Adana Festival ve Etkinlik Takvimi

01-ADANA

Etkinlik
/Festival Adı
Düzenleyen Tarih Yer Wep Sitesi
Çukurova 10. Kitap Fuarı Türkiye Yayıncılar BirliğiÇufaş Çukurova Fuarcılık A.Ş. , Adana Valiliği ve Adana Büyükşehir Belediyesi 07.01.2017
08.01.2017
Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi http://cukur
ovakitap
fuari.com
/etkinlikler
19. Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali Sabancı Vakfı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Devlet Tiyatroları 27.03.2017
30.04.2017
Adana http://www
.adanadt.
gov.tr/web
/festival.html
5. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı Sivil Toplum Kuruluşları 08.04.2017
09.04.2017
Adana http://www
.nisanda
adanada
.com/
24. Uluslararası Adana Film Festivali Adana Büyükşehir Belediyesi 2016 yılında 19-25 Eylül tarihlerinde gerçekleşmiştir. 2017 yılı tarihleri henüz açıklanmamıştır Adana http://www
.altinkoza
.org.tr/
Gurme 2017 / Çukurova Gıda Ve Yöresel Lezzetler 11. Gıda, İçecek Ürünleri, Yöresel Ürünler, Gıda İşleme, Unlu Mamüller Teknolojileri, Depolama, Soğutma, Taşıma ve Mağaza Market Ekipmanları Fuarı Tüyap Fuarcılık 10.05.2017
14.05.2017
Tüyap Adana Fuar ve Kongre Merkezi – Çukurova / ADANA http://cukur
ovagida
fuari.com/
Adana İnşaat 2017 – 11. Yapı Malzemeleri, İnşaat Teknolojileri, İş ve İnşaat Makineleri Fuarı, Adana Yapıda Yenilikler, Dekorasyon, Tadilat, Yenileme ve Teknolojileri Fuarı, Adana IHS 2017 – Adana 10. Isıtma Soğutma Havalandırma Doğalgaz Teknolojisi, Tesisat ve Yalıtım Fuarı ve Adana Kent 2017 Fuarı TÜYAP Adana Fuarcılık A.Ş, Çukurova Fuarcılık A.Ş. ve Adana Büyükşehir Belediyesi 16.02.2017
19.02.2017
TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi http://adana
insaat
fuari.com/
EV’leniyoruz 2017 TÜYAP 09.03.2017
12.03.2017
TÜYAP Adana Fuar ve Kongre Merkezi http://adana
evleniyoruz
fuari.com/
11. Adana Mobilya Dekorasyon Fuarı 2017 Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası , Adana Marangoz ve Mobilyacılar Odası, Adana Mobilya Sanayicileri İş Adamları Derneği, Antakya Marangozlar ve Hızarcılar Odası,  Çukurova Fuarcılık A.Ş.,  Adana Büyükşehir Belediyesi ve Adana Valiliği 24.10.2017
29.10.2017
Adana http://adana
mobilya
fuari.com/
Bursa Dişhekimleri Odası Uludağ Sempozyumu 2017

 

Bursa Diş Hekimleri Odası 20.01.2017
22.01.2017
Ağaoğlu My Mountain Otel/Bursa (Uludağ) http://ulu
dagsemp
ozyumu.
com/site/
Beden Eğitimi ve Spor Öğretiminde Yeni ve Yaratıcı Yaklaşımlar  Sempozyumu 6 -Hacettepe Üniversitesi
-ODTÜ
21.01.2017
22.01.2017
Hacettepe Üniv. Beytepe Kampüsü, Mehmet Akif Ersoy Salonu/Ankara http://www
.sporegiti
mi.com
/semp6/
Uluslararası Engellilerin Eğitimi Kongresi Engelliler Konfederasyonu

 

25.01.2017
27.01.2017
Ankara http://www
.engelsiz
egitim.org/
7. Üroonkoloji Kongresi

 

 

Avrasya Üroonkoloji Derneği

 

26.01.2017
29.01.2017
Balkan Kongre Merkezi/Edirne

 

http://uro
onkoloji
2017.org/
24. İTÜ Endüstri Mühendisliği Öğrenci Sempozyumu İTÜ Endüstri Mühendisliği Kulübü

 

31.01.2017
04.04.2017
İTÜ İşletme Fakültesi Maçka Yerleşkesi/İstanbul

 

http://www
.ituemos
.com/

 

 

ÇUKUROVA 10. KİTAP FUARI (YERİ VE TARİHİ: Çukurova, 7 Ocak 8 Ocak)

Kuruluşumuz TÜYAP Adana Fuarcılık A.Ş. ve Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle, Çufaş Çukurova Fuarcılık A.Ş., Adana Valiliği ve Adana Büyükşehir Belediyesi desteği ile düzenlenen Çukurova Kitap Fuarı, 9-17 Ocak 2016 tarihleri arasında TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açıyor.

Dokuzuncu  yılında dokuz gün olan Çukurova Kitap Fuarı, 250 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla gerçekleştirilecektir. Fuarda panel, söyleşi ve çocuk etkinlikleri gibi 70 kültür etkinliği düzenlenecektir.

İmza günleri ve etkinlik programına www.cukurovakitapfuari.com sitesinden ve sosyal medya hesapları üzerinden ulaşılabilir.

Kaynak: http://cukurovakitapfuari.com/etkinlikler

ADANA DEVLET TİYATROLARI SABANCI ULUSLARARASI ADANA TİYATRO FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ: Merkez,27 Mart-29 Nisan)

Sabancı Vakfı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 2005 yılından itibaren her yıl düzenlenen uluslararası bir tiyatro etkinliğidir. Festival her yıl, yerli ve yabancı toplulukların oyunları ve sokak gösterileriyle Türkiye’nin kültür sanat hayatına renk katmaktadır. Festival, bir ay sürmekte olup, çeşitli ülkelerin katılımına açık şekilde yapılmakta ve ortalama 20.000 izleyiciye seslenmektedir.

Etkinliğin ilk günü verilen “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü”, tiyatro sanatına katkıda bulunan ustalara saygı hedefini izliyor. Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi’nde de sahnelenen oyunların ağırlığı Devlet Tiyatroları yapımlarında bulunmaktadır. Festivalin bir özelliği de Dünya Tiyatro Günü’nde başlamasıdır.

ADANA 5. ULUSLARARASI PORTAKAL ÇİÇEĞİ KARNAVALI

(YERİ VE TARİHİ: Merkez, 8 Nisan-9 Nisan 2017)

Portakal Çiçeği Karnavalı, 2013 yılından beri Adana’da Nisan ayında sivil insiyatifle gerçekleştirilen sokak karnavalıdır. Ayrıca Türkiye’nin ilk karnavalı olma özelliğine sahiptir. Sloganı “Nisan’da Adana’da” olarak belirlenmiştir.
Portakal Çiçeği Karnavalı, yerel yönetimlerin, STK’ların, kanaat önderlerinin, medyanın, ünlülerin ve özel sektörün sahiplendiği ilk etkinlik projesi olma özelliğini de taşımaktadır. Gönüllülük esasıyla şekillenen karnaval, amatör bir ruh ve anlayışla ve Adana halkının çabalarıyla herkesin kendinden bir şey kattığı etkinlik olarak da dikkatleri üzerinde toplamıştır. Karnaval fikrinin öncüsü, Adanalı iş adamı Ali Haydar Bozkurt’ tur. Her yıl Nisan ayında gerçekleşen bu Karnavalda konserler, sergiler ve çeşitli gösteriler düzenlenmektedir. Ayrıca karnavalın en göz alıcı  ve en önemli etkinliği katılımcıların renkli kostümler giydiği kortej yürüyüşüdür.
2017 yılında 5. si düzenlenecek olan Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı 8 Nisan Cumartesi ile 9 Nisan Pazar günleri gerçekleşecektir. Karnaval boyunca  Adana Kebap, Adana Lahmacun, Analı Kızlı, Mumbar, Kırkkat, Kabak Çintme, Yüksük Çorbası, Hamiş, Karakuş,  Muhlata, Karsambaç, Bici Bici, Aşlama, Şırdan gibi Adana’nın meşhur lezzetlerinden tatma fırsatı kazanabilirsiniz. Ayrıca Adana’ya gitmişken Anavarza Antik Kenti, Misis Köprüsü, Adana, Sabancı Merkez Cami, Taş Köprü, Ulu Cami, Büyük Saat Kulesi, Ramazanoğlu Medresesi,Tarsus Şelalesi, Kleopatra Kapısı, Makamı Şerif Cami, Saint Paul Kilisesi, Saint Paul Kuyusu, Ulu Cami, Kırk Kaşık Bedesteni, Nusrat Mayın Gemisi, Eshab-ı Keyf gibi yerleri de gezmeyi unutmayın.

ULUSLARARASI 23. ADANA FİLM FESTİVALİ(YERİ VE TARİHİ: Seyhan, 19 Eylül-25 Eylül)

Adana Film Festivali, Türkiye’nin büyük ve köklü festivallerinden biridir.Çukurova’nın geleneksel ürünü pamuğu simgeleyen “Altın Koza Film Festivali”, ilk kez 1969 yılında, “Film Şenliği” adıyla Adana Büyükşehir Belediyesi ve Adana Sinema Kulübü öncülüğünde gerçekleştirildi. Çukurova’nın ürünü pamuğu simgeleyen “Altın Koza Film Festivali” Türk Film Arşivi’nin katkılarını da yanına alan Altın Koza Film Festivali, o tarihten bu yana her yıl zenginleşen içeriği ile sadece Çukurova Bölgesi’nin değil, ülkemizin en önemli kültür – sanat etkinliklerinden biri oldu.

Şenlik, ilk kez düzenlendiği 1969 yılından itibaren Türk sinemasına verdiği ödüllerle destek olmaya başladı. 1973 yılına kadar Şenlik beş kez sinemaseverlerle buluştu. Ancak Altın Koza, ekonomik imkânsızlıklar nedeniyle on sekiz yıl sürecek bir suskunluğa gömüldü. 1992 yılında Adana Belediyesi, Adanalılar ve sanat dünyasından gelen “Altın Koza yeniden canlansın” talebi üzerine inema şenliğini bir kültür sanat festivaline dönüştürüldü.

Altın Koza Kültür ve Sanat Festivali, 1992’de düzenlediği Ulusal Uzun Film Yarışması’nın yanı sıra Öğrenci Filmleri Yarışması’nı da programına ekledi ve Türkiye’de ilk kez bu alanda yarışma düzenleyen Festival oldu. Altın Koza Kültür ve Sanat Festivali ayrıca resim, tiyatro, müzik, fotoğraf ve düşünsel çalışmaları Adanalı sanatseverlerin beğenisine sundu.

2016 yılında festivalin ismi Uluslararası Adana Film Festivali olarak değiştirilmiştir.  2016 yılı Uluslararası Adana Film Festivali ödülleri aşağıdaki tabloda verilmiştir. 2017 Programı henüz belli değildir.

Ödül Film Ödülü alan kişi
En İyi Film Koca Dünya Reha Erdem
En İyi Senaryo Albüm Mehmet Can Mertoğlu
Yılmaz Güney Babamın Kanatları Kıvanç Sezer
Adana İzleyici Ödülü İftarlık Gazoz Yüksel Aksu
En İyi Yönetmen Albüm Mehmet Can Mertoğlu
En İyi Kadın Oyuncu Rüya Gizem Erdem
En İyi Erkek Oyuncu Babamın Kanatları Menderes Samancılar
En İyi Müzik Babamın Kanatları Bajar
En İyi Görüntü Yönetmeni Koca Dünya Florent Herry
En İyi Sanat Yönetmeni Albüm Meral Efe
Yunus Emre Yurtseven
En İyi Kurgu Babamın Kanatları Umut Sakallıoğlu
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Babamın Kanatları Kübra Kip
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Babamın Kanatları Musa Ekici
Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Koca Dünya Ecem Uzun
Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Tarla Ilgaz Kocatürk
Jüri Özel Mansiyon Ödülü Tarla Cemil Ağacıkoğlu
SİYAD En İyi Film Babamın Kanatları Kıvanç Sezer
Film Yönetmenleri Derneği En İyi Yönetmen Koca Dünya Reha Erdem

 


Gurme 2017 / Çukurova Gıda Ve Yöresel Lezzetler 11. Gıda, İçecek Ürünleri, Yöresel Ürünler, Gıda İşleme, Unlu Mamüller Teknolojileri, Depolama, Soğutma, Taşıma ve Mağaza Market Ekipmanları Fuarı

 YERİ VE TARİHİ                                    : Çukurova –10-14 Mart 2017

8. GELENEKSEL ADANA HAVACILIK VE YAMAÇ PARAŞÜTÜ FESTİVALİ 2017  (Yer: Adana, Tarih: Ekim ayının üçüncü haftası)

Her yıl Ekim ayının 3. haftasında, amacı Adana halkına havacılığı ve yamaç paraşütü sporunu sevdirip tanıtmak, ayrıca, ülke genelindeki havacılık kulüplerini bir araya getirip, bilgi alışverişinde bulunup yeni dostluklar ve arkadaşlıklar edinmek olan, Geleneksel Adana Havacılık ve Yamaç Paraşütü Festivali 2016 yılında 22-23 Ekim tarihlerinde 7. kez düzenlendi. 2016 yılında Adana-Çukurova İlçesi – Kabasakal Köyü, Rüzgarlı Tepe mevkinde Adana Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda Adana semalarında renkli görüntülere sahne oldu.

Kaynak: http://www.adanahavacilik.net/

  1. ÇUKUROVA YÜKSEK ÖĞRENİM TANITIM GÜNLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Sarıçam–26-27 Mart 2015

 

  1. ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ GO TURNUVASI

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Sarıçam –Nisan 2015

 

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FİLM  FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Sarıçam –Nisan 2015

 

  1. ULUSAL ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FOTOĞRAF YARIŞMASI

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Sarıçam –Nisan 2015

 

13.ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ  TİK TİYATRO FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Sarıçam –Nisan 2015

 

GÜREŞ FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Sarıçam- Mayıs 1. Haftası

 

YÖRÜKTÜRKMEN ŞÖLENİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Sarıçam- Mayıs Ayı 3.Haftası

 

VARSAKLAR ŞÖLENİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Sarıçam –   Mayıs 4.Haftası

 

LİSELERARASI TİYATRO ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez – Mayıs Ayı İçerisinde

 

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ ROCK FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Sarıçam –Mayıs 2015

 

  1. BAHAR ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Sarıçam –Mayıs 2015

 

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ GELENEKSEL SPOR TIRMANIŞ ŞENLİĞİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Sarıçam –Mayıs 2015

 

 

KÜLTÜR VE SANAT   FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Saimbeyli  – 21-22  Haziran 2015

 

ULUSLAR ARASI ÜNİVERSİTE KAMPLARI

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Sarıçam –Temmuz 2015

 

ALADAĞ BELEDİYESİ KÜLTÜR FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Aladağ –Temmuz-Ağustos Aylarında Uygun Görülecek Hafta Sonu

 

 

KARAKUCAK GÜREŞLERİ VE GELENEKSEL YAZ ŞENLİKLERİ /FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Tufanbeyli –  01-31 Ağustos 2015

 

II.BÜYÜK  İSKENDER (ALEXANDER) FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Karataş –Ağustos Ayı İçerisinde

 

İNDERESİ YAYLA ŞENLİKLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Feke –05 Ağustos 2015

 

TAPAN KÜLTÜR FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Feke –17 Ağustos 2015

 

GELENEKSEL KIZILDAĞ KARAKUCAK GÜREŞLERİ

Kırkpınar’dan sonra Türkiye’nin en köklü ve eski güreşleri arasında yer alan Geleneksel Kızıldağ Karacuk Güreşleri 2017 yılında 532. kez düzenlenecek. Kızıldağ Yaylası, Ramazanoğulları Döneminden bu yana Adana’nın sıcak havasından kurtulmak ve Yörük- Türkmen geleneğini yaşatmak için güreşlere bir hayli rağbet vardır. Geleneksel Kızıldağ Karacuk Güreşleri genellikle Ağustos ayının son haftası düzenlenmektedir.

YERİ VE TARİHİ                                    : Karaisalı –Ağustos Ayı İçerisinde

 

KARAKUCAK GÜREŞLERİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Karaisalı-  Ağustos –Eylül  Ayı içerisinde

 

SARIÇAM BELEDİYESİ BAŞKANLIK KUPASI

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Sarıçam –   Eylül  Ayı 1.Haftası

 

ALTIN KOZA FİLM KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez –Eylül Ayı İçerisinde

 

ULUSLAR ARASI KARACAOĞLAN AŞIKLAR BAYRAMI

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Feke –05-07 Eylül 2015

 

ADANA TARIM 2015

 

YERİ VE TARİHİ                                    : Çukurova –18-22 Kasım 2015