AKADEMİSYEN


AKADEMİSYEN

Üniversitelerin lisans bölümünden mezun olduktan sonra akademisyen olmak isteyenler için izlenmesi gereken yol haritası belirmeye başlar. Üniversite kadrosuna adım atabilmek için çeşitli başvuru türleri vardır.

  • ÖYP Programı (Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı)
  • YLSY (Yurt dışı Lisansüstü Eğitim Seçme ve Yerleştirme)
  • Üniversite duyuruları

Akademisyen olabilmek için Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora dereceleri, Yardımcı doçent, Doçent, Profesör derecelerini unvan sırasıyla tamamlamak gerekir.

4 yıl süren lisans eğitiminin ardından, uzmanlaşmaya yönelik 2 yıl süren Yüksek Lisans eğitimi gelir. Lisans derecesi alındıktan sonra doktora yapmak mümkündür. Lisans sonrası Doktora 6 yıl sürer. Yüksek lisans derecesini aldıktan sonra başvurulan Doktora programı ise 4 yılı kapsar.

YÖK tarafından Yardımcı  Doçent kadrosu açılması durumunda, üniversitede görev yapan akademisyen Yardımcı Doçentlik için başvuru yapabilir. Doçentlik aşaması ise belirli bir eğitim sürecini kapsamaz ve doğrudan akademik unvanı belirtir. Yılda iki kez açılan sınavlarda akademisyenin çalışmaları değerlendirilerek ve jüri tarafından Doçentlik unvanı onaylanır. En yüksek akademik unvan olan profesörlük ise Doçentlik unvanının ardından en az 5 yıl birim alanı ile ilgili çalışmayı gerekli kılar.