ADIYAMAN Festival ve Etkinlik Takvimi

02-ADIYAMAN

 

ADIYAMAN

KAHTA KOMMAGENE FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ: Kahta, Eylül ayının son haftası)

Kahta ilçesinin UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim, Kültür Organizasyonu) dünya İnsanlık Ortak Kültür Mirası olarak 1987 yılında kabul edilmiş tarihi mirasa sahiptir. Bu Miras Nemrut Dağındaki tarihi varlıklardır. Nemrut ve Kommagene uygarlığının en önemli eserleri -ARSAMEİA-ESKİ KAHTA KALESİ-KARAKUŞ ANIT MEZARI VE ROMA-CENDERE KÖPRÜSÜ KAHTA’dadır.

Kahta ilçemiz; bu değer ve kaynaklardan hak ettiği şekilde yararlanmak için uluslararası biçime uygun, yasalarımıza ve toplumun etik değerlerine saygılı ŞEFFEAF bir şekilde 1993 yılında ULUSLARARASI KAHTA KOMMAGENE FESTİVALİNİ başlatmış, yıllarca icra etmiştir.

Kahta Kaymakamlğı, Kahta Belediye Başkanlığı tarafından her yıl Eylül ayının son haftası Uluslararası Kahta Kommagene Festivali düzenlenmektedir. Binlerce yerli ve yabancı katılımcının yer aldığı festivalin amacı; kültür mirasımız olan Nemrut Dağı’ndaki Kommagene Krallığı’nın tarihi ve kültürünü ülkelere tanıtmak, Adıyaman’ı yurt içi ve yurt dışında turizm cazibe merkezi haline getirmektir. Festival süresince paneller, sergiler, konserler, sempozyumlar yapılmakta, turizmciler, yazarlar ve sanatçılar tarafından sunumlar gerçekleştirilmektedir.

BESNİ EĞİTİM BAYRAMI (Her yıl Ekim ve Eylül ayları içerisinde, Yer: Adıyaman)

Dünyanın ve Türkiye’nin ilk eğitim bayramı olma özelliğini taşıyan Besni Eğitim Bayramı; 2017 yılında 01 Eylül 2017 Cuma – 09:00    ~    01 Ekim 2017 Pazar – 21:00 tarihlerinde gerçekleşecektir. Bu yıl 19. su düzenlenecek olan Besni Eğitim Bayramı; Besni Kaymakamlığı, Besni Belediyesi ve Besni eğitim Vakfı tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenmektedir. Genellikle 3 gün süren Besni Eğitim Bayramı’nda kermesler, resim sergileri, konserler, seminer ve konferaslarla dolu bir şekilde geçmektedir.

ADIYAMAN TUT VE YAMAÇ PARAŞÜTÜ ŞENLİĞİ(YERİ VE TARİHİ: Tut, 31 Mayıs 1 Haziran)

Adıyaman Valiliği, Tut Kaymakamlığı, Tut Belediye Başkanlığı ve Tut Hava Sporları Kulübü ortaklığında 31 Mayıs ile 1 Haziran tarihleri arasında Tut’ta düzenlenmektedir. Geçen yıl ilki gerçekleştirilen ve Türkiye’nin çeşitli illerinden onlarca sporcunun katıldığı Yamaç Paraşütü Şenliği tüm meraklıların ilgisini çekmektedir ve geçen seneye göre daha fazla ilgi göreceği tahmin edilmektedir.

 

BAL KÜLTÜR VE TURİZM FESTİVALİ (YERİ VE TARİHİ: Çelikhan, Ağustos)

Ağustos ayında Çelikhan Kaymakamlığı, Çelikhan Belediyesi ve Arıcılar Derneğinin birlikte tertipledikleri bu festival ulusal düzeydedir. İlçenin en büyük gelir kaynaklarından birisi olan Çelikhan Balı’nın ulusal düzeyde tanıtmak üreticileri teşvik etmek, ürün için pazar bulmaktır.

3 gün süren festival kapsamında birçok etkinlik yapıldı. Festivalin son gününde yerel sanatçılar konser verdi. Çelikhan Tiyatro grubu, Adliyenin kapatılmasına tepki gösteren bir skeç ve tütün tüccarlarıyla ilgili skeç gösteriminde bulundu.

GELENEKSEL JARİ ŞENLİKLERİ (Yer: Adıyaman’ın Çelikhan İlçesi/ Tarih: 10 Ağustos 2017 Perşembe – 08:00    ~    11 Ağustos 2017 Cuma – 18:00)

Geleneksel Jari Şenlikleri; Adıyaman bölgesinin  en yüksek yeri olarak bilinen, 2 bin 700 metre rakımlı, Akdağ’dan akan ve birçok hastalığa şifa olduğu söylenen soğuk Jari Suyunun turizme kazandırılması ve bölgenin tanıtılması amacıyla düzenlenmektedir.

———————————————-

 KOMMAGENE  KÜLTÜR FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                   : Kahta  –  22-30 Eylül 2017

 

TUT’TA DUT FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                    : Tut –  7 Mayıs – 31 Temmuz 2015 (Bahar

(Sonbahar Şenliği)

YAMAÇ PARAŞÜTÜ  FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                    :Tut- 31Mayıs – 01 Haziran 2017

 

BAL KÜLTÜR VE TURİZM FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                    :Çelikhan 28-30 Ağustos 2015

 

GELENEKSEL ZERBAN ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                    : Adıyaman/Çelikhan 01 Ağustos 2017 Salı – 08:00    ~    31 Ağustos 2017 Perşembe – 18:00

 

GÖLFEST 2017 (TARIM-KÜLTÜR, SANAT TURİZM,EĞİTİM, SPOR VE YARDIMLAŞMA FESTİVALİ)

 

YERİ VE TARİHİ                                    :Gölbaşı  – 19-21 Eylül 2017

 

BESNİ EĞİTİM BAYRAMI

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Besni  – 01 Eylül 2017 Cuma – 09:00    ~    01 Ekim 2017 Pazar – 21:00