10 SORUDA HERŞEY FİNLANDİYA EĞİTİM SİSTEMİ

9-FİNLANDİYA EĞİTİM SİSTEMİ

Soru 1- Okula başlama yaşı kaç?

Finlandiya’da zorunlu okula başlama yaşı 7.

Soru 2- Okula ulaşım nasıl sağlanıyor?

Finlandiya’da  çocuklar birinci sınıftan itibaren okula yürüyerek veya bisikletle gidiyorlar. Özel durumlar haricinde çocuklar okula aileleri tarafından götürülmüyor.

Soru 3- Okullarda işlenecek Müfredat nasıl belirleniyor?

Finlandiya’da çok basit bir müfredat var ve pek değişmiyor. Öğretmenler okutulacak kitapları kendileri seçiyorlar ama yine de ortalıkta pek ders kitabı gözükmüyor.
Soru 4- Sınav sistemleri nedir?

Finli öğrencilere okulun ilk altı yılında asla not verilmiyor. Buradaki öğrenciler ilk olarak 16 yaşına geldiklerinde ülke genelinde bir sınava giriyorlar. Bu sınavdaki başarılarına göre farklı liselere gidiyorlar.

Soru 5-Finlandiya’da öğrencilere sorumluluk bilinci nasıl kazandırılıyor?

Finlandiya’da öğrenciler okulun tüm işlerini nöbetleşe sistemde birlikte yapıyorlar. Yani Fin okullarında hizmetli yok, tüm işler öğrenciler tarafından yapılıyor. Böylece sorumluluk duyguları gelişiyor. Finlandiya’daki okullar öğrencilerin rahat edebileceği şekilde tasarlanıyor. Sınıflarda yaparak-yaşayarak öğrenme modeline uygun alanlar mevcut. Binaların fiziksel özellikleri öğrencilerin evdeymiş gibi rahat etmelerini sağlayacak şekilde düşünülüyor.

Soru 6- Haftalık kaç saat ders veriliyor?

Finlandiya’da ise günlük ortalama ders saati 4, haftada en fazla 20 saat ders yapılıyor.

Soru 7-Finlandiya’da Öğretmenlerin nitelikleri nelerdir?

Finlandiya’da öğretmenlik mesleği toplumun en gözde mesleklerinden bir tanesi! Öğretmenler master derecesi olanlar arasından seçiliyor. Lise mezunları arasında öğretmenlik için müracaat edenlerin ancak yüzde onu öğretmen yetiştirme programına kabul ediliyor.

Finlandiya’da  öğretmen olabilmek için üç aşamalı bir testten geçmek zorundasınız. Bu aşamalar arasında mülakat, ders anlatma gibi bölümler de var.

Finli öğretmenler ise haftada en az 2 saat hizmet içi eğitime katılmak zorunda.

 

Soru 8-Ödev politikası nedir?

Finlandiya’da öğrencilere ödev verilmiyor. Öğrenmenin yeri okul olarak görülüyor.

Soru 9-Sınıflarda ders işlenme biçimi nasıldır?

Eğer bir sınıftan hiç ses çıkmıyorsa, öğrenciler sıralarında oturuyor ve hiç kalkmıyorlarsa o öğretmen soruşturmaya alınıyor. Çünkü Fin eğitim sisteminde ders anlatan bir öğretmen yok. Hep birlikte etkinlik yapan sınıflar var.

Soru 10- Okullarda beslenme ne şekilde yapılıyor?

Finlandiya’daki okulların kantinlerinde su, süt ve meyveden başka hiçbir şey yok.  Fastfood ve paketli yiyeceklerin satılması yasak.