar.

Ayrıca, festival kapsamında, imza Günleri ve söyleşiler yapılıyor.  Festivale katılan üniversitelerin Müzik Kulübü üyeleri, Burs Fonu Öğrencileri ve Caz müzisyenleri, konserler için ücretsiz giriş kartı alabiliyor. Festival biletleri ise oldukça uygun fiyata alınıyor.

————————————————————————————

ETHOS Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali:( YERİ VE TARİHİ: Ankara 27 Mart 10 Nisan

DÜZENLEYEN KURULUŞ: KÜSAGEM)

Ethos film festivali KÜSAGEM Derneği tarafından düzenlenmektir. Festivalin ana teması çağdaş yaşamın bir gereği olan sanattı. Tiyatro sanatının ülkemizdeki boyutlarını görmek ve göstermek, estetik, tematik, ayrıca yapısal olarak da ülkemizde tiyatro sanatının boyutları da, problemleri de bilinmez bir saha olarak göstermektir.  Festivalin içeriğinde sokaklarda yürüyüş, sokak gösterisi, müzik dinletisi düzenlenmektedir. Düzenlenen oyunlar Ekin Sanat Merkezi, Öteki Tiyatro, Çağdaş Sahne, Ertan Gösteri Merkezi, Altındağ Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenmektedir.

————————————————————————————-ANKARA ULUSLARARSI FİLM FESTİVALİ ( YERİ VE TARİHİ:Ankara Belediyesi, 28 Nisan – 8 Mayıs)

Ankara Uluslararası Film Festivali, ilk kez 1988 yılında Ankara Film Şenliği adıyla gerçekleştirildi. 13-20 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen şenlikte 10’a yakın ülkeden 40 dolayında yapıt ve 30 yerli yapım izleyici ile buluştu. O güne kadar Ankara’da Sinema ile ilgili bu büyüklükte bir organizasyon düzenlenmemiştir.

Ankara Uluslararası Film Festivali çerçevesinde, ticari şansı olmayan kısa film yapımını özendirmek, ulusal kısa filme katkıda bulunacak yeni sinemacıları desteklemek ve kısa canlandırma sinemasının gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Ulusal Kısa Film Yarışması düzenlenmiştir.

Ankara Uluslararası Film Festivali, uluslararası ünlü konukları, sinemaya uzun yıllar emek vermiş deneyimli sanatçıları, gelecek vaat eden genç yetenekleri, bilge akademisyenleri, meraklı gönüllüleri ve koca bir şehrin sakinlerini sinemanın düşsel dilinde buluşturur ve her yıl yepyeni bir yolculuk vaat eder.


DEVLET TİYATROLARI, ANKARA KÜÇÜK HANIMLAR KÜÇÜK BEYLER ULUSLARARASI ÇOCUK TİYATROLARI FESTİVALİ ( YERİ VE TARİHİ: 24 Nisan 29 Nisan)

Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramına tiyatro sanatı ile katkıda bulunmaktadır. Türk tiyatrosunun  çocukları yoluyla yurt dışına açılımını sağlamak, tanıtmak ve yurt dışında bu daldaki gelişmeleri takip ederek kültürler arası gelişim ve değişime hizmet etmek amacıyla, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü 2005 yılından beri her yıl 24-29 Nisan tarihleri arasında Ankara’da “Küçük Hanımlar Küçük Beyler” Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali’ni düzenlemektedir.

ULUSLARARASI KALECİK KARASI FESTİVALİ ( YERİ VE TARİHİ: Kalecik 11 Eylül 13 Eylül)

İsmini yörede yetişen dünyaca ünlü üzümlerden alan ve Kalecik Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Kalecik Karası Festivali her yıl Eylül ayında Kalecik’te gerçekleştiriliyor.

Festival sırasında konuklar, Kalecik Karası üzümünü ve bu üzümden üretilen şarapları da tatma fırsatı buluyorlar. Festival alanında kasnak böreği, ayva, armut, dut vs. gibi ürünlerin de tadına bakmak ve alma fırsatı bulunuyor.

Festival ilk yıllarında yörede yetişen Kalecik Karası cinsi üzümlerden üretilen şarapların tanıtılması amacı ile Kalecik Karası Şarap Festivali adıyla düzenlenmeye başlanmış ancak yıllar geçtikçe şarap festivali olmaktan çıkıp, konusu üzüm olan büyük bir pazar yerine dönmüş.

En iyi Kalecik karası üzümünün seçildiği festivalde; üzüm çiğneme yarışması gibi özgün etkinliklerin yanında, sanatçıların ve yöresel sanatçıların konserleri de oluyor.


ANKARA TİYATRO FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ: Çankaya 18 Kasım 28 Kasım)

1996 yılından beri yapılan festivali bugüne kadar 231.734 kişi izlemiş, 210 farklı grup katılmış, 453 oyun sergilenmiş, 23 atölye çalışması, 24 panel, 47 söyleşi gerçekleştirilmiştir. Belgesel seyirlik film gösterileri, konser gibi etkinliklerin de yer aldığı festival, sanat çevreleri tarafından büyük ilgi görmektedir.

Festivalin amacı, çağdaş yaşamın bir gereği olan sanatı kitlelere ulaştırmak, ulusal ve uluslararası özel ve amatör tiyatro topluluklarını destekleyerek etkinliklerini sürekli kılmak, uluslararası dayanışmaya ve barışa sanat yolu ile katkıda bulunmaktır. Sanat, kültüre katkıda bulunan, bireyi ve toplumu çağdaş bir dünyaya yönlendiren önemli bir varoluştur. Yeni anlayışlar, çağdaş düşünceler, topluma en güçlü ve kalıcı biçimde sanat yolu ile ulaşmaktadır. Bu ilkenin gereklerini yerine getirmek için; festivalin aşamalarını etraflıca tartışmak, aksaklıkları en aza indirmek, iyi ve kaliteli izlenimler bırakmak hedefini gütmektedir.


HOCALI KATLİAMI ANMA PROGRAMI

YERİ VE TARİHİ                                  : Keçiören / 26 Şubat 2017 Pazar

BEYPAZARI KİRAZLI YAYLA KIZAK ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Beypazarı  – 17-18 Ocak 2015

 

DÜNYA DANS GÜNÜ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Çankaya – 29 Nisan 2015

 

BEYPAZAR UÇURTMA ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Beypazarı  – 25-26 Nisan 2015

 

OKULLAR ARASI ÖDÜLLÜ HALK OYUNLARI YARIŞMASI

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Altındağ  – Nisan Ayı İçerisinde

 

UÇURTMA ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Gölbaşı  –  Mayıs 2015

 

ANKARA OKULLAR  ARASI TAKIM SANTRANÇ TURNUVASI

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Altındağ  – Mayıs Ayı içerisinde

 

ENGELLİLER HAFTASI

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Çankaya – 10-16 Mayıs 2015

DÜZENLEYEN KURULUŞ    :  Çankaya Belediyesi Başkanlığı

 

BEYGEM GENÇLİK HAFTASI ETKİNLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Beypazarı  – 19-24 Mayıs  2015

 

ALTINDAĞ FOTOĞRAF YARIŞMASI

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Altındağ  – Mayıs  Ayı İçerisinde

 

EĞİTİM, BİLİM, KÜLTÜR ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Elmadağ- Mayıs Ayı

 

GÖLBAŞI ULUSLARARASI GÖLLER ANDEZİT VE SEVGİ ÇİÇEĞİ ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Gölbaşı  –  Haziran veya Eylül 2015

 

UÇURTMA ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Altındağ  –  Haziran Ayı İçerisinde

 

ANKARA KALE FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Altındağ  – Haziran Ayı İçerisinde

 

AHMET ADİL YAZ  ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  :Akyurt  – Haziran Ayı

 

KUTLUDÜĞÜN GÖZLEME VE AYRAN FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Mamak –  Haziran Ayı 2. Pazarı

 

ÇANKAYA BELEDİYESİ  RESİM ÇALIŞTAYI

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Çankaya – Haziran  2015

 

ULULSLARARASI  BEYPAZARI  VE YÖRESİ ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Beypazarı  – 05-07  Haziran 2015

 

GELENEKSEL SİNCAN YAĞLI GÜREŞLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Sincan –  Haziran/Temmuz  2015

MAHALLE ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Sincan  –  Temmuz-Ağustos-Eylül 2015

 

BEYPAZARI GENÇ HALK OYUNLARI ŞÖLENİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Beypazarı  – 10-16  Ağustos  2015

 

ULUSLARARASI KALECİK KARASI BAĞBOZUMU KÜLTÜR VE TURİZM FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                  : Kalecik – 23 Ağustos- Eylül 2015

 

GELENEKSEL KARAPÜRÇEK YAĞLI GÜREŞLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Altındağ  – Ağustos Ayı içerisinde

 

KIZILCAHAMAM KÜLTÜR SANAT SU FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Kızılcahamam – Ağustos Ayının 2. haftası

 

YEŞİLDERE HÖŞDERİM ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Elmadağ- Ağustos Ayı

 

YEŞİLDERE HÖŞDERİM ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Elmadağ- Ağustos Ayı

 

GORDİON ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Polatlı –07-13 Eylül 2015

 

SOKAK SANATLARI FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Mamak- Eylül Ayının 1. Pazarı

 

AYAŞ ; DOMATES, TARİHİ EVLER VE KÜLTÜR  FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Ayaş  –  Eylül Ayı içerisinde

 

12.ULUSLARARASI ANADOLU GÜNLERİ  KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Etimesgut –  Eylül 2015

 

ULUSLARARASI ÇUBUK TURŞU VE KÜLTÜR FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Çubuk –  Eylül Ayının 2. Haftası

 

BAYRAM ARAÇ VE TİRİT FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Elmadağ- Eylül  Ayı

 

BEYPAZARI ULULSLARARASI HASAT GÜNLERİ VE TARIM FUARI

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Beypazarı  – 02-04 Ekim  2015

 

ANKARA KEDİSİ GÜZELLİK YARIŞMASI

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Pursaklar – Ekim Ayının Son Haftası

 

ALTINDAĞ’DA ŞİİR AKŞAMLARI

 

YERİ VE TARİHİ                                  : Altındağ  – Kasım Ayı içerisinde

 

DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

 

YERİ VE TARİHİ                                  :Çankaya  – 03 Aralık  2015